Przegląd Premier literackich – 09.08.2019

Kontynuujemy nasz przegląd literacki, tradycyjnie już zaczynając od prognozy pogody. Sierpień w tym roku to tak naprawdę zaawansowana polska jesień. Dziękuję.

Wracając do głównego tematu, jakim są oczywiście książki, znowu wybierzemy około 5 tytułów, które prawdopodobnie znajdą się na listach bestsellerów, jak i książek które raczej celują w pewną niekoniecznie popularną niszę i jednocześnie mogą zaciekawić swoim tematem każdego. Może bez zbędnego przedłużania, zaczniemy nasze krótkie zestawienie.

Czwarta Pieczęć

Zaczniemy od horroru. Czwarta Pieczęć to książka, w której to pewnie płatny zabójca o imieniu Paul Canterbury, dostaje zlecenie na zabicie … wampira. Żeby było zabawniej, to wspomniany wampir ukrywa się przed światem w muzeum. Może jest jednym z eksponatów? To nieistotne, ważne natomiast jest to, że Czwarta Pieczęć to bardzo konkretny dreszczowiec, w którym nasz morderca zostanie wplątany w poważną wojnę między niebem oraz piekłem i to dopiero początek jego przygód. A wszystko to przez pazerność, gdyż nasz bohater doskonale wiedział na co się pisze, ale i tak zaakceptował zlecenie bo nagroda była zacna. W książce nie ma dobrych bohaterów, opowiada ona historie trzech postaci i każda z nich jest zła na swój sposób.

15 lat w zamknięciu

Aż trudno uwierzyć, że 15 lat w zamknięciu to tak naprawdę literatura faktu. Opowiada ona historię kobiety, która przez 15 lat była więziona przez sadystycznego męża, który się nad nią znęcał. Książka zabierze swoich czytelników na nowe wyżyny strachu i samotności, zwłaszcza kiedy przypomnimy sobie, że mamy do czynienia własnie z literaturą faktu. Kobieta latami była bita i gwałcona przez sadystę. Udało jej się ocalić nie tylko siebie, ale i dzieci które doświadczyły niewiarygodnego cierpienia. Napisanie książki było autoterapią dla autorki która przeżyła koszmar i najgorszy horror. Może stanowić ważne wsparcie dla kobiet szukających siły w walce o lepsze jutro.

15 lat w zamknięciu w księgarni internetowej Selkar.pl

Na ostrzu skalpela

To teraz czas na podróż w czasie, a dokładnie do przełomu XIX i XX wieku. Na ostrzu skalpela: 50 lat z życia chirurga opowiada właśnie o przeżyciach wybitnego chirurga z tamtych czasów. O tym, że operacje nie raz trwały wiele, wiele godzin i często z dziwnych powodów kończyły się zgonem leczonego pacjenta. Średnia śmiertelność w tamtym okresie na stole chirurgicznym wynosiła 79 procent. Nie było jeszcze wiedzy dotyczącej leczenie chirurgicznego, wiele osób wykrwawiało się podczas operacji, bo nacięcia były zbyt głębokie. Do narkozy używano eteru, a operowano nieraz w domu pacjenta. Książka autorstwa Robert T. Morris doskonale przedstawia warunki jakie panowały na stołach operacyjnych w tamtym okresie.

Na ostrzu skalpela w księgarni internetowej Selkar.pl

Leona. Cena człowieka

Książka opowiada historię pewnej kobiety, która po pierwsze jakimś sposobem unika śmierci, a po drugie jakoś jej się udaje zatuszować swój udział w bardzo głośnym napadzie. Bohaterka bierze sobie lekcje do głowy i od tego momentu będzie pracować tylko sama. Ma zamiar okradać bogatych ludzi, a zrabowane pieniądze oddawać biednym (czyli sobie). Dodatkowo w tle ciągnie się śledztwo dotyczące złodziei narządów. Jak te wątki mają się do  siebie? Leona ma tajemniczą bliznę na brzuchu. Autorka książki – Jenny Rogneby – jest kryminolożką i śledczą policyjną, Cena Człowieka to trzeci tom przebojowej serii kryminalnej.

Leona. Cena człowieka w księgarni internetowej Selkar.pl

Jej piękna twarz

Mroczne zestawienie nam wyszło w tym tygodniu. Jej piękna twarz to kolejny thriller w dzisiejszym wpisie, który to opowiada o dwóch przyjaciółkach. Jedna z nich nie jest osobą, za którą się podaje i obie mają dosyć mroczne tajemnice. Jedna z nich – Frances Metcalfe stara się wychować syna, jednak ten jej tego nie ułatwia. Syn dostaje się do nowej szkoły i jego matka jednocześnie musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości, kiedy ma masę kompleksów związanych np. z nadwagą oraz samotnością.

Jej piękna twarz w księgarni internetowej Selkar.pl