„Magiczna zima Muminków” na Gwiazdkę w kinach

Cykl Tove Jansson o Muminkach to jedne z najpopularniejszych bajek na świecie. Na początku nic nie zapowiadało trzęsienia ziemi jakie w światowej kulturze wywołają stworzone przez tą skądinąd świetną ilustratorkę i malarkę, sympatyczne trolle. Pierwsze części serii ukazały się w 1945 roku i wówczas nie spotkały się z wielkim zainteresowaniem ze strony  czytelników. Na międzynarodowy sukces trzeba było poczekać. Po dwóch latach, kiedy to na łamach jednej z gazet Jansson zaczęła publikować kolejne przygody mieszkańców magicznej doliny, fascynacja włochatymi stworkami ze śmiesznymi ogonkami przerosła wszelkie oczekiwania autorki.

Fanów świata wykreowanego przez Tove Jansson, Muminków, Włóczykija, Buki i Małej Mi zapewne ucieszy fakt, że już 22 grudnia do dystrybucji kinowej w całej Polsce wejdzie zrealizowana w koprodukcji polsko – finlandzkiej animacja „Magiczna zima Muminków” Jakuba Wrońskiego i Iry Carpelan. Film niezwykły, bo wykorzystano w nim oryginalne kadry z kultowej dziś animacji „Opowiadania z Doliny Muminków”, serialu emitowanego na przełomie lat 70-tych i 80-tych, który został zrealizowany przez prestiżowe, łódzkie studio Se-ma-for.

Animacja opowiada o wyjątkowej zimie w świecie Muminków. Sympatyczne trolle zamieszkujące śnieżną mroźną Finlandię, zazwyczaj przesypiają ten chłodny okres, by po obudzeniu powitać piękno wiosny i cieszyć się resztą roku. Tym razem jest jednak inaczej. Tak, jak w książce „Zima Muminków”,  której autorem jest Tove Jansson, Muminek postanawia nie zapadać w zimowy sen. Chce odkryć to co niesie ze sobą zima, dowiedzieć się czym jest śnieg, mróz, jak wygląda świat gdy on i cała jego rodzina smacznie śpią oraz poznać tajemniczą Gwiazdkę. Po czasie do Muminka dołączają inni domownicy, by wspólnie przeżyć niesamowitą przygodę. Warto dodać, że w obsadzie filmu usłyszymy gwiazdy polskiego kina. Głosu Muminkowi użyczył Maciej Musiał, Paszczakowi – Maciej Stuhr, narratorem zimowej opowieści Muminków jest Piotr Fronczewski. W roli Mamusi Muminka jako aktorka dubbingowa debiutuje piosenkarka Natalia Kukulska.

Muminki od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony najmłodszych i nie tylko. Można by zadać sobie pytanie w czym tkwi tajemnica sagi o sympatycznej rodzinie trolli i jej przyjaciołach? Tove Jansson pisząc te magiczne historie stworzyła krajobraz pełny, z miejscem nie tylko na szczęście, środek lata i spokojne, słoneczne popołudnia, ale też na całkiem dorosły niepokój. Jansson pozwala zrozumieć, że mróz i śnieg są w życiu tak samo konieczne jak letnie słońce. Wielkim atutem jej opowiadań jest też fakt, że pisze dla dzieci w taki sposób, że wielu dorosłych chce to czytać. Buduję klimat, który ma w sobie pewną magie i tajemnice, a jednocześnie przekazuję ponadczasowe ludzkie wartości. Świat przypominających hipopotamy stworków nie jest wolny od tragedii i katastrof, ale każda z nich, dzięki wspólnemu wysiłkowi i wzajemnemu zrozumieniu, kończy się zwycięstwem dobra i miłości. Na tym właśnie polega wielkość i mądrość tego cyklu.

Myślę, że z chęcią wybierzecie się do kina, na ten bez wątpienia piękny film. Ze swojej strony zachęcam wszystkich rodziców do zapoznania swoich dzieci z magicznym, ponadczasowym światem Muminków, który jest zupełnie wyjątkowy i niepowtarzalny. Saga Tove Jansson należy do tych ekskluzywnych bajek, które odwdzięczają się czytelnikowi za wierność i częste powroty, doroślejąc wraz z nim i odsłaniając przed nami coraz to nowe sensy.

Zajrzyjcie do naszej oferty książek Tove Jansson, znajdziecie ją tutaj.