Przegląd Premier literackich – 10.05.2019

Stworzyłem fraszkę – Piątek, piątek, czas na Przegląd Literacki.

Majówka za nami, internet niespecjalnie pęka w szwach od memów zalanych grillów oraz zmarzniętych wczasowiczów, chociaż prawda jest taka że pogoda niespecjalnie dopisała. Przynajmniej w naszym mieście, gdzie było po prostu zimno. Przede mną już stoi kawa, otwarte 50 zakładek w przeglądarce internetowej, mniej więcej wybrane książki które trafią do mojego przeglądu.

Dlaczego mamusia przeklina

Zacznijmy zabawnie, ale to będzie śmiech przez łzy. Dlaczego mamusia przeklina to książka obyczajowa o bardzo wysokim wskaźniku czarnego humoru. Jest to karykatura angielskiej klasy średniej skierowana do osób lubiących tematykę naśmiewania się z obecnych trendów oraz różnych zachowań społecznych. Mąż  wkurzonej mamuśki wyjeżdża dosyć często w delegacje, syn nierozstajne się z ipadem, a córka zdobywa sławę na pewnym popularnym portalu społecznościowym na I. Główna bohaterka zostaje jednak programistką i radzi sobie całkiem nieźle, jednocześnie mniej przejmując się takimi szczegółami czy makijaż został dobrze nałożony oraz jak wygląda w spodniach do Jogi.

Dlaczego mamusia przeklina w księgarni internetowej Selkar.pl

Zadbaj o mózg

Czy wiecie że mózg stanowi tylko 2% całej masy ciała, a jednocześnie wcina 20% całej pozyskiwanej (z pożywienia) energii? Żarłok. A wiecie, że jedząc złą żywność, niszczycie go w sposób gorszy niż od np. braku aktywności fizycznej lub uderzenia w głowę? Nasz personalny superkomputer gdy dobrze działa, sprawia że i nam lepiej się żyje. Co zrobić, żeby wszystko działało jak należy? Wszystko znajdziecie w tej książce – co jeść, jak pozbywać się toksyn (wszyscy popełniamy błędy), jakie witaminy nam pomogą, jakie ćwiczenia są świetne dla mózgu itp. Uważam, że każdy powinien posiąść wiedzę zawartą w tej książce.

Zadbaj o mózg w księgarni internetowej Selkar.pl

Morderczy Wyścig

Czy thriller na bazie Tour de France może się udać? Tą tezę udowadnia Jorge Zepeda-Patterson w swojej książce Morderczy Wyścig. Okazuje się, że w najpopularniejszym wyścigu kolarskim na świecie, w peletonie znajduje się morderca. W trakcie wyścigu pojawiają się osoby, które są gotowe zginać by wygrać, nawet rozpędzając się na niektórych fragmentach do prędkości do nawet 90 km na godzinę (a myślałeś że 30 km to już dużo? hehe amator). Są nawet i tacy, którzy gotowi są zabić, aby osiągnąć pierwsze miejsce mogliby zabić. I właśnie o takim człowieku jest powyższa książka. Ciekawe? Myślę, że warto dać szansę.

Morderczy Wyścig w księgarni internetowej Selkar.pl

Zanim się obudzę

Książka obyczajowa, trochę thriller, ale raczej bym nie wrzucał jej do tego worka. Książka opowiada historię tak naprawdę dwóch postaci. Pierwsza bohaterka, raczej niemowa, zostaje wyłowiona z rzeki. Blisko śmierci mózgu, zapada w śpiączkę. Drugi bohater, także niezbyt gadatliwy, ma wszystkie możliwe objawy śmierci mózgowej. Opiekuje się nimi siostra Brygida, a przeciwnikiem uśmiercenia obu postaci będzie Doktor Yao Nakamura – zdecydowany przeciwnik orzekania śmierci mózgowej u ludzi. Bierze na swoje barki przyszłość obu postaci i będzie próbować je odratować. Mimo mojego śmieszkowania, bardzo niewłaściwego, to ta książka znajduje się bardzo wysoko na mojej osobistej liście to read.

Zanim się obudzę w księgarni internetowej Selkar.pl

Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata

Zejdźmy na nieprzebyte szlaki filozoficzne z nutką fizyki oraz astronomii. Albo odwrotnie. Książka o dosyć długim tytule Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata stara się oszacować, jak wygląda przyszłość naszego wszechświata. Za książkę odpowiada Paul Davies, światowej klasy fizyk, czyli gość który posiada wiedzę by szacować takie rzeczy, jak kiedy nastąpi koniec wszechświata. Do tego stara się odpowiedzieć na pytanie, czy ludzkość ma szansę w jakikolwiek sposób przetrwać zagładę wszechświata.

Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata w księgarni internetowej Selkar.pl

Początek Wszechświata

Kiedy już ukończyliśmy poprzednią lekturę, warto cofnąć się do początku. Początku Wszechświata. I znowu mądre głowy będą dywagować na temat tego, w jaki sposób powstał wszechświat jaki znamy. Książka napisana przez kosmologa Johna D. Barrowa w sposób przystępny przedstawia bardzo nieprzystępne sprawy związane z fizyką oraz astronomią. Ciekawostka dla każdego, bo wszyscy żyjemy w tym wszechświecie prawda?

Początek Wszechświata w księgarni internetowej Selkar.pl