Przegląd premier literackich – 17.1.2020

Czas na drugi przegląd premier literackich w 2020 roku. A w nim znajdziecie, uwaga, uwaga, wiele ciekawych i intrygujących książek.

Weźmiemy pod lupę ostatnie 7 dni i zobaczymy, co ciekawego pojawiło się na rynku książek. Jak zwykle nie będziemy zerkać tylko w stronę bestsellerów, ale poszukamy także bardziej niszowych i intrygujących tytułów które mogą zainteresować każdego, nawet osoby niekoniecznie związane z tematem danej pozycji.

Andyjski Dysk

Pierwsza książka leży na półce z polską fantastyką. Akcja przeniesie nas do połowy lat 80 XX wieku, kiedy to pewien jegomość – Tadeusz Nowak – będący polskim etnografem oraz archeologiem wyruszy wraz z innymi naukowcami na wyprawę badawczą do Peru. Teoretycznie mają oni szukać ruin budowli antycznych cywilizacji oraz pozostałości tajemniczych mieszkańców tych ziem. Szybko się jednak okaże, że ta tajemnicza cywilizacja wyprzedziła naszą obecną o setki lat. Stworzyli między innymi niezwykłe pojazdy napędzane energią słoneczną. Sprawi to, że zmieni się całkowicie postrzeganie całej geologicznej przeszłości ziemi.

Wilcze kobiety

Wilcze kobiety jest kolejnym tomem cyklu W Trójkącie beskidzkim, więc zanim zabierzemy się za ten tytuł, to warto zapoznać się z poprzednimi odsłonami serii. Książka opowiada historię Daniela Laszczaka oraz Romana Thena, którzy są komisarzami w Bielsku Białej. Będą próbować rozbić grupę przestępczą działającą w tej miejscowości. Sprawa wydaje się prawie rozwiązana, bo szef tej grupy jest już w areszcie, jednak niestety może się okazać, że zebrane dowody nie są wystarczające.

Wilcze kobiety w księgarni internetowej Selkar.pl

Króliki z Ravensbrück

Akcja książki dzieje się w roku 1989, w momencie upadku muru berlińskiego. Główna bohaterka, Miriam Winter zajmuje się opieką nad swoim umierającym ojcem. Człowiek, ciężko chory, oczekujący już na śmierć, ciągle wypowiada tylko ijedno imię: Frieda. Amatorskie śledztwo głównej bohaterki odkryje straszną tajemnicę o królikach z ravensbruck, czyli więźniarkach które były poddawane okrutnym eksperymentom medycznym przez niemieckich oprawców. Dalsze śledztwo odkryje kolejne tajemnice, nie tylko te mroczne, ale także pełne historie pełne nadziei oraz współczucia, a wreszcie nawet i miłości. Co naprawdę wydarzyło się w tym strasznym miejscu?

Króli z Ravensbruck w księgarni internetowej Selkar.pl

Przyszło nam tu żyć

Myślę że to jest dla mnie najciekawsza książka z dzisiejszego zestawienia. Przyszło nam tu żyć to fotoreportaż opowiadający życie zwykłych Rosjan, którzy nie mają wielkiego szczęścia, a z uwagi na fakt gdzie żyją, raczej nie mają większej perspektywy na poprawę życia. Jak żyją ludzie o których zapomniano, w świecie gdzie każdego dnia powstają oraz upadają niewiarygodne fortuny, z dala od wielkiej polityki czy też wojen. Kim są stalkerzy, diggerzy, strażnicy i upiory. Kto mieszka w starym, powoli przemijającym hotelu robotniczym. Autorka tego reportażu nie boi się ubrudzić sobie rąk, dołącza do drogówki jako stażystka, odwiedza melinę, gdzie mieszka także uzależnione od narkotyków dziecko czy też pyta rodziców o ich zabite w ataku terrorystycznym dziecko.

Przyszło nam tu żyć w księgarni internetowej Selkar.pl

Więcej niż DNA

Na koniec z lekką nutką humoru dowiemy się o takich sprawach, dlaczego pociągają nas określone typy osobowości, dlaczego podejmujemy takie głosy, a nie inne, oraz skąd biorą się nasze huśtawki nastrojów. A wszystko polane humorystycznym sosem i napisane zrozumiałym dla każdego językiem. Więc jeżeli chcecie poczytać o genach, śladach epigenetycznych,m mikrobach, procesach psychicznych i wzorach naśladowań, to teraz jest najlepszy na to moment. Polecam 🙂

Więcej niż DNA w księgarni internetowej Selkar.pl