Literatura dziecięca z najwyższej półki

Z racji nadchodzącego sezonu na prezenty świąteczne postanowiłam skupić się na temacie, który wielu z nas spędza sen z powiek, a mianowicie, jaki prezent wybrać dziecku pod choinkę. Myślę, że obok zabawek, które jak wiadomo zawsze powodują radość, warto zastanowić się nad zakupem wartościowej książki, takiej która zostanie w sercu i pamięci dziecka na dłużej, może nawet na całe życie. Na rynku wydawniczym co roku pojawia się mnóstwo nowych pozycji z obszaru literatury dziecięcej, więc wybór nie jest łatwy.

Treść książki jest niezwykle istotna, jednak wybierając lekturę dla najmłodszych nie możemy zapominać o tym, że sposób wydania również ma znaczenie. Mówi się, że książki nie należy oceniać po okładce, jednak świat dzieci rządzi się innymi prawami. Najmłodsi czytelnicy są wzrokowcami, więc często to właśnie okładka i oprawa graficzna przyciąga ich uwagę, budzi zainteresowanie. Ilustracje na najwyższym poziomie, ciekawe grafiki to atrybuty, które nie dość, że kształtują poczucie estetyki u dziecka, to przede wszystkim zachęcają je do czytania. Literatura dziecięca jest często dla najmłodszych pierwszą formą kontaktu ze sztuką i kształtuje ich jako przyszłych jej odbiorców.

Wśród wielu przepięknie wydanych książek dla dzieci, ja chciałabym skupić się na trzech, które w moim odczuciu będą idealnie nadawały się na świąteczny prezent. Niby książki jakich wiele, a jednak wyróżniają się, przyciągają wzrok, są bogate w piękne ilustracje i zaskakujące pomysły, dzięki czemu mobilizują najmłodszych do pokonania trudności związanych z samodzielnym czytaniem.

„Lotte Piratka” autorstwa Sandrine Bonini to ilustrowana książka dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z literaturą. Bez wątpienia ogromnym atutem tej traktującej o przyjaźni lektury jest strona wizualna. Autorka soczystej i kolorowej oprawy graficznej to świetna francuska ilustratorka komiksów Audrey Spiry, stąd mamy tu dialogi w dymkach, charakterystyczne rozmieszczenie plansz w formie przypominającej komiksowe kadry. Książka opowiada historię dziewczynki, która dorasta w afrykańskiej dżungli, za towarzyszy zabaw mając głównie cierpliwie i powoli oswajane zwierzęta. Lotte nie ma przyjaciół wśród ludzi i nie jest zadowolona z faktu, że w okolicy zjawili się nowi sąsiedzi, jednak z czasem wszystko się zmienia… Ta pouczająca opowieść pokazuje małym samotnikom, że warto zawierać nowe relacje, otwierać się na innych ludzi. Dżungla na kartach „Lotte Piratki” naprawdę ożywa. Piękne malarskie ilustracje wspaniale oddają wyobraźnie i temperament dziewczynki oraz egzotykę afrykańskiej dżungli. Wszystkie dzieci kochają przygody, dlatego jest ogromne prawdopodobieństwo, że pokochają tę książkę. „Lotte Piratka” to lektura, która opowiada o pięknych rzeczach w piękny sposób. Pokazuje najmłodszym, że relacje z ludźmi są czymś potrzebnym i ważnym, więc nie warto od nich uciekać.

„Las zabaw” to opowieść autorstwa Mateusza Wysockiego, której towarzyszą niezwykłe ilustracje Agaty Królak. Książka zabiera czytelników w niezwykłą podróż po lesie i przedstawia jego różne oblicza. Czeka tu na młodego czytelnika piętnaście różnych zadań uzupełnionych ciekawostkami związanymi z eksplorowanym terenem. Las jawi się jako poetycka inspiracja, poligon doświadczalny czy w końcu przepastny podręcznik biologii, a to wszystko przedstawione w przystępny dla dziecka sposób. Autorzy zapraszają swoich małych czytelników w podróż pełną leśnych zabaw i ciekawostek. Bardzo ważną rolę w książce pełnią niebanalne, działające na wyobraźnie ilustracje. Autorzy zaszczepiają w młodym czytelniku miłość do natury, chęć przygody i nauki.

„Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych” to książka wydana w formie leporello czyli można by rzec „ulotkowej”. Niech Was to nie zmyli, dawno nie widziałam czegoś równie pięknego. Wiersze Karola Maliszewskiego napisane z niezwykłą dbałością o rytmikę i zabawne gry słowne świetnie korespondują z panoramicznymi kolorowymi ilustracjami Karola Banacha. Ta poetycka książka z pewnością zdobędzie serce dziecka. Maliszewski udowadnia, że bycie wybitnym krytykiem literackim i teoretykiem, wcale nie wyklucza tworzenia poezji najwyższej próby – również dla dzieci.

Obdarowując najmłodszych prezentami warto pomyśleć o tym, aby stworzyć im biblioteczkę, pełną niezwykłych książek i inspiracji. Dbajmy o to, aby proponować mądre i ciekawie wydane lektury, bo to właśnie w dzieciństwie zaszczepiamy miłość do literatury. Warto uwierzyć w to, że dzieci doceniają ambitne książki z ciekawymi ilustracjami, dzięki którym uczą się czegoś nowego, doskonalą swój język, pobudzają wyobraźnie. Oprawa graficzna książek często sprawia, że najmłodsi chętniej po nie sięgają, co procentuje w dorosłym życiu. Sama już dawno nie jestem dzieckiem, ale przyjemności obcowania z  małymi dziełami sztuki dziecięcej literatury nie mogę sobie odmówić i co rusz na mojej półce pojawiają się nowe pozycje, które zachwycają mnie z każdą kolejną przekładaną kartką 🙂