Przegląd premier literackich – 20.09.2019

Nastały chłody, zima wreszcie przybyła tej jesieni, wszyscy są szczęśliwi, bo wreszcie zakończyły się te paskudne upały i walka o klimatyzację w pracy.

Mimo, że pogoda się bardzo ochłodziła, to rynek wydawniczy czeka prawdziwy wstrząs. Pojawiła się cała masa arcyciekawych książek i szczerze mówiąc, sam mam na liście parę z tych tytułów i nie mam pojęcia, kiedy je przeczytam. Tradycyjnie skupimy się nie tylko na tytułach z list bestsellerów, o których pewnie słyszeliście, ale także na trochę bardziej niszowych książkach.

Wilcze Gniazdo

Nowe wydanie fantastycznej powieści historyczno – przygodowej Jacka Komudy pod tytułem Wilcze Gniazdo. Książka zebrała rzesze fanów i myślę, że to jest fajny moment, by zapoznać się z tą pozycją. Książka opowiada historię Gedeona Siemieńskiego, zubożałego szlachcica, któremu marzy się zajęcie dóbr po swoim stryju. W tym celu wyrusza na Ukrainę, dziki kraj na rubieżach szlacheckiej Polski. Główny bohater będzie ciągle wpadać w różne tarapaty oraz przytrafiać mu się będą liczne przygody. Cwaniak ma jednak zawsze szczęście i ciężko go nie polubić. Dobra powieść.

Wilcze Gniazdo w księgarni internetowej Selkar.pl

Wołyń. Świadkowie mówią

Zmieniamy biegun. Wołyń. Świadkowie mówią to tak naprawdę zbiór wywiadów z ludźmi, którzy za młodu przeżyli mordowanie Polaków na kresach wschodnich przez ukraińskie bojówki. Autor książki – Miłosz Socha – zadaje pozornie proste pytania swoim rozmówcom. Są to osoby w podeszłym wieku, jednak pytania nie dotyczyły szczegółów. Autor zadawał np. pytanie: Czy może Pan/Pani opowiedzieć mi historię swojego życia. Szybko znikał spokój z twarzy rozmówców, gdy przypominali sobie jak uciekali przed bojówkami, nieraz pozostawiając na śmierć swoich bliskich. Mocna książka, która pozwoli nie zapomnieć o tej tragedii.

Wołyń. Świadkowie mówią w księgarni internetowej Selkar.pl

Zdrowe Serce. Dieta, ajurweda i praktyczne porady

Jedną z chorób cywilizacyjnych naszych czasów są wszelkiej maści choroby serca wynikające ze stylu życia, otyłości oraz złego żywienia. Dotyczy to tak naprawdę większości nas. Dzisiaj dominuje siedzący tryb życia, uprawianie sportu nie jest takie proste przez brak czasu, a utrzymanie dobrego żywienia nie jest łatwe, kiedy wszyscy obżerają się słodyczami i trującym, ale smacznym syfem. Zdrowe Serce. Dieta, ajurweda i praktyczne porady to kolejna książka traktująca właśnie o tym problemie. Polecam przeczytać ją osobom starszym oraz prowadzącym siedzący tryb życia. Jedzcie też brokuły.

Zdrowe Serce. Dieta, ajurweda i praktyczne porady w księgarni internetowej Selkar.pl

Była arabską stewardesą

Znowu zmieniamy biegun. Była arabską stewardesą to książka biograficzna, która opowiada o Polce pracującej w Arabskich liniach lotniczych. Jest to pozycja od autora bestselleru Jak podrywają szejkowie. Do tej pory temat był raczej tabu, jednak pewna dziewczyna zdecydowała się przerwać milczenie. Spotyka ona pewnego Araba, tradycyjnie dla stereotypu obrzydliwie bogatego, jednak tradycyjnie również szybko się okazuje, że tylko opakowanie ładnie wygląda. Autor książki – Marcin Margielewski – przez lata podróżował po świecie, a wcześniej budował warsztat dziennikarski, pracując dla takich mediów jak Maxim, CKM czy TVP.

Była arabską stewardesą w księgarni internetowej Selkar.pl

Lunchbox na każdy dzień. Nowe przepisy

Lunchbox na każdy dzień. Nowe przepisy to książka autorstwa Malwiny Bareły, która jest też właścicielką bloga Filozofia Smaku. Książka może być świetnym uzupełnieniem wcześniej wspomnianej lektury dotyczącej chorób serca oraz złego żywienia. Powyższa jednak książka skupia się wyłącznie na szybkim i łatwym przygotowaniem zdrowego i pożywnego lunchboxa, czyli posiłku do pracy. Jeżeli chcecie zacząć przygodę z przygotowywaniem posiłków do pracy (polecam) lub znudził się Wam ryż z kurczakiem, to jest to książka dla Was.

Lunchbox na każdy dzień. Nowe przepisy w księgarni internetowej Selkar.pl

Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast

Nie mówi się o tym zbyt często w mediach (w końcu jesteśmy sojusznikiem USA, a system propagandowy musi działać), ale Stany Zjednoczone cierpią na coraz bardziej rosnące problemy trzeciego świata. Chodzi tutaj o prostytucję, bezrobocie czy też bezdomność. O tym ostatnim głównie będzie traktować książki Eksmitowani. Reportaż został uhonorowany Nagrodą Pulitzera w 2017 roku i teraz wszyscy możemy zapoznać się z coraz bardziej widocznym problemem w Stanach Zjednoczonych. Książka w brutalny sposób będzie obnażać amerykańską biedę oraz problemy tego kraju. Sen się kończy. I wbrew pozorom nie jest to wina Trumpa, problem trwa od dawna.

Eksmitowani w księgarni internetowej Selkar.pl