Przegląd Premier literackich – 05.07.2019

Pierwszy tydzień lipca minął chłodnie, zarówno na podwórku, jak i na rynku wydawniczym. Ponownie nie otrzymaliśmy zbyt wielu ciekawych premier wydawniczych, jednak znajdzie się parę perełek.

Skoro tradycyjną pogodę mamy za sobą, to teraz czas się zająć nowościami wśród książek. Wybrałem parę interesujących tytułów, które mogą przypaść do gustu czytelnikom zarówno szukającym bardziej dojrzałej literatury, jak i osobom (takim jak ja), które w książkach szukają relaksu i odpoczynku. To może już zaczniemy?

Wieża milczenia

Właściwie to książka Wieża Milczenia autorstwa Remigiusza Mroza miała swoją premierę już parę ładnych miesięcy temu. Dlaczego więc o niej wspominamy? Gdyż parę dni temu na rynku pojawiła się edycja pocket tej książki. Myślę że jest to całkiem ciekawy wakacyjny wybór dla wielu osób, zwłaszcza fani kryminałów mogą być zainteresowani daną pozycją. Książka opowiada historię Scotta Wintona, który to zostaje zwolniony z uniwersytetu. Były wykładowca będzie próbował rozwikłać tajemnicę śmierci ukochanej, która zginęła wracając w nocy do domu. W tle pojawiają się także tematy kultystów, jakiś zamach na polityka czy inne morderstwa. Fani kryminałów oraz literatury detektywistycznej będą zachwyceni.

Wieża milczenia w księgarni internetowej Selkar.pl

Lore. Niegodziwi śmiertelnicy

Lore. Niegodziwi śmiertelnicy to trochę taki horror, ale też nie do końca. Jest to jednocześnie powieść mrożąca krew w żyłach oraz książka która jest ilustrowana w sposób zabawny. Opowiada historię o najgorszych ludziach, którzy chodzili na świecie. Książka na swoich kartach stron skupi się na najgorszych i najbrutalniejszych istotach nawiedzających koszmary setki osób na świecie – ludziach, tych najgorszych, najstraszniejszych, najokrutniejszych. Będzie trochę o oszustach, przedsiębiorcach cwaniakach, którzy wykorzystują niczego nieświadomych obywateli, czy pewnego hotelarza, który to przyjmował gości do swojego przybytku, by tam znikali na zawsze. Jesteście gotowi poznać mroczną stronę duszy człowieka?

Lore. Niegodziwi śmiertelnicy w księgarni internetowej Selkar.pl

Pandemia

Pandemia to kolejny tom mistrza thrillerów medycznych. Robin Cook napisał już wiele książek w tym temacie, a Pandemia jest już jedenastym tomem jego cyklu o Laurie Montgomery oraz Jack Stapleton. Tym razem książka skupi się na temacie pionierów wśród nowoczesnej technologii medycznej służącej do modyfikacji genów. Historia rozpoczyna się od momentu, kiedy to młoda kobieta traci przytomność w nowojorskim metro, a chwilę potem umiera, akurat jak jest w drodze do szpitala. Jej przypadek wzbudza zainteresowanie głównego bohatera – Jacka Stapletona, który jest specjalistą od medycyny sądowej. Szybko zaczyna kojarzyć, że przypadek jest dziwnie podobny do pandemii grypy z 1918 roku. Znamy ją bardziej pod nazwą Hiszpanka. Umieralność wynosiła około 70%, a w swojej karierze zabiła od 20 do 100 milionów ludzi na całym świecie. Z uwagi na rozmach, jaki miała choroba, posiadamy tylko ogólne dane, jednak już liczba 20 milionów robi wrażenie.

Pandemia w księgarni internetowej Selkar.pl

J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia

J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia to przewodnik po dziełach mistrza fantastyki. Książka została napisana przez Toma Shippeya, wybitnego badacza literatury fantasy. Książka została podzielona na trzy rozdziały, które to skupiają się na analizie Władcy Pierścieni, która jest językową oraz kultową mapą oraz skomplikowaną siecią opowieści. Zostanie także poruszone zagadnienie, czy Władza Pierścieni odpowiada na znaczenie mitu. Analizowana będzie także natura zła we Władcy Pierścieni. Ogólnie rzecz ujmując omawiana książka rozkłada Władzę Pierścieni, Hobbita oraz Silmarillion na części pierwsze, dokładnie je analizuje oraz opisuje wnioski.

J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia w księgarni internetowej Selkar.pl

Fobia

Historia ostatniej książki w tym zestawieniu opowiada o pewnej dziewczynce Tash Carmody, która to jako dziecko była świadkiem porwania swojej koleżanki Mallory Fisher przez wyolbrzymionego wyobraźnią dziecka Wróbla. Nikt nie chciał uwierzyć małej Tash w historię o porwaniu i dziewczynka została przekonana przez wszystkich, że cała sytuacja została przez nią wymyślona. Jakiś czas później jednak pojawia się postać, dziwnie podobna do Wróbla z koszmarów. Teraz pytanie, czy dziewczynka naprawdę to zmyśliła czy też nie? Fobia to po prostu dobry thriller psychologiczny.

Fobia w księgarni internetowej Selkar.pl