Audiobooki selkar

Czy audiobooki wyprą książki drukowane?

Popularność audiobooków niezmiennie już od ponad dekady przechodzi swój złoty czas, będąc doskonałą alternatywą do książek i publikacji w wersji papierowej. Serca słuchaczy audiobooki podbiły przede wszystkim za możliwość obcowania z publikacjami podczas codziennych czynności, jak dojazd do pracy, czy spacer bez konieczności odrywania się od tych zajęć i szukania odosobnionego kąta. Audiobooki nie wymagają zaawansowanych sprzętów, ani urządzeń do odtwarzania. Dzięki platformom, na których poprzez miesięczne subskrypcje mamy dostęp do tysięcy, a może milionów audiobooków z dosłownie każdej kategorii, nie musimy również martwić się o konieczność stałego uzupełniania zbiorów, gdyż te mamy dosłownie na jedno stuknięcie w ekran. Dla większych tradycjonalistów pozostają wersje audio nagrane i zachowane na płytach CD, które dzięki małej ilości miejsca jakiej potrzebują na przechowanie, możemy zabrać słuchaną książkę w dosłownie każdy zakątek ziemi, bez martwienia się o ciężki bagaż. Audiobooki na płytach CD, które znajdziesz w asortymencie księgarni internetowej selkar.pl to również gratka dla kolekcjonerów lubiących wydania w formie rzeczowej.

 

Audiobooki to nowy trend w spędzaniu wolnego czasu w sposób ciekawy, konstruktywny, odprężający i rozwijający. Historie nagrane mają bowiem większą moc oddziaływania na nasze zmysły, bowiem występują pod postacią słowa mówionego, bardziej oddziałowującego na nasz mózg. Trafiając na audiobookową perełkę z podkładem naszego ulubionego lektora, mamy wielką szansę przenieść się natychmiast do literackiego świata, tu i teraz.

 

Wśród przeprowadzonych badań Empiku, wszelkie formy słowa czytanego zyskały rzesze oddanych zwolenników głównie z rodzącej się potrzeby oszczędzania czasu. Audiobooki bowiem to świetni towarzysze również podczas ćwiczeń, treningów, domowych czynności, a nawet gotowania. Zachodzi tutaj podobna zależność gatunkowa, jak w przypadku książek w formie papierowej co do najczęściej wybieranych kategorii. Na podium niezmiennie plasują się kryminały, literatura obyczajowa, a także ku zaskoczeniu, propozycje dla dzieci. Może to się wiązać z potrzebą szukania nowych form i dróg spędzania twórczo czasu z naszymi pociechami, a także otwierania ich na rozwój technologiczny i nowe możliwości, jakie oferuje nam współczesna branża czytelnicza. Nie od dziś wiadomo, że książki uczą, poszerzają horyzonty i rozwijają wyobraźnię. Ma to, jak widać, zastosowanie we wszystkich typach publikacji.

 

Zdecydowana większość audiobooków powstała we współpracy z kochanymi i rozpoznawalnymi głosami polskiego świata aktorskiego i kulturalnego, co przekłada się na podniesienie rangi audiobooków. Poszczególni lektorzy są swoistym znakiem towarowym audiobooków i potwierdzeniem ich jakości. Audiobooki wyszły już z niszy i przypiętej łatki rozrywki dla wąskiego grona odbiorców i wypływając na szerokie wody, zagościły już w większości domów. Trafiając do głównego, czytelniczego nurtu stały się ciekawym i wartym uwagi partnerem dnia codziennego milionów odbiorców na całym świecie. Co ciekawe, nie rywalizują o nasze względy z wydaniami papierowymi, gdyż dla ich obu grupa odbiorców jest inna i zmienna w czasie w zależności od naszych aktualnych potrzeb i preferencji. Z wydań cyfrowych korzystamy zawsze wtedy, gdy mamy zajęte ręce i gdy nie możemy znaleźć zacisznego miejsca do oddania się lekturze. Z tego też względu audiobooki szybko stały się towarzyszami naszej codzienności, we wszelkiej postaci i przekroju.

