Przegląd premier literackich – 15.11.2019

Dawno nie było przeglądu premier literackich. Byłem na urlopie, chorowałem oraz nie miałem fizycznie czasu bo w Selkarze zawitał gorący sezon.

Dzisiaj więc przygotowałem troszkę dłuższe niż ostatnio zestawienie premier, gdyż wybrałem zakres dni nie z ostatniego tygodnia, a paru tygodni. Dlatego możecie się przygotować na wiele interesujących książek, które mogą trafić w wasz gust. Tradycyjnie będę wybierać pozycje z różnych kategorii, nie tylko bestsellery, ale także intrygujące, trochę bardziej niszowe pozycje które warto przeczytać. Zaczynamy?

Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę

Zaczniemy troszkę mroczniej, troszkę ostrzeżeniem. Jestem absolutnie ostatnią osobą która może komuś mówić, żeby wyłączyć komputer i wyjść na dwór, dlatego może jeżeli potrzebujecie zachęty, to warto sięgnąć po opisywaną właśnie książkę. Jak zapewne wszyscy wiemy, od XXI wieku następuje rewolucja cyfrowa w skali świata. Jeszcze 20 lat temu płatność bezgotówkowa uważana była za coś niebezpiecznego, dzisiaj uważa się za niebezpieczne zwykłe banknoty i całe państwa zastanawiają się, czy nie warto zrezygnować z bilonu. Wszystko idzie coraz dalej, nawet sfery niezwiązane z internetem zostały przez niego uzależnione – miłość, polityka, kultura czy też media. Wszystko przenosi się do internetu. Wszyscy jesteśmy cyborgami. Chcę przeczytać tą książkę.

Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę w księgarni w księgarni Selkar.pl

Potęga magii. Mroczna baśń

Disney ostatnio próbuje swoich sił w bardziej mrocznych realizacjach. Pierwszy odcinek Mandalorianina obnaża brutalny świat najemników, ostatnia część Avengers uśmierciła ikonę serii, a teraz mamy trochę mroczniejszą wersję Aladyna. Potęga Magii. Mroczna baśń opowiada o Aladynie który nigdy nie znalazł lampy, jest ulicznym szczurem walczącym o przetrwanie w zubożałym Agrabahu. Księżniczka Jasmina natomiast czeka na swoje zaaranżowane małżeństwo, bystra dziewczyna chce jednak poznać trochę świata. Wszystko się zmieni, kiedy zły Wezyr znajdzie lampę i będzie próbował złamać zasady magii, jednocześnie zostając sułtanem. Księżniczka oraz łobuz z ulicy będą próbować zjednać lud miasta by zrzucić złego sułtana z tronu.

Potęga magii. Mroczna baśń w księgarni internetowej Selkar.pl

Starość aksolotla

Netflix planuje w niedalekiej przyszłości wydać swoją nową superprodukcję Into the Night. Opowiada ona historię świata przyszłości, które zostaje wysterylizowane z całego życia przez promieniowanie kosmiczne. Paru ludziom udaje się zgrać swoją świadomość do maszyn, ale czy udało się też zgrać duszę? Dlaczego o tym mówię? Gdyż Into the night to tak naprawdę ekranizacja słynnej powieści Jacka Dukaja. Jak będzie wyglądał świat przyszłości, gdzie ludzkości tak naprawdę już nie będzie, ale i tak ona przetrwa? Czym jest dusza? Czy człowiek może istnieć bez ciała? Jak będzie wyglądało takie społeczeństwo? Czuję, że muszę przeczytać tą książkę.

Starość aksolotla w księgarni internetowej Selkar.pl

Vademecum przetrwania. Jak wyjść cało z kataklizmu, katastrofy i konfliktu

Mimo, że tytuł mnie zainteresował, to do końca nie wiem czy traktować go poważnie. Czy wydaje wam się, że czeka nas wojna nuklearna albo prosty blackout (nie będzie prądu)? Potraficie sobie wyobrazić, jak przetrwać w takim świecie? Bez internetu, sklepów, komunikacji miejskiej, wody w kranie czy nawet policji? Staliśmy się leniwi i rozpieszczeni. Książka o której rozmawiamy właśnie pomoże nam się ustawić na wypadek potencjalnego końca świata bez wywracania życia do góry nogami. Jeżeli nie wiecie, to na całym świecie istnieje ciągle rozwijająca się społeczność tzw. preppersów. Są to ludzie przygotowani na potencjalny koniec świata. Nie dziwaki z bunkrów czy mieszkający w środku lasu, ale twoi kumple z pracy lub ziomki których spotykasz na imprezach.

Vademecum przetrwania w księgarni internetowej Selkar.pl

Chciwość

Porozmawialiśmy o przetrwaniu apokalipsy i idziemy dalej, wcale tak mocno nie zmieniając tematu. Autor książki Chciwość, Marc Elsberg napisał także książkę Blackout, o której pisałem parę miesięcy temu. Chciwość także analizuje nasze dzisiejsze życie oraz przedstawia w jaki sposób był stworzony kryzys oraz jak bardzo olbrzymie korporacje mają wpływ na nasze życie. Książka pokazywać nam będzie, w jaki sposób nierówność w dystrybucji dóbr i narastające rozwarstwienie społeczne generujące coraz większą biedę skutkuje masowymi protestami. Dochodzi do bankructw nie tylko korporacji oraz banków, ale także całych Państw, co skutkuje wybuchem niepokojów na arenie międzynarodowej. A garstka ludzi na tym zarabia …

Chciwość w księgarni internetowej Selkar.pl

Jestem nieletnią żoną

To teraz przejdźmy do tematu bardzo poważnego, a dokładnie o wykorzystaniu seksualnym nieletnich przez przedstawicieli niektórych religii. Książka opowiada o 12 letniej dziewczynce, która tak jak inne 12 letnie dziewczynki chodzi do szkoły i uczy się. Ma swoje marzenia, chce zostać lekarzem i pomagać innym dzieciom. Niestety rok później zostaje wydana za mąż za pietnaście lat starszego Ahmada. Musi przerwać naukę by zająć się obowiązkami mężatki. Jaka religia na to pozwala?

Laila Shukri jest znawczynią Bliskiego Wschodu, napisała wcześniej ciepło przyjęte książki takie jak Jestem żoną terrorysty czy też Byłam kochanką arabskich szejków.

Jestem nieletnią żoną w księgarni internetowej Selkar.pl