Bianca Iosovini, „First Last Look”

Studia to jeden z najwspanialszych okresów w życiu człowieka. To właśnie wtedy decydują się nasze przyszłe losy na stopie zawodowej, jak i również nawiązują najwspanialsze, najtrwalsze i najpiękniejsze przyjaźnie. Studia to także czas zabawy, poszukiwania prawdy o sobie oraz niepowtarzalna szansa na otwarcie nowego rozdziału w naszym życiu. I dokładnie o tym opowiada właśnie najnowsza powieść Bianki Iosovini pt. „First Last Look”, która to ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Jaguar!

Główną bohaterką tej książki jest Emery Lanc – młoda dziewczyna, która przybywa do Wirginii Zachodniej, by tu rozpocząć studia w miejscu, w której nikt jej nie zna. Studia, mające być z założenia nowym, lepszym, piękniejszym etapem w jej życiu. Sytuacja jednak komplikuje się już pierwszego dnia, gdy Emery wdaje się w sprzeczkę, a następnie bójkę ze swoim współlokatorem – Masonem. To jednak dopiero początek kłopotów dziewczyny, gdyż w tym samym czasie poznaje ona przystojnego przyjaciela Masona – Dylana, którego widok przyprawia ją o szybsze bicie serca. Ten stan kłóci się jawnie z założeniami Emery, która nie chce dopuścić za nic do kolejnego związku, zakochania się i odczuwania lęku przed porzuceniem.

Niniejsze dzieło Bianki Iosovini zaprasza nas sobą do świata literackiej powieści obyczajowej dla młodzieży. Powieści wypełnionej wartką akcją, chwilami romantycznych uniesień i gorących namiętności, jak i też potężną dawką dobrego humoru. To klasyczne, bardzo sprawnie napisane i podane w przyjemnej formie spojrzenie na ten powieściowy nurt, który daje nam sobą wszystko to, czego tylko byśmy mogli od niego oczekiwać. Począwszy od intrygującego scenariusza wydarzeń, poprzez całą gamę nietuzinkowych bohaterów, a na niepowtarzalnym, studenckim klimacie amerykańskiego życia skończywszy!

Klasycznie przedstawia się także sam koncept na konstrukcję tej opowieści, czyli podział narracji na naprzemiennie ukazywane perspektywy osobowe, tj. rozdziały ukazujące nam wydarzenia oczyma Emery, jak i też te obrazujące tę historię z perspektywy Dylana. Dzięki temu akcja nabiera większej dynamiki, nieustannie coś nas tutaj zaskakuje, jak i też mamy szansę poznania całościowego ujęcia tej historii, która w obu przypadkach przybiera często bardzo odmienny charakter. Dzieje się tu naprawdę bardzo wiele, wydarzenia z „tu teraz” łączą się z tajemnicami z przeszłości obojga bohaterów, zaś całość wieńczy bardzo spektakularny i poruszający finał. Oczywiście, nie zabrakło tu także i szczypty miłosnej pikanterii, która objawia się nam w bardzo intrygujących scenach miłosnych.

Wielkie słowa uznania należą się autorce względem kreacji postaci, jakie to pojawiają się na kartach tej książki. Oczywiście najwięcej uwagi poświęcono tu parze głównych bohaterów, czyli niezwykle silnej, boleśnie doświadczonej przez los, ale mimo wszystko nie poddającej się w walce o swoje szczęście Emery, jak i też szarmanckiemu, zabawnemu i nieziemsko przystojnemu Dylanowi. Co ciekawe, oboje skrywają tak naprawdę swoje prawdziwe oblicza, a dopiero wzajemne ich spotkanie pozwala im poczuć się w pełni bezpiecznymi, autentycznymi i nie udającymi kogoś innego, aniżeli są. Polubiłam tę parę, kibicowałam im w budowaniu ich relacji, jak i też uwierzyłam w ich kreację. Podobnie zresztą, jak i w postacie z drugiego planu na czele z nieco irytującym Masonem, czy też poczciwą  i sympatyczną Elle.

Bardzo ciekawie jawi się tło tej opowieści, czyli obraz studenckiego życia amerykańskiej młodzieży. Obraz, który wypełnia oczywiście szczypta „edukacyjnego oblicza”, ale jednak w przeważającej mierze zabawa, imprezy i radosne chwile spędzania wolnego czasu. Oczywiście być może jest w tym odrobina przerysowania, ale trzeba obiektywnie przyznać, że autorka przekonuje nas bardzo do uwierzenia w tę narrację. I choć poznałam już naprawdę wiele książek o tym specyficznym czasie w życiu amerykańskich nastolatków, to muszę przyznać, że ta niniejsza jest chyba najbarwniejszą, najbardziej efektowną i najciekawszą ze wszystkich. Cóż  – amerykańskie studia, to jednak coś zupełnie innego, niż te nasze 🙂

„First Last Look”, to opowieść o pierwszej miłości, pierwszych namiętnościach i pierwszych trudnościach, jakie się z nią wiążą. Jednocześnie jest to także niezwykle intrygująca historia o pięknie i wartości przyjaźni w życiu człowieka, o wykorzystywaniu danej szansy na nowy początek, jak i też zmaganiu się z demonami przeszłości, które często nie dają o sobie zapomnieć. Tym samym też miłośnicy tego typu literatury, będą z pewnością oczarowani i w pełni usatysfakcjonowani lekturą tej pozycji, która ma sobą naprawdę wiele do zaoferowania. Co więcej, ku poznania tej książki niechaj przemówi także ten fakt, że stanowi ona sobą dopiero pierwszą odsłonę cyklu „First”, której to kolejne części zapewne ukażą się także wkrótce i w naszym kraju. Polecam – naprawdę warto!

Autorka recenzji – Urszula Janiszyn

„First Last Look” i inne książki Young Adult znajdziesz w księgarni selkar.pl