Krótkie książki do przeczytana w jeden weekend
W dobie pędzącego życia, chronicznego zmęczenia, niedoboru snu i braku paru dodatkowych godzin w dobie, wizja czytania książki jawi się jako coś abstrakcyjnego, nieosiągalnego i po prostu niewykonalnego. Mimo wielkich chęci, potrzeby serca, rwania się każdej komórki ciała do ulubionego fotela lub łóżka i zatracenia się w ciekawej lekturze, ostatecznie nie decydujemy się na ten krok z prostego względu, którym jest priorytetowanie zadań do wykonania. Wciąż coś czeka na naszą uwagę i nawet jeśli nie jest to nasza najbliższa rodzina, wszelkie inne obowiązki zawodowe i prywatne okazują się w ostatecznym rozrachunku zawsze ważniejsze niż przeżycie literackich uniesień. Na rynku wydawniczym ogrom wydawanych każdego dnia tytułów potrafi wprawić naszą głowę w zawroty, nawet u zagorzałego Czytelnika. Wchodząc do księgarni stacjonarnej lub przeglądając ofertę książkową księgarni internetowych, wszystkie pozycje wołają wręcz o naszą uwagę. Przyciągają nasz wzrok inspirującymi tytułami, pięknymi okładkami, wysokiej jakości drukiem, czy nawet chwytliwym nazwiskiem autora. Jednakże z uwagi na zapalającą się z tyłu głowy lampkę, sygnalizującą nasz brak czasu, finalnie nie zaopatrujemy się w dostateczną ilość czytelniczych pozycji, lub co jeszcze gorsze, wychodzimy nie zaspokoiwszy apetytu w ogóle.
Lektura jako remedium
Obie opcje są naszą późniejszą przyczyną bólu serca, gdyż dla każdej wrażliwej osoby, lubiącej odkrywać literackie światy i dla której czas spędzony na własnych przyjemnościach jest świętością, nieregularne czytanie potrafi wywołać niezłe wyrzuty sumienia. Co jednak zrobić, gdy kolejne pracownicze deadliny nie dają się przesuwać, a pies woła błagalnie o spacer? W tym przypadku należy upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i pod żadnym pozorem nie zapominać, że o zdrowiu fizycznym decyduje w dużej mierze nasz stan psychiczny, a więc czas wolny spędzony na ulubionej czynności jest w obecnych czasach naszym obowiązkiem i wartością, którą należy w sobie pielęgnować i zawsze stawiać na ważnym miejscu w naszym życiu.
Książki na jeden weekend
Wyjściem z sytuacji jest w tym przypadku wybór książek polecanych do przeczytania w krócej niż dwa wieczory. Abstrahując od szybkości czytania każdego z nas, która się może diametralnie między sobą różnić i pamiętając o tym, że czytanie musi być w dalszym ciągu przyjemnością, a nie kolejnym wyzwaniem, obowiązkiem i czynnością na naszej codziennej liście „to do”, postawmy na tytuły ciekawe, krótkie, poczytne i zaspokajające nasz niepohamowany apetyt. Wybierzmy książki, które nie zabiorą nam całego tygodnia i które nie będą smutnie leżały na naszej szafce nocnej, błagając o nasz czas i uwagę.
Krótka książka dobra wszystko?
Krótka książka nie znaczy zła, a długa nie znaczy dobra i wybitna. O wartości książki ze wszech miar nie świadczy zupełnie ilość kartek, a tematyka, sposób komponowania literackiego świata, umiejętność wciągania Czytelnika coraz mocniej i mocniej i wszystko to nie zależy zupełnie od opasłości danego tytułu. Na rynku wydawniczym jest ogrom perełek, które tylko czekają na Twoją uwagę. Książki z naszej polecanej kategorii tytułów krótkich i chwytliwych to wydania ciekawe, inspirujące, pozostające w pamięci i przede wszystkim takie, które przeczytasz w weekend, nie zaniedbując przy okazji innych czynności dnia codziennego, od których nie możesz ani nie chcesz się uwolnić.
Nie posiadając magicznej różdżki dodającej godzin w dobie, polecamy szczególnej uwadze książki z poniższego zestawienia, które pochłoniesz dosłownie momentalnie i których lekturę z powodzeniem wpleciesz w weekendowy wypoczynek.
Poznaj nasze propozycje
Na pierwszy rzut bierzemy książkę naszej wybitnej noblistki Olgi Tokarczuk. Autorka tym razem zaprasza bohaterów powieści Prusa „Lalka” na prywatną rozmowę. Książka „Lalka i perła” stworzyła dzieło Prusa na nowo, zestawiając historie bohaterów do naszej codzienności i pokazując, że oba przedziały czasowe mają ze sobą więcej wspólnego niż nam się z początku wydaje. Bohaterowie przedstawieni na kartach powieści „Lalka” okazują się być do nas, ludzi współczesnych, zaskakująco podobni. Wspaniały hołd złożony polskiemu autorowi i fascynująca podróż w głąb człowieka to sekretny przepis na lekturę krótką, inspirującą i zachęcającą do dalszych rozważań, już po lekturze.
Kolejną wisienką na torcie, której lektura wywoła emocje jest propozycja od ks. Jana Kaczkowskiego „Zamiast czekać, zacznij żyć”, w której nawołuje do tego, aby zacząć żyć tu i teraz i nie tracić czasu. W każdej swojej książce ks. Jan uczy nas pokory, miłości do siebie samego i bliźniego i jego aktualna propozycja nie różni się zbytnio od innych, pozostają one jednak w dalszym ciągu w kanonie książek, które trzeba i warto znać. Jego słowa zawsze trafiały prosto w najdelikatniejsze struny naszej duszy i nierzadko poruszały najgłębiej ukryte lęki i pragnienia. Niestety Jego nauki już nigdy nie będą wznowione, tym bardziej więc każdy tytuł wydany za Jego życia jest pozycją wartą uwagi i pochylenia nad nią głowy. Lektura niekiedy śmieszna, lekka, ale też przejmująca autentycznością, przeżywaną chorobą i po prostu życiem. Porzuć własną strefę komfortu i wyjdź naprzeciw wszystkim kolorom życia, w całej ich gamie.
