7 powodów, dla których warto czytać książki

zolte stronyW dzisiejszych czasach książka nie ma łatwego życia. Musi konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi i wieloma innymi źródłami rozrywki. Mimo to czytanie książek nadal ma szerokie grono zwolenników. Ja się temu nie dziwię – przecież czytanie ma tyyyle zalet 🙂 A jakich? Przeczytaj sam 🙂
1. Czytanie rozwija wyobraźnię
Podczas czytania mamy bardzo dużo swobody. Nikt nam nie narzuca swojej wizji świata i bohaterów tak jak to się dzieje w filmach. Tę samą błękitną suknię z falbanami, którą ma na sobie główna bohaterka książki, każdy czytelnik wyobrazi sobie inaczej. W wyobraźni jednego będzie sięgała aż do kostek, a drugiego tylko do kolan. To jest magia książek i siła ludzkiej wyobraźni.
2. Czytanie poszerza słownictwo
Im więcej czytasz, tym więcej słów poznajesz. Pewnie zdarzyło Ci się podczas czytania trafić na słowo, z którym dotychczas się nie spotkałeś. Dzięki poznaniu jego znaczenia, do Twojego słownika trafi kolejny wyraz i na stałe już zagości w Twojej głowie. W ten sposób stajesz się bardziej elokwentny i zyskujesz większą łatwość w wypowiadaniu się. Dodatkowo poznajesz styl pisania i sposób wypowiadania się autorów książek. Obecnie pisarze prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych i bardziej błyskotliwych sformułowań, a niektóre z nich weszły już na stałe do języka codziennego (np. „Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz” Tadeusza Żeleńskiego-Boya ze zbioru opowiadań „Słówka” czy też „Boże, Ty widzisz i nie grzmisz” z „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza”).
3. Czytanie uczy cierpliwości
Czytanie uczy nas cierpliwości, pokazuje, że nie wszystko może być podane na tacy. Po kolei odkrywamy kolejne zależności i niuanse historii, zagłębiamy się w treść.
4. Czytanie poprawia pamięć
Czytając, siłą rzeczy, zapamiętujesz bohaterów, ich wygląd, sposób wypowiadania się i działania, świat, w którym żyją, historie, które im się przytrafiają. W ten sposób ćwiczysz swoją pamięć.
5. Czytanie stymuluje i pobudza Twój mózg
Czytanie, podobnie jak układanie puzzli czy rozwiązywanie zagadek, wpływa pozytywnie na Twój umysł i pobudza go. Podczas czytania Twój mózg jest stale stymulowany, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję.
6. Czytanie poprawia koczytanie w okularachncentrację
Czytanie książki wymaga od nas skupienia się tylko na jej treści. Inaczej możemy nie do końca zrozumieć i zapamiętać to, o czym czytamy. Sam pewnie wiesz, że skupienie uwagi i myśli na jednej rzeczy przez dłuższy czas nie jest łatwe. Jednak czytając książkę to właśnie robisz i przy tym poprawiasz swoją umiejętność koncentracji.
7. Czytanie relaksuje, odpręża i redukuje stres
Dzięki lekturze dobrze napisanej książki masz okazję oderwać się od rzeczywistości, przenieść się do innego świata, na chwilę zapomnieć o troskach i problemach dnia codziennego.
Kubek gorącej herbaty lub kawy w dłoni, miękki fotel i ciepły koc… do tego dobra książka i wolny wieczór. Brzmi odprężająco, prawda? I takie właśnie jest :]

A Ty co uważasz? Warto czytać książki? 😉