 

Ciekawym niuansem jest równoczesne pojawianie się na rynku wydania papierowego i cyfrowego, dzięki czemu pozycje, na które od dawna polowaliśmy i czekaliśmy na ich premierę, mogą szybko stać się naszymi własnościami. Zwolennicy audiobooków nie mają więc w tym przypadku powodów do narzekań i odczuwania, że są traktowani po macoszemu.

 

Jedynym minusem, jakiego dopatrujemy się w wersjach cyfrowych, jest niemożność dotknięcia i słynnego „powąchania” wydania papierowego, które tak bardzo cenią sobie czytelnicy. Audiobooka nie zaopatrzymy w nową zakładkę i nie zaznaczymy w nim ważnych dla nas części tekstu. Nie stworzymy z niego też wielobarwnej regałowej kolekcji, a na pewno nie takiej robiącej wrażenie, jak tej z misternie dopasowanych grzbietów wydań papierowych. W wersji abonamentowej nie odsprzedamy również pozycji, do których wykupiliśmy dostęp i nie nadamy im drugiego życia, jak to może mieć miejsce w przypadku wydań papierowych. Jednakże, każdy z nas poszukuje według własnego uznania i własnych preferencji i to, że dla nas coś stanowi problem, dla kogoś innego może stanowić swoistą zaletę.

 

W nadchodzących miesiącach i latach będziemy dalej obserwować wzrostowy trend tego typu publikacji. Rynek polski jest w dominującej fazie rozwojowej i z pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczy tempem wzrostu i zrzeszania coraz to nowych odbiorców, w których dominują klienci 30+. Są to osoby czynne zawodowo, lawirujące pomiędzy obowiązkami zawodowymi i domowymi, mające napięty grafik i szukające sposobów na wyciśnięcie maksimum z podarowanych nam 24 godzin na dobę, które dane są nam wszystkim w takim samym stopniu.

 

Według aktualnych statystyk w Google Trends, które dla Was sprawdziliśmy, trend na zapytania o audiobooki w Polsce plasuje się na około 100 zapytań dziennie. W porównaniu do roku 2018, gdzie było dziennie około 50 zapytań, widzimy prostą zależność podwojenia zainteresowania tymi produktami. Można śmiało wysnuć wniosek, że szukana fraza notuje systematyczny wzrost. Do rozwoju zainteresowania wydań czytanych przyczyniła się również pandemia, podczas której stacjonarne księgarnie z wydaniami papierowymi przeszły załamanie i wiele z tych niszowych i kameralnych musiało się w dobie tych zmian zamknąć. Klienci przenieśli się do online i wersji cyfrowych na wszystkich poziomach. Pogłębiająca się cyfryzacja dotknęła naturalnym biegiem rzeczy również rynek księgarski i czytelniczy. Online przybył w tym trudnym okresie na ratunek, podnosząc świadomość czytelników o inne dostępne formy pozycji czytelniczych. Należy jednakże wspomnieć o wciąż istniejącej przepaści pomiędzy sprzedażą audiobooków pomiędzy Polską, a innymi krajami UE, czy USA. Ekspansja wydań czytanych w Polsce wciąż jest w fazie wzrostu, jest to jednak wielce obiecujący kierunek.

 

Zwolennicy książki drukowanej i w wersji czytanej z pewnością znajdą na rynku szeroką ofertę zaspokającą ich potrzeby i wpisującą się w gusta czytelnicze. Ciężko mówić tutaj o jakiejkolwiek wyższości jednej formy nad drugą, jednakże zdecydowanie możemy stwierdzić, że będą ze sobą koegzystować i znakomicie się uzupełniać. Na wzór przenikania się wzajemnego świata książki i filmu, tak samo świat audiobooków i wersji papierowych może wspaniale obok siebie istnieć i trafiać do odpowiednich odbiorców.