Przegląd Premier – 05.04.2019
Wiosna za oknem, ptaszki ćwierkają, koty ….. Zostawmy koty na razie. Skupmy się na książkach, a dokładnie na ostatnich premierach pierwszego tygodnia kwietnia.
Co ciekawego przyniósł nam rynek wydawniczy w pierwszym tygodniu kwietnia? Znajdzie się parę interesujących tytułów. Tradycyjnie, nie trzymamy się pojedynczej kategorii, a staramy się wyłuskać ciekawe pozycje z absolutnie każdego gatunku literackiego. Znajdą się książki niszowe oraz książki skierowane do masowego odbiorcy. Wszystkie tak samo wartościowe, czy to dając cenną wiedzę, czy równie cenną rozrywkę oraz relaks.
Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie
Kiedy uważasz, że twoja praca jest straszna i nie przynosi tobie satysfakcji, wyobraź sobie że ledwo 30 lat temu była grupa ludzi, która wraz z rodzinami zajmowała się ogarnianiem całego bałaganu jaki zostawił znany nam wszystkim wybuch reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu. To były czasy, kiedy tak naprawdę nie do końca zrozumiano jakie są konsekwencje choroby popromiennej, no i nie oszukujmy się, radzieckie władze niezbyt się też przejmowały zdrowiem swoim obywateli i osób które zajmowały. Książka Likwidatorzy Czarnobyla pokazuje historię tych biednych ludzi od momentu wezwania do pomocy przy ogarnianiu tragedii Czarnobyla, do momentu już po wszystkim, kiedy musieli walczyć nie tylko z brudną rzeczywistością ZSRR, jednocześnie próbując odzyskać swoje zdrowie.
Likwidatorzy Czarnobyla w księgarni internetowej Selkar.pl
Białe Noce
Białe Noce to taka książka, która trochę przypomina Niezniszczalnych w kinematografii. O to mamy książkę, która opowiada historię jednej z najbardziej kozackich jednostek wojskowych na świecie, czyli rosyjskiej formacji do operacji specjalnych Speznaz. Dorzućmy do tego motywy fantastyczne i mamy motyw twardych chłopaków z dużymi spluwami (hehe). Książka ocieka testosteronem który pamiętamy z Niezniszczalnych, jednocześnie jest przeznaczona raczej dla starszego czytelnika który ma przynajmniej 18 lat na liczniku życia. Luźna, miła pozycja będąca połączeniem książki militarnej oraz fantastycznej. Warto sprawdzić.
Białe Noce w księgarni internetowej Selkar.pl
Pustynia i Morze
Pełny tytuł tej pozycji brzmi: Pustynia i morze. 997 dni w niewoli na somalijskim wybrzeżu piratów. Nie powinniśmy robić sobie z tego żartów, ale pewien reporter – Michael Scott Moore, udał się do Somalii by robić reportaż na temat piratów. Zastanawiał się przy tym, jak to jest być zakładnikiem takich złoczyńców. Zgadnijcie co się stało? No właśnie, Pan Moore przesiedział prawie 3 lata w niewoli somalijskich piratów. Można powiedzieć, że zebrał świetny materiał do swojej książki i myślę że dlatego warto zainteresować się podanym tytułem. Jeżeli jesteście zainteresowani, podobnie jak Moore, jak to jest zostać zakładnikiem piratów, to zamiast jechać na Róg Afryki i kusić los, warto sięgnąć po książkę Pustynia i Morze.
Pustynia i Morze w księgarni internetowej Selkar.pl
Terra insecta. Planeta owadów
Wydaje się Wam że ludzi jest dużo? Hehe. Nas już nie będzie, a światem dalej będą rządzić owady. Przeżyją wojnę atomową, problem ze środowiskiem i ludzkość. My się udławimy w śmieciach popijając zatrutą wodę, one nawet nie zauważą że było coś takiego jak człowiek. Owady, insekty, żuki, robaki itp. To one rządzą światem. Prawda jest taka, że te ohydne, brzydkie insekty, każdego dnia ratują nam życie. Zresztą warto wspomnieć o pszczołach, ale nie tylko. Tysiące, miliony owadów dbają o to, żeby ekosystem nam się nie popsuł. Żeby ziemia była żyzna, czy żebyśmy mieli czekoladę (tylko jeden gatunek muszki o uroczej nazwie czekoladowa muszka potrafi zapylić kwiaty kakaowca). No chyba że wolicie jeść zabarwiony na brązowo olej palmowy z mlekiem w proszku, to spoko. Owady są ważne, a książka Terra insecta zabierze nas w fascynującą podróż po tym świecie. Po tej książce inaczej spojrzysz na pająka który zrobił sobie pajęczynkę w rogu pokoju 🙂
Terra insecta w księgarni internetowej Selkar.pl
Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Jak już rozmawiamy o innych gatunkach, to wspomnijmy też o kobietach w Japonii (tak wiem, słaby suchar). Książka ta opowiada o tym, czym Japonia jest dla mieszkających tam kobiet. Oraz kim kobiety są dla samej Japonii. Na mężczyznach także jest potężna presja, jednak kobiety mają tam poważny problem społeczny. Dla kobiet, Japonia to świat bardzo niepewny, pełen napięć oraz sprzeczny. Kobiety, które nie spełniają tam wysokich standardów społecznych napędzanych jednocześnie przez tradycję, jak i nowoczesność, są tam nazywane określeniami takimi jak „kobiety kamienie” czy nawet „przegranymi psami”. Historie w tej książce to nie tylko podsumowanie przykrego losu uprzedmiotowionych kobiet w Japonii, to też historie pełne nadziei, kiedy to kobiety mówią „dość, nie jesteśmy tylko ozdobą salonu”.