Przegląd Premier literackich – 02.08.2019

Mamy olbrzymie szczęście – upały nas omijają i nie mamy tym razem Angielskiej pogody (w momencie pisania tego tekstu, Anglia bije rekordy temperatur). Jest lekki chłodek i czasem spadnie deszcz. Typowa, polska jesień.

Cotygodniową pogodę mamy już za nami, to teraz skupimy się na tym, co tygryski i lwice lubią najbardziej – książkach. Tradycyjnie, jak co tydzień, popiszemy troch na temat premier literackich, zaczepiając zarówno bardzo popularne pozycje, które jeszcze przed premierą na pewno trafią na listy bestsellerów, jak i bardziej niszowe książki. Shall We Begin?

A w konopiach strach

Nie nazwałbym się wielkim fanem marihuany, ale zawsze mnie zastanawiało to, jak bardzo rządy krajów panicznie boją się charakterystycznego zielone listka. Bo sami pomyślcie – papierosy czy wóda szkodzą w dużo większym stopniu, jest to udowodnione naukowo, a mimo to są w powszechnym użytku. Oczywiście chodzi także o akcyzę, bo wpływy z podatków do budżetu państwa są olbrzymie (co z tego że to samo państwo ponosi olbrzymie koszty związane z leczeniem osób chorych np. na raka spowodowanego papierosami).

W każdym bądź razie, książka A w konopiach strach, analizuje cały ten fenomen oraz dziesiątki lat propagandy rządowej, przez którą marihuana, która uzależnia podobnie jak kawa, traktowana jest przez wielu na równi z twardymi narkotykami. Jednocześnie marihuana do celów leczniczych zdaje egzamin tam gdzie się ją wprowadza, a wiele chorób leczy się sprawniej, jeżeli walniemy sobie bucha lub dwa. Książka którą omawiamy nie jest emocjonalna, profesor Vetulani, neurolog, w bardzo rzeczowy sposób przedstawia wszystkie argumenty za marihuaną – o tym jak pozytywnie wpływa na mózg, serce, układ oddechowy, pokarmowy czy nerwowy.

A w konopiach strach w księgarni internetowej Selkar.pl

Obsesja Eve. Kryptonim Villanelle

Na podstawie tej książki powstał serial o nazwie Obsesja Eve, który zdobył całkiem fajną popularność, a jedna z odtwórczyń głównej roli (Sandra Oh) otrzymała nagrodę Złoty Glob. Książka na bazie której powstał serial, opowiada o zabójczyni, która to w akcie zemsty, jako sierota zabiła morderców swoich rodziców. Zamiast jednak otrzymać karę śmierci, zostaje uratowana przez Konstatina, człowieka który teraz jej dostarcza zlecenia zabójstwa. Została doskonale wyszkolona, otrzymała nowe życie, a także nowe tożsamości. Dodatkowo pojawia się wątek kobiety, która pracuje w MI5 i szuka morderczyni. Dobra książka sensacyjna, zdecydowanie warto polecić.

Obsesja Eve Kryptonim Villanelle w księgarni internetowej Selkar.pl

Szczury Wrocławia. Szpital

Szczury Wrocławia to bardzo specyficzna fantastyka. Książka opowiada o pewnym mieście (zgadnijcie jakim), w którym wybucha epidemia zombie. Autor książki bardzo sprytnie wymieszał klimat PRL z lat 60 – 70 w Polsce oraz postapokaliptyczną tematykę z zombiakami w roli głównej. Czyta się to trochę, jakbyśmy mieli do czynienia z Walking Dead, tyle że w Polsce, do tego odbudowywanej po wielkiej wojnie. Książka jest pisana na luzie, bez zbędnego patetyzmu, z lekkim poczuciem czarnego humoru pełnego krwi i potworności. Sadyści będą zadowoleni. Mi się podoba. W naszej księgarni kupicie poprzednie tomy serii, Szczury Wrocławia: Szpital powinny się ukazać w naszej ofercie na dniach.

Szczury Wrocławia w księgarni internetowej Selkar.pl

Szczury Wrocławia Kraty w księgarni internetowej Selkar.pl

Piąta ofiara

Czas na kolejną powieść kryminalistyczną. Nowy Jork nawiedza jedna z najsurowszych zim od wielu lat, a pod powierzchnią jeziora (oczywiście zamarzniętego) zostaje znalezione ciało nastolatki. Po identyfikacji zwłok, okazuje się że jest to Elli Reynolds, dziewczyna która zaginęła parę tygodni temu. Problem jest jednak taki, że jezioro jest zamarznięte od paru miesięcy. Jest to dopiero początek koszmaru, bo zaczynają ginąć kolejne ofiary. Główny bohater, detektyw Porter, uważa że to początek czegoś znacznie gorszego.

Piąta Ofiara w księgarni internetowej Selkar.pl