Przegląd Premier – 18.04.2019

Powolnymi krokami zbliża się najważniejsze chrześcijańskie święto w roku liturgicznym, czyli święta wielkanocne. Ale nie martwcie się, nie oznacza to, że cotygodniowego przeglądu premier nie będzie. Po prostu pojawi się dzień wcześniej 🙂

Czy z uwagi na klimat świąt, którego tak bardzo w tym roku nie czuć, pojawią się głównie książki o tematyce religijnej? Absolutnie nie, dzisiaj, tak jak każdego tygodnia, napiszemy parę słów o książkach z różnych kategorii, zarówno powieści, jak i tematycznych poradników. Bardziej niszowych pozycji, jak i książek które już przed premierą wiadomo że zdominują listę bestsellerów. Zaczynamy?

Zupełnie Normalna Rodzina

Pod tym jakże zawoalowanym tytułem, który raczej sugeruje coś na pograniczu komedii, otrzymujemy bardzo poważny dramat. Jedna osoba z pewnej całkowicie normalnej rodziny zostaje oskarżona o morderstwo. Pozostali coś wiedzą, ale niekoniecznie związanego z sprawą. Nie udało się także ze sobą porozumieć w sprawie stanu faktycznego całej sytuacji wszystkich członków rodziny i każdy z nich będzie teraz odpowiadać przed sądem w sprawie domniemanego morderstwa. Jakie brudy zostaną wyciągnięte podczas sprawy? Książka zachwyca nie tylko oryginalnym pomysłem na fabułę, ale także tym, że cała akcja jest pokazana z trzech różnych perspektyw.

Zupełnie Normalna Rodzina w księgarni internetowej Selkar.pl

Mózg. Opowieść o nas

David Eagleman, autor książki Mózg. Opowieść o nas jest znanym na całym świecie neurofizykiem oraz gospodarzeniem i współautorem kilku interesujących programów na BBC. Napisał on interesującą książkę, która skupia się nie bardziej na mózgu, niż na na nas, czytelnikach, samych. Książka jest z dziedziny popularnonaukowych i świetnie lawiruje między nami, zwykłymi ludźmi, a jednym z najbardziej złożonych i tajemniczych biologicznych maszyn czyli ludzkim mózgiem. Dodatkowo, książka została napisana bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu przeciętny Adrian nie będzie miał problemów z jej zrozumieniem.

Mózg. Opowieść o nas w księgarni internetowej Selkar.pl

Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji

Już jakiś czas temu rozmawialiśmy o innej książce która dotyczyła sztucznej inteligencji. Poprzednia książka mówiła jednak o sztucznej inteligencji w sposób bardziej pozytywny i wyraźnie wskazywała na zalety coraz większej informatyzacji społeczeństwa. Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji, natomiast ma absolutnie inną formę. Książka stara się wytyczyć wyraźną granicę między życiem ludzi, a technologią. Wyraźnie zachęca ona do dyskusji na temat nowych technologii, zwłaszcza tej która w największym stopniu może zmienić nasze życie, czyli sztucznej inteligencji. Max Tegmark jest profesorem na MIT który specjalizuje się w tematyce sztucznej inteligencji i posiada odpowiednią wiedzę, by przewidzieć w jakim stopniu może rozwinąć się sztuczna inteligencja oraz na jakie obszary życia może wpłynąć.

Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji w księgarni internetowej Selkar.pl

Honduras. Niegasnąca nadzieja

Teraz troszkę się posmucimy. Autorka książki Honduras. Niegasnąca nadzieja pojechała do tego jednego z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Wybrała się tam wraz z organizacją Domy Serca i jej głównym celem było odnalezienie nadziei w tym podupadłym kraju. Znalazła ją i to dużo. W oczach zranionych dzieci czy też z rozmowami starców, którzy nawet u progu życia mają nadzieję że w kraju będzie się żyło lepiej. Reportaż ten to historia paru bohaterów, a dokładnie zwykłych mieszkańców tego przeklętego kraju, którzy każdego dnia jakoś wiążą koniec z końcem. Niby smutna ta książka, ale tak nie do końca bo pokazuje wiele pozytywnych emocji które dalej tkwią w tych ludziach.

Honduras. Niegasnąca nadzieja w księgarni internetowej Selkar.pl

Kaczogród Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955 – 1956

Ostatnie parę pozycji było raczej smutnych, to teraz troszkę rozweselimy sytuację. Co powiecie na komiks? I to taki klasyczny? Kaczogród: Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955 – 1956, to jak nazwa wskazuje, komiksowe retro będące zbiorem najfajniejszych komiksów o kaczorach sprzed ponad 70 lat. Pamiętacie jak czytaliście te komiksy? Dokładnie, jesteśmy tak bardzo starzy. Wiem, miało nie być smutno, ale nie mogłem się powstrzymać by to napisać 🙂

Kaczogród: Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955 – 1956 w księgarni internetowej Selkar.pl

Widnokrąg

Na koniec książka tajemnicza, jak samo życie. Chronologia jest nieistotna, a książka i tak nas porywa niczym rzeka, która płynie w sobie znanym tylko kierunku. Książka która jest trochę autobiograficzna, trochę osobista, ale też tak nie do końca. Autor książki, Wiesław Myśliwski, został niejednokrotnie doceniony, czy to poprzez Nagrodę Nike, którą zdobył dwukrotnie, czy też przez fakt, że jego utwory są wystawiane na scenach teatrów, a nawet filmowane. Ostatnia jego książka, Widmokrąg, to delikatna medytacja na temat życia, ludzkiego losu, pamięci oraz historii.

Widnokrąg w księgarni internetowej Selkar.pl