O książkach

Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda, przez krytyków zwana „królową polskiego kryminału” urodziła się 26 sierpnia 1977 roku w Hajnówce. Pochodzi z rodziny o białoruskich korzeniach. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechała z rodzinnego miasta i rozpoczęła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.  Ukończyła również drugi kierunek studiów, a mianowicie scenopisarstwo. Przez ponad 10 lat pracowała w redakcjach największych gazet takich jak „Wprost” czy też „Newsweek”.

W 2007 roku wydała swoją pierwszą powieść Sprawa Niny Frank. Książka została bardzo dobrze przyjęta, a ponadto nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Głównym bohaterem „Sprawy Niny Frank” jest psycholog policyjny Hubert Meyer. To nowy typ detektywa wśród polskich powieści kryminalnych. Meyer jest również główną postacią w kolejnych książkach z serii, a mianowicie w Tylko martwi nie kłamią i Florystce.

W 2014 roku ukazała się pierwsza część nowej serii pisarki. „Pochłaniacz” otworzył cykl „Cztery Żywioły Saszy Załuskiej”, który został przyjęty z dużym uznaniem. Nazwa serii zainspirowana jest filozofią I Ching, według której należy przejść przez cztery żywioły w następującej kolejności: powietrze, ziemia, ogień, woda. Do tej pory ukazały się trzy części: Pochłaniacz – powietrze, Okularnik – ziemia oraz Lampiony – ogień. „Czerwony pająk”, czyli czwarta i ostatnia część symbolizująca wodę ukaże się w 2017 roku.

Prywatnie partnerka Mariusza Czubaja – literaturoznawcy, antropologa kulturowego i autora kryminałów.

Powiązane Posty

Znajdź nas na facebooku