“Inteligentny Inwestor XXI wieku” i inne książki o finansach, które warto znać

Książki z zakresu finansów, inwestowania oraz biznesu cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ dają nam bardzo dużą wartość. Aby jednak nie tracić swojego cennego czasu, musimy wiedzieć, jakie książki warto przeczytać. Przyjrzyjmy się więc polecanym książkom o finansach.

“Inteligentny Inwestor XXI wieku”

Zaczynamy od bardzo mocnej propozycji, czyli od poradnika, który właściwie pozwala kompletnemu początkującemu zacząć skutecznie inwestować. Pierwsza książka Tradera21 to zdecydowanie fenomen na polskim rynku, ponieważ nigdy wcześniej nie otrzymaliśmy książki, która daje tak dokładny wgląd w inwestycje i berze pod uwagę aktualną sytuację makroekonomiczną Polski. Poprzez zakup czterech tomów otrzymamy następujące propozycje:

  • Akcje, obligacje, system monetarny oraz waluty
  • Metale szlachetne, surowce, nieruchomości oraz REIT-y
  • Budowa portfela inwestycyjnego, dywersyfikacja geograficzna oraz psychologia inwestowania
  • Praktyczne aspekty inwestowania oraz najczęściej popełniane błędy

Twórca w prawie 1000 stronach zebrał wiedzę, umiejętności i doświadczenie zebrane podczas 15 lat inwestowania. Największym atutem książki jest przystępność – całość napisana jest bardzo prostym językiem, a skomplikowane, specjalistyczne zagadnienia są dokładnie wyjaśnione.Inteligentny Inwestor XXI wieku

”Myśl!… i bogać się” Napoleon Hill

Książka, która stała się największą inspiracją dla milionów biznesmenów i inwestorów na całym świecie, nie jest typową publikacją o finansach, jednak nie można jej pominąć na naszej liście. Pierwsza publikacja była wydana w 1929 roku podczas wielkiego kryzysu gospodarczego i do dziś została sprzedana w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy. Napoleon Hill opublikował 13 zasad sukcesu zawodowego oraz osobistego, wynikających z własnych obserwacji i badań. Autor przedstawił nie tylko swoją historię sukcesu, ale także historie sukcesu i zasady innych biznesmenów, którzy odnieśli sukces w prawdziwej lekcji.

”Błądząc po Wall Street” Burton Malkiel

Burton Malkiel to z bardziej „kultowych” inwestorów, który w swojej książce dzieli się bardzo praktycznymi poradami, które są skierowane zarówno do początkujących, jak i bardzo zaawansowanych inwestorów. Malkiel jest z wykształcenia ekonomistą i przez wiele lat zajmował się doradztwem finansowym i inwestycjami, dlatego warto przyjąć jego porady bardzo poważnie.  Treść książki przekazuje przede wszystkim to, że nawet drobni inwestorzy, bazujący na logicznym rozumowaniu i sprawdzonych metodach, mogą odnosić większe sukcesy niż portfele wybrane przez profesjonalistów. Książka przekazuje również kilka praktycznych definicji warunków inwestycyjnych i ich zastosowanie do różnych strategii inwestycyjnych. Świetna pozycja dla osób skupiających się na inwestycjach długoterminowych.

”Pokonać giełdę” Peter Lynch

Lista polecanych książek z zakresu finansów nie może obejść się bez literatury autorstwa Petera Lyncha, czyli jednego z najlepszych menedżerów funduszy hedgingowych i inwestorów giełdowych minionego stulecia. Swoją karierę zaczynał w latach 60. w Fidelity Investments. Następnie piął się w hierarchii największych firm inwestycyjnych. W 1990 roku fundusz osiągnął niewiarygodną wartość 18 miliardów dolarów w aktywach oraz niesamowitym procentem wydajności. Książka” Pokonać Giełdę” to najlepszy sposób na zrozumienie taktyk i strategii stosowanych przez Lyncha oraz zrozumieć sposób, w jaki podejmował kluczowe decyzje nawet w okresie największej presji. Lynch uważa, że indywidualny inwestor mógłby lepiej wykorzystać możliwości rynkowe na Wall Street i zachęca inwestorów do inwestowania w to, na czym się znają.

„Bogaty ojciec, biedny ojciec” – Robert Kiyosaki

Książka „Bogaty ojciec, biedny ojciec” to propozycja, o której słyszał już chyba każdy. Popularny autor i inwestor, Robert Kiyosaki oferuje nam w niej bardzo ciekawe spojrzenie nie tylko na finanse i pieniądze, ale również na swoje życie, poglądy oraz wartości. Podczas lektury zdajemy sobie również sprawę, jak mało mogliśmy się nauczyć o finansach podczas nauki w szkole. Amerykanin o hawajskich korzeniach opisuje w niej różnice mentalne pomiędzy swoim ojcem – etatowym pracownikiem uniwersytetu – oraz ojcem swojego kolegi, drobnym przedsiębiorcą. Przywołuje różne przykłady, co składa się na różnicę myśleniu ludzi „biednych” i „bogatych” i wcale nie jest to liczba pieniędzy w portfelu lub na koncie.

„Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy” – David S. Landes

To kolejna bardzo ciekawa propozycja, którą tak naprawdę ciężko zaszufladkować w jedną z kategorii. Mimo że na pierwszy rzut oka jest ona związana z międzynarodową ekonomią i w pewnym sensie również z polityką, daje nam bardzo dobry wgląd w finanse oraz pozwala zrozumieć różnice w zamożności w różnych obszarach świata. Książka jest często określana jako przystępnie napisana encyklopedia bogactwa świata. Historyk i ekonomista David S. Landes bardzo dokładnie zgłębił dzieje postępu gospodarczego. Poprzez analizę wydarzeń historycznych i różnic kulturowych, dodając do tego własne obserwacje i wnioski, autor proponuje czytelnikom przystępną książkę dającym bardzo wiele do myślenia.

„Sztuka wzbogacania się” – Wattles Wallace D.

Autor daje czytelnikom ogromną dawkę pozytywnego myślenia. Miał realny wpływ na wielu innych autorów i bez jego udziału nie powstałyby inne wspaniałe książki, takie jak np. The Secret, The Law of Attraction i Law of Positive Thinking. W odróżnieniu od wspomnianych tytułów ta książka jest jednak daleka od głębokich wywodów filozoficznych i opiera się na praktyczności i jest przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, którzy chcieliby się wzbogacić. Wattles Wallace w swojej książce skupia się głównie na pozbyciu się psychicznych blokad, które często są głównym powodem sprawiającym, że nie stajemy się bogaci.