Przegląd premier literackich – 14.2.2020

Wiecie jaki jest dzisiaj piękny cudowny dzień? Walentynki! Jeżeli nie liczysz za bardzo na jakąś randkę czy coś więcej, to może warto zainteresować się jakąś książką? Parę propozycji od prowadzącego.

Tradycyjnie jak co tydzień będziemy interesować się nie tylko popularnymi premierami, ale postaramy się znaleźć coś bardziej niszowego i wyjątkowego, pozycje które mogą być interesujące nawet dla osób niezwiązanych za danym tematem. Czas puścić wodze fantazji i wyjść ze swojej strefy komfortu, sięgnąć po coś nowego. Zaszaleć!

Meteory i Meteoryty

Pierwsza książka jest idealnym przedstawieniem mojego wstępu. Bo serio, komu z nas chciałoby się czytać o meteorytach? A tutaj ciekawostka, bo PWN wydało bardzo interesującą książkę, która w przystępny sposób przedstawi w jakich procesach powstają meteoroidy, jakie są ich rodzaje oraz dlaczego naukowcy tak bardzo fascynują się tymi latającymi w kosmosie skałami. Nie macie nawet pojęcia, jak głęboko sięgają badania dotyczące latających głazów które zmiotły dinozaury z powierzchni ziemi. Naukowcy odnajdują w tych kamieniach nawet informacje dotyczące powstania wszechświata. Niewiarygodne, prawda?

Meteory i Meteoryty w księgarni internetowej Selkar.pl

Wieczna Wojna

Wieczna Wojna nie jest tak naprawdę nową książką, a kolejną edycją kultowej pozycji z dziedziny military science fiction. Książka Wieczna Wojna zdobyła takie nagrody jak Hugo, Nebula oraz Locus. Książka jest nie tylko interesującą pozycją wojenną, ale także świetną fantastyką naukową, w której będą takie zagadnienia jak efekt relatywistyczny, w której to ziemia starzeje się o kilkaset lat w ciągu życia głównego bohatera. To nie tylko powieść wojenna ale także pacyfistyczna, w której będą poruszane takie tematy jak walka nie tylko z wrogiem, ale i o swoje własne człowieczeństwo.

Wieczna Wojna w księgarni internetowej Selkar.pl

Zaburzony Umysł

Laureat nagrody nobla, pionier współczesnej neuronautyki, profesor Eric R. Kandel porusza zagadnienia różnego rodzaju zakłócenia procesów mózgowych oraz schorzeń trapiących ludzkość takich jak alzheimer, parkinson, schizofrenia czy zespół stresu pourazowego. Autor pokazuje w książce, w jaki sposób różnego rodzaju przykre dolegliwości korelują z różnymi innymi zagadnieniami, jak np. dlaczego matematycy przejawiają częściej cechy autystyczne od przedstawicieli innych branż albo czy psychoterapia może wpłynąć na strukturę układu nerwowego.

Zaburzony Umysł w księgarni internetowej Selkar.pl

Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji

Omawiana teraz książka porusza bardzo interesujący mnie temat, często też wspominany w wielu dziełach science fiction. Czy sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć sztukę? Gdzie jest granica między sztuczną, a prawdziwą inteligencją? Ludzie za pomocą dźwięków, znaków czy też obrazów mogą tworzyć i pogłębiać swoją egzystencję. Kreatywność, bo o niej mowa to kod który ewolucja tworzyła przez miliony lat. A dzisiaj posiadamy właśnie sztuczną inteligencję AI która uprzednio zaprogramowana może tworzyć różne rzeczy i w całej szerokości prześcigają ludzkich twórców. Czy więc artysta, pisarz lub ogólnie twórca stanie się zawodem wypartym przez sztuczną inteligencję?

Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji w księgarni internetowej Selkar.pl

Wojna Makowa

Ostatnia pozycja nie będzie tak poważna jak większość pozostałych książek z naszej listy. Fantastyka z nutką orientu w tle, to właśnie Wojna Makowa wydana przez Fabrykę Słów. Książka raczej ze smutnym tłem, bo opowiada o sierocie wojennym, któremu świat oferuje tylko pogardę, odrzucenie, brutalność oraz ból. Zwłaszcza jak jesteś dziewczynką, to wtedy jeszcze dodatkowo twoja rodzina może ciebie oddać innej ubijając interes z jakimś zamożnym starcem. Ma do wyboru dwie opcje – łoże obrzydliwego starca lub też elitarną szkołę wojskową. Zgadnijcie, co wybierze nasza bohaterka?