Poznaj ciąg rozsypanych barwnych fotografii, które ujawniają nieprzeciętną wyobraźnię poetycką autora w nowości od Wydawnictwa Czarne „Big mac”. Poznaj historie z życia outsiderów, wiernych kompanów narratora, kumpli od meczów, wódki i szaleństwa. Przekonaj się, że pod płaszczykiem lekkiego życia, owe życie boli najbardziej. Odkryj jak główni bohaterowi radzą sobie z samotnością, rozpaczą, zniechęceniem, problemami dnia codziennego, przemierzając kolejne miasta Europy, podejrzane bary, nocne ulice pełne dziwnych postaci i przypadkowych znajomych. Transowa i ekstatyczna powieść, dzięki której odkryjesz ile barw może w sobie nieść życie. Nic nie jest takim, jakim się wydaje.
Kiedy na progu antykwariatu w Viljandi staje zmartwychwstały Nikołaj Gogol, Arkasza Siewiernyj przewraca się z wrażenia. Mistrza pod swoją opiekę biorą antykwariusz, barmanka, złodziej kieszonkowy i miłośnik Beatlesów. Wśród takich osobowości wszystko może się zdarzyć, szczególnie, że Estonia znów nie z własnej woli znalazła się pod panowaniem Imperium Rosyjskiego. Czy sztuka, muzyka i literatura mogą stać się zapalnikami rewolucji? Zapoznaj się z książką „Gogolowe disco”, która zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej w 2016 roku i sprawdź, czy prawdy w niej głoszone nie straciły nic na swojej aktualności.
Trzydniowa podróż matki i syna rzeką, do osady Bellavista, to niezwykła wyprawa przez kolumbijską dżunglę. Przerywana przystankami na odpoczynek pozwala współpasażerom na wymianę historii, czasami diametralnie różnych. Podróż staje się również pretekstem do wspomnień narratorki, białej kobiety z piętnem obcości w swym środowisku. Nawet jej syn jest czarnoskóry, co wciąż wywołuje pytania napotkanych ludzi. Nurt rzeki unosi pasażerów łodzi ku ich nieznanemu losowi, który może okazać się tragiczny. „Rana pełna ryb” to opowieść o różnych rodzajach macierzyństwa, o biedzie i porzuceniu, o pochodzeniu i przynależności, o strachu i przemocy oraz o niezasklepionej ranie, jaką są trwające do dzisiaj ataki wojskowe na ludność w Kolumbii.
Od czterdziestu lat Portugalia żyje pod dyktaturą Salazara. Jednak jeśli przymknie się na to oko, można będzie korzystać ze słodko płynącego nad brzegiem Tagu życia. Taki jest wybór Fernando Paisa, lekarza oddanego zamożnej klienteli. Burzliwa i buntownicza młodość to już dla niego przeszłość. W wieku czterdziestu lat decyduje się wieść beztroskie życie i oddawać frywolnym miłostkom. Jeden dzień i jedno nieplanowane spotkanie zmieniają postrzeganie świata przez Fernando i wywracają jego światopogląd do góry nogami. Sprawdź, do jakich wniosków dojdzie główny bohater. Sięgnij po książkę „Przy dźwiękach Fado”.
Poraniona i zagubiona dziewczyna. Idealnie niedoskonały, z pozoru buntownik i niegrzeczny chłopiec. Co wyniknie ze spotkania tych obojga? Czy połączy ich miłość, czy może ich ścieżki rozejdą się szybciej niż można było przypuszczać? Czy tej dwójce jest pisany szczęśliwy koniec? Czy huragan i chaos będą w stanie połączyć się, zamieniając destrukcyjne uczucia w coś dobrego? Niech „Dotyk dawnych dni” Cię zauroczy i poruszy emocje ukryte głęboko w Twojej duszy.
Na koniec polecamy książkę, której ciekawy tytuł od razu wskazuje na lekturę nieoczywistą, dziwną przeciwstawną i zmuszającą do myślenia. Nie będzie to jednak bolesny proces myślowy, a taki poszerzający horyzonty i pobudzający. Tytułowa „Inwersja” to ogólnie odwrócenie pewnych cech na im przeciwne, w wielu znaczeniach, dotyczy zmiany proporcji, kolejności, charakterystyki, przeciwieństwa dotychczasowych wartości, a także nielinearności postrzegania czasu. Krzysztof Aleksander główny bohater ? symbolicznie „bez nazwiska” ? poszukuje bliskości w różnych wymiarach, w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa. Nie bez potknięć, pomyłek i błędów dąży do jedność mentalnej, synergii duchowej, zażyłości fizycznej i harmonii w zrozumieniu świata. Jego metaforyczna podróż, w której spotyka różne osobowości i charaktery, czasem kończy się fizycznym zbliżeniem, a czasem… czymś znacznie więcej. Dowiedz się, czym jest to „więcej”.
Bez względu na to, po którą książkę sięgniesz jesteśmy przekonani, że pomoże Ci ona odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o świecie dziejącym się tu i teraz. Bowiem każdemu z nas należy się od czasu do czasu krótka chwila zapomnienia.
Przekonaj się, która książka najbardziej zapadnie w Twojej pamięci i stanie się przyczyną poszukiwania nowego „kąska”.