Na Jowisza Uzupełniam Jeżycjadę

“Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz

Kultowa Jeżycjada to lektura doskonale znana osobom wychowanym na przełomie lat 80′ i 90′. Choć minęło już kilkadziesiąt lat od pojawienia się pierwszej powieści cyklu, to seria wciąż zyskuje nowych fanów i cieszy się niesłabnącą popularnością. Kiedyś literatura wiernie nawiązująca do szarej codzienności PRL-u, obecnie zapis historyczny i pamiątka minionych czasów. Ubiegły wiek i jego koloryt to jednak zaledwie tło dla fabuły i wspaniałej symboliki utworów. Niebywałego ciepła rodzinnego, hołdu dla wiedzy i wartości oraz uroczy klimat miejsc. Kto poznał Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, wie wszystko. Dla tych, którzy nie spotkali się z jej twórczością, krótkie podsumowanie cyklu.

Rodzinna saga

Jeżycjada to cykl książek ukazujący się nakładem wydawnictwa Akapit Press, liczący sobie 22 pozycje. Pierwszą jest “Szóstka Klepka”, a ostatnią jak do tej pory “Ciotka Zgryzotka”. Akcja powieści rozgrywa się głównie w Poznaniu, gdzie mieszkają bohaterowie książki, czyli rodzina Borejków. Nestorami rodu są Mila oraz Ignacy, a ich córki to: Gabriela, Ida, Patrycja oraz Natalia. Poszczególne części dotyczą ich życia: dorastania, dojrzewania i starości, jak i dziejów znajomych i rozrastającej się z czasem rodziny. Każdej z córek poświęcona jest oddzielna część serii (Gabrieli “Kwiat Kalafiora”, Idzie “Ida sierpniowa, Patrycji “Pulpecja”, Natalii “Nutria i Nerwus”). Autorka stworzyła w swoich książkach wyjątkowy klimat, które pokochały tysiące nastolatek, a także dorosłych kobiet. Z kart powieści przebija niezwykłe ciepło i szczerość Borejków, którzy w swoim postępowaniu są nieco staroświeccy jak na współczesne czasy, ale tym samym piękni i szlachetni. Najważniejszą dla nich zasadą jest miłość i szacunek, którymi obdarowują się wzajemnie. Bohaterowie pokazują, jak o siebie dbać, zwracać się do siebie z troską i nie zagubić tego, co w życiu najważniejsze, czyli drugiego, bliskiego sercu człowieka. Borejków nie omijają trudne momenty, jednak radzą sobie z nimi i wspólnie pokonują największe trudności. Ich rodzina jest jak skała, a kręgosłup moralny pozwala pokonać wszystkie zakręty życiowe.

Cykl Jeżycjada posiada swój wyjątkowy klimat, którym jest zamiłowanie bohaterów do literatury i łaciny. Co rusz przewijają się cytaty filozofów, a bohaterowie prowadzą między sobą zawiłe, retoryczne dyskusje na tematy literaturoznawstwa i języka. Dzięki temu książki Małgorzaty Musierowicz bawią, wzruszają i uczą. To kompletny zestaw wartości życiowych i kompendium wiedzy. Seria wzięła swoją nazwę od dzielnicy Poznania, Jeżyc, w której mieszkają Borejkowie. Autorka, również pochodząca z Poznania, prowadzi czytelników przez miasto, tworząc mapę ważnych dla czytelników miejsc. Ulica Roosevelta, która jest osią wszystkich wydarzeń, plac Teatralny, przez który spiesznym krokiem przechodzili Borejkowie. Teatr, rynek na Jeżycach, szpital Raszei. Wszędzie tam czuć ducha Borejków.

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Niedawno ukazała się książka “Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę“, którą Małgorzata Musierowicz napisała razem ze swoją córką Emilią Kiereś. Można tam znaleźć śmieszne anegdotki, uzupełniające informacje o cyklu książek, a także fantastyczne rysunki, które są nieodłączną częścią cyklu. Wszystkie zgromadzone wiadomości ułożone są alfabetycznie, dzięki czemu czytelnik może swobodnie poruszać się po kolejnych stronach książki, poszukując cennych dla siebie informacji. To pozycja idealna dla wiernych czytelników Jeżycjady, która uzupełnia cykl i pozwala poznać nowe, nieznane dotąd fakty.