Eva Garcia Saenz, „Cisza Białego Miasta”

O tej książce tej było bardzo głośno już na wiele tygodni przed jej polską premierą! Głośno nie tylko za sprawą efektownej kampanii promocyjnej wydawcy, ale też i bardzo gorących i przychylnych recenzji tych, którzy mieli przyjemność poznać tę powieść w jej oryginalnym języku. Mowa tu o klimatycznym kryminale Evy Garcíí Sáenz de Urturi pt. „Cisza białego miasta”, który ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Muza. Kryminale ukazującym sobą bardzo ciekawą, zaskakującą i zupełnie inną od naszej wizję literackiej narracji o zbrodni…

Wraz z lekturą tej książki, przenosimy się do skąpanej w słońcu i niezwykle klimatycznej Hiszpanii, a dokładniej rzecz biorąc pięknego i tajemniczego kraju Basków. To właśnie tam, w stolicy tego regionu – Vitorii, dochodzi do serii przerażających zabójstw. Sprawą zajmuje się policyjny profiler – Unai Lopez de Ayala, który bardzo szybko odnajduje w niej podobieństwa do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, gdy w tej samej okolicy doszło do niemalże identycznych zbrodni. Tyle tylko, że zatrzymany wówczas sprawca wciąż przebywa w więzieniu, a w jego ślady poszedł najprawdopodobniej zafascynowany jego osobą naśladowca…

Lektura powieści Evy Garcíí Sáenz de Urturi zaprasza nas do świata emocjonującego, niezwykle klimatycznego, a przy tym także i nieustannie zaskakującego kryminału. Kryminału osadzonego w znakomitym stylu w bardzo niezwykłej scenerii Hiszpanii i jej kultury, a przez to dla nas tak bardzo innego, świeżego i odmiennego w wielu aspektach. Odmiennego chociażby w tym względzie, że główny nacisk kładzie się tutaj nie na widowiskowość akcji, ale na psychologiczne ujęcie zbrodni, czyli motywów sprawcy, odczuć ofiary oraz przeżyć tego, który ma doprowadzić do wymierzenia sprawiedliwości. I przyznam szczerze, że dawno już nie spotkałam tak mocnego, głębokiego w tym względzie i realistycznego dzieła tego gatunku.

Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia z porcją bardzo intrygującej, klimatycznej i ekscytującej opowieści kryminalnej, którą poprzedza bardzo enigmatyczny prolog, a następnie wypełnia już właściwa narracja. Narracja skupiająca się oczywiście na losach głównego bohatera i śledztwa, w jakie jest zaangażowany. Losach związanych z odkrywaniem prawdy o zabójstwach dwojga młodych ludzi, ale też jego osobistych i bardzo skomplikowanych relacjach z najbliższymi mu ludźmi, także i tymi, których kocha. I choć być może akcja nie pędzi tu z zawrotną prędkością, to jednak na tych ponad 570 stronach książki dzieje się bardzo dużo, a emocje i przeżycia płynące z tej lektury nie pozwalają nam się nudzić choćby przez krótką chwilę. Całość wieńczy bardzo widowiskowy, spektakularny i przede wszystkim absolutnie nieprzewidywalny finał.

Bezsprzecznie największą gwiazdą tej opowieści jest jej główny bohater – Unai Lopez de Ayala. To twardy, charakterny, niezwykle inteligentny i doświadczony w swej pracy człowiek, który jednocześnie ponosi tym samym wielki koszt w swoim osobistym życiu. Z pewnością jest on bardzo charyzmatyczną, specyficzną i budzącą skrajne emocje postacią, którą tyleż lubimy, co i uznajemy za bardzo trudnego w obyciu człowieka. Ale w tym wydaje się tkwić właśnie jego siła, czyli niezwykła indywidualność, która idzie w parze ze swoistym egocentryzm. Poza tym to Hiszpan z krwi i kości, a więc gorąca krew, burza emocji i działanie, które czasami poprzedza chłodną głowę.

Spotkanie z tą książką, to także i niezwykłe spotkanie z pięknem, kulturą i codziennością z krajem Basków. Niezwykłe za sprawą pięknych opisów miast, miasteczek i życia zwykłych ludzi z jednej strony, z drugiej zaś nieziemskich widoków i krajobrazów, czy  też wreszcie jakże bogatej kultury tego zakątka Hiszpanii. I trzeba tu obiektywnie przyznać, że Eva García Sáenz de Urturi w perfekcyjny, barwny, iście filmowy, a przy tym także i klimatyczny sposób oddała ducha i obraz tej krainy, której to nie sposób tu nie pokochać. Osobiście pokuszę się nawet o stwierdzenie, że w tym przypadku mamy do czynienia z jednym z najlepszych opisów Hiszpanii, jakie tylko pojawiły się na kartach literatury popularnej

Powieść „Cisza białego miasta” to bez wątpienia jedna z najciekawszych odsłon literatury kryminalnej tego roku! Za tą odważną myślą przemawia jej inteligenta intryga kryminalna, emocjonująca i zaskakująca oś wydarzeń, niezwykle barwni bohaterowie, jak i wreszcie wspaniały klimat hiszpańskiej rzeczywistości. Do tego warto wspomnieć, że książka ta dotyka sobą w perfekcyjny sposób najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki, które często przybierają tu iście koszmarny obraz. Polecam z jak największym przekonaniem, tym bardziej, iż kolejne tomy tego cyklu ukażą się już wkrótce także i w naszym kraju!

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn

Jeśli interesuje Cię dobry kryminał książka, to sięgnij koniecznie po „Ciszę Białego Miasta”.