9. tom sagi „Obca”

Fani sagi „Obca” Diany Gabaldon już od kilku lat czekają na premierę dziewiątego tomu. Początkowo miał się on ukazać w 2017 roku, jednak niestety do tej pory tak się nie stało. Kilka dni temu Diana Gabaldon opublikowała jednak na swoim fanpage’u na Facebooku nowe informacje dotyczących postępów prac.

Saga „Obca” Diany Gabaldon podbiła serca czytelników na całym świecie. Mimo, że objętościowo każda z ośmiu do tej pory wydanych części jest tzw. „cegłą” (tomy liczą średnio po 1000 stron!), nie odstrasza to od lektury. Seria została wydana w ponad 28-milionowym nakładzie w 26 krajach i przetłumaczona na 23 języki, a na jej podstawie powstały już 4 sezony serialu „Outlander” (kolejny 5-ty będzie niebawem kręcony, a 6-ty jest już ujęty w planach stacji STARZ).

Dziewiąty tom sagi pt. „Go Tell The Bees That I am Gone”

W swoim poście na Facebooku Diana Gabaldon oświadczyła, że nadal pracuje nad przedostatnim tomem sagi, którego tytuł po angielsku brzmi „Go Tell The Bees That I am Gone”. Wyjaśniła, jak wygląda jej proces twórczy i dlaczego trwa to tak długo. Na początku Diana pisze małe, niezwiązane jeszcze ze sobą fragmenty historii, które dopiero później łączą się w większe kawałki fabuły, by w pewnym momencie zacząć tworzyć swego rodzaju mapę myśli. Składa się ona wydarzeń historycznych, które będą tłem dla wydarzeń osobistych bohaterów. W końcowym etapie tworzenia autorka porządkuje te sceny i fragmenty i układa z nich całość. Dopiero wtedy pojawia się coś, co może być uznawane za powieść. Gabaldon jest teraz na etapie dostrzegania kształtu rozdziałów i ułożenia ich w sensownej kolejności i formie. Zaznacza jednak, że cały czas nie jest to ostateczna kolejność i wszystko może się jeszcze zmienić. Nadal tworzy treść historii, ale teraz większość jej pracy to łączenie wspomnianych fragmentów, tworzenie rozdziałów i części. Dodatkowo cały proces tworzenia książki wydłuża się również przez szczegółowe badania, które prowadzi autorka.
Diana mimo, że nie podała daty, kiedy ukończy książkę, nie pozostawiła nas zupełnie bez nowin na jej temat. Zaprezentowała nam wstępną listę i nazwy rozdziałów 9-tego tomu:

SECTION I: A Swarm of Bees in the Carcass of a Lion
CHAPTER 1: The MacKenzies are Here!
CHAPTER 2: A Blue Wine Day
CHAPTER 3: Meditations on a Hyoid
CHAPTER 4: Home is the Hunter, Home from the Hill
CHAPTER 5: Dead or Alive
CHAPTER 6: Visitations
CHAPTER 7: Animal Nursery Tales

Poniżej nasze tłumaczenie:

Część I: Rój pszczół na zwłokach lwa
Rozdział 1: MacKenzie przybyli!
Rozdział 2: Dzień niebieskiego wina
Rozdział 3: Rozważania nad kością gnykową
Rozdział 4: Dom jest łowcą, dom ze wzgórza
Rozdział 5: Żywy lub martwy
Rozdział 6: Wizytacje
Rozdział 7: Opowieści dla dzieci o zwierzętach

Co wiemy o pozostałych tomach sagi

Podczas zorganizowanej przez „Entertainment Weekly” sesji pytań i odpowiedzi z czytelnikami Gabaldon ujawniła, że saga będzie liczyła w sumie 10 tomów. Powiedziała o tym w kontekście sceny, która niezwykle  nurtuje czytelników. Na początku pierwszej części Frank, mąż głównej bohaterki Claire, podczas pobytu w Inverness w Szkocji widzi mężczyznę w kilcie, wpatrującego się w okno Claire. Kiedy próbuje go zaczepić, Szkot znika, jakby rozpłynął się w powietrzu. Autorka potwierdziła przypuszczenia czytelników, że „duchem” jest Jamie Fraser i obiecała wyjaśnienie tej sceny w ostatnim, dziesiątym tomie sagi.
Do tej pory kolejne części ukazywały się co około 4 lata. Ósmy miał premierę w 2014 roku, dziewiąty jest już na ukończeniu, mamy więc nadzieję, że ukaże się w 2019 roku. Zanim jednak poznamy oficjalną datę wydania nowego tomu, musimy zadowolić się krótkimi fragmentami, które Diana publikuje co jakiś czas na swoim fanpage’u na Facebooku. My już nie możemy się doczekać!

Ps.: Sam Heughan, czyli aktor grający Jamiego Frasera w serialu poinformował na swoim Twitterze, że przejrzał już scenariusz do piątego sezonu. Oznacza to, że zapewne lada chwila rozpoczną się zdjęcia!

Sagę „Obca” i inne polecane książki historyczne znajdziesz w księgarni selkar.pl