Przegląd Premier literackich – 17.05.2019

Deszcz, śnieg, grad, plagi egipskie. Słowem – piękna majówka w tym roku. Połowa miesiąca za nami, deszczowy tydzień zmierza ku końcowi, to może czas skomponować jakiś przegląd literacki?

Co czytacie lub czytaliście w poprzednim czasie? U mnie zaległości, głównie nowa miłość do starej, dobrej polskiej fantastyki przy niekoniecznie starej pozycji, czyli Spiżowy Gniew. Nie jest to typowe fantasy, dużo tutaj polityki oraz scen batalistycznych. Trochę seksu, dużo krwi. Słowem, fantastyka w polsce dalej jest taka sama jak 10 lat temu. I bardzo dobrze. Moja recenzja jest tutaj: Spiżowy Gniew – Recenzja. Recenzja oczywiście ze spoilerami. Innych nie piszę 🙂

Postscriptum zaliczone, to teraz wróćmy do dania głównego, czyli naszego zestawienia premier. Co ciekawego pojawiło się w ostatnich dniach? Tradycyjnie, nie trzymamy się żadnych reguł przy wyborze książek, oprócz przedziału czasowego.

Bóg ulicy. Poruszająca spowiedź bossa narkobiznesu

Chcecie usłyszeć legendę o gangsterze, który nawrócił się na wiarę chrześcijańską i w ramach skruchy udzielił wywiadu o wszystkich świństwach które wykonał w trakcie swojego życia na pograniczu prawa. Trochę się nabijam, ale wydaje mi się, że pierwsza pozycja w zestawieniu może być wyjątkowo ciekawą lekturą, która pokaże prawdę o przestępczości w Nowym Yorku. Dzięki nawróceniu zerwał on połączenie z gangsterskim światem, jednak poczuł się w obowiązku by podzielić się swoimi wspomnieniami z tego przeszłego życia.

Bóg ulicy. Poruszająca spowiedź bossa narkobiznesu w księgarni internetowej Selkar.pl

Virion. Adept

Jakiś czas temu pisaliśmy o książce dotyczącej Viriona, czyli jednego z nauczycieli Achai. Jeżeli nic nie zrozumieliście, to przejdźcie do kolejne pozycji. Virion. Adept to kolejna książka z cyklu Imperium Achai, będącym prequelem do tego co znamy z głównej sagi autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego. Drugoplanowa tajemnicza postać, szermierz natchniony, stary, gruby pijak i dziwkarz który jest najlepszym szermierzem na świecie razem z Achają oraz trzema innymi osobami. Zainteresowani co kryje się za tą barwną postacią? Polecam lekturę. Ale jeżeli nie wiesz o co chodzi i dalej czytasz ten akapit, to zacznij koniecznie od trylogii Achaja. Dla mnie jest to jedna z najlepszych serii polskiej fantastyki, a scena podczas gdy Achaja po raz pierwszy spotkała Viriona podczas rzezi Dywizji Górskiej Arkach głęboko wyryła mi się w pamięci.

Virion. Adept w księgarni internetowej Selkar.pl

Blackout

A co by się stało, gdyby nagle zabrakło prądu? Blackout jest książką, która w sposób typowy dla thrillerów pokazuje sytuację, kiedy cała Europa zostaje pogrążona w mroku braku elektryczności. Jest to bardzo ciekawy oraz coraz popularniejszy ostatnio temat i w fajny sposób próbuje odpowiedzieć na pytanie – a co by się stało gdyby zabrakło elektryczności. Czy jako rasa ludzka jesteśmy od niej już absolutnie uzależnieni? Czy ludzkość dałaby radę przetrwać w takim świecie. Jeżeli szukacie innych dzieł związanych z tym tematem, to mogę polecić np. grę planszową Blackout: Hongkong lub też serial Revolution, gdzie od 15 lat w świecie przedstawionym ludzie próbują sobie radzić bez elektryczności.

Blackout w księgarni internetowej Selkar.pl

Darknet

Jakiś czas temu w zestawieniu pojawiła się inna książka dotycząca ukrytej części internetu. Wrócimy jednak do tego tematu, bo to co tak naprawdę widzimy w wyszukiwarce Google to 20% całej treści tworzonej przez ludzi. Głębiej jest deepnet i tam nie jest ciężko się dostać, a jeszcze niżej jest mityczny Darknet. Miejsce, gdzie za bitcoiny możesz zlecić zabójstwo, kupić broń, ostre narkotyki lub znaleźć zawodowego porywacza. Jesteście zaintrygowani? Książka autorstwa Eileen Ormsby w bardzo powierzchowny sposób przedstawi swoją dziennikarską pracę dotyczącą najmroczniejszej części internetu.

Darknet w księgarni internetowej Selkar.pl

Punkt uderzenia

Punkt uderzenia autorstwa Marko Kloos to absolutna mekka fanów military science fiction. Kojarzysz Johna Black Jacka Gearego z serii Lost Fleet, przez fanów science fiction okrzyknięta przez wielu jedną z najlepszych serii military science fiction. Czytając serię Frontlines pierwszy tom mnie nie porwał, ale już przy drugim zostałem wsiąknięty maksymalnie. Proces ewolucji zwykłego żołdaka który jakoś wiąże koniec z końcem w specjalistę, weterana, dowódcę i symbol. Do tego solidne strzelanie w kosmosie do obcych form życia, które traktują ludzkość jak robactwo i tak jak robactwo lubią wytępić całą planetę trującym gazem. Lubisz Zaginioną Flotę? Polubisz i serię Frontlines.