Czytasz? Jesteś w mniejszości
W tym tygodniu Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki swojego obecnie corocznego (wcześniej ukazywał się co 2 lata) Raportu Czytelnictwa. Badania są prowadzone od 1992 roku i niestety wynik za rok 2015 jest póki co najgorszy – aż 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki w ubiegłym roku. To smutny wynik, ale niestety prawdziwy. W badaniu wzięło udział około 3 tys. osób w wieku powyżej 15 lat.
Według analizy nawyk czytania wynosimy z domu. Jeśli rodzice czytają, to i dzieci chętniej czytają. Niestety biorąc pod uwagę to, że w ponad połowie polskich domów nie czyta się, wyniki kolejnych rankingów nie zapowiadają się zbyt optymistycznie. 57% osób przyznaje, że czytało książki tylko w trakcie studiów, a po ich ukończeniu przestało. Niezależnie od poziomu wykształcenia to kobiety czytają więcej niż mężczyźni. W porównaniu do roku 2000 czytelnictwo zmalało obecnie najwyraźniej wśród mężczyzn i osób młodych. Najchętniej czytanymi gatunkami są romanse, sensacja oraz fantastyka, a najczęściej wymienianym autorem Henryk Sienkiewicz. Czytamy głównie książki z własnego księgozbioru lub pożyczamy od znajomych albo z biblioteki.
W większości krajów Europy tak jak w Polsce ponad połowa społeczeństwa nie czyta. Wyjątkiem są Czechy, które mają największy procent aktywnych czytelników.
A Wy ile książek rocznie czytacie?