Przegląd premier literackich – 21.02.2020

Zanim zaczniemy nasz cotygodniowy przegląd premier literackich, zajmijmy się pogodą gdyż ta jest także fascynująca, zwłaszcza że jesteśmy w połowie zimy.

Właściwie można powiedzieć, że zima już minęła i przybyła do nas wiosna, ale też nie do końca . Zbliża się niż Wiltrud znad Skandynawii, który nie ochłodzi nam najbliższych dni, a przyniesie nam dużo wiatru, deszczu i może trochę śniegu (który się nie utrzyma jednak z uwagi na wysoką temperaturę podłoża). Jak już pogodę mamy za sobą, czas na wstęp do naszej cotygodniowej opowiastki o najciekawszych i najlepszych premierach książek ostatniego tygodnia. Tradycyjnie wybierzemy książki nie tylko z półki bestsellery ale także te bardziej niszowe tytuły.

Zło w popkulturze

Popkultura jest bliska dla mojego serca nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym gdzie prowadzę drobną działalność z nią związaną czysto hobbystycznie. Dlatego książka Zło w popkulturze jako pierwsza wpadła mi w oko. Książka będzie poruszać bardzo interesujące zagadnienia, takie jak np. to w jaki sposób satanizm chce takiego samego poszanowania oraz praw, jak każda inna religia (będąca odłamem chrześcijaństwa). O akceptacji zła i o tym jak pokazywane jest właśnie w popkulturze: filmach, książkach, modzie czy grach komputerowych. Książka weźmie na warsztat to, w jaki sposób filmy czy gry wciągają różne symbole zła i przyzwyczajają odbiorców do niego (znacie serial Lucyfer? Chodzi własnie o tego typu obrazy). Hedonizm, egoizm, akceptacja dla porno czy też zwykły seks bez żadnego tabu. Nigdy nie patrzyłem na to w ten sposób, a wydaje się to ciekawe zagadnienie warte przemyślenia i zgłębienia.

PS. W Heroes III oraz V moje ulubione zamki to Inferno i Nekropolia.

Zło w popkulturze w księgarni internetowej Selkar.pl

Królestwo Naleśników

Muszę coś wyznać – nie umiem robić Naleśników. Nie potrafię się z nimi dogadać, zawsze wyjdzie coś nie tak: spalę je albo będą zbyt surowe, porozpadają się podczas zwijania itp. Dlatego też z zaciekawieniem zerkam w stronę omawianej pozycji, która może skutecznie nadrobić braki w mojej kulinarnej wiedzy. A wiadomo przecież, że Naleśnik to jedna z najbardziej kultowych polskich potraw. Do tego możemy je przyrządzać na dziesiątki sposobów i robi się je stosunkowo szybko. Każdy amator kulinarny może wyciągnąć coś ciekawego z tej książki.

Wirus

Kolejna książka to Horror skierowany do ludzi posiadających problemy z impulsywnymi zakupami (ja takich problemów nie mam, ale temat jest ciekawy). Akcja dzieje się w Londynie, a dokładnie w sklepie z używaną odzieżą. Pracownica tego sklepu – Sophie – morduje swojego chłopaka, a piękna Pakistanka Samira popełnia makabryczne samobójstwo. A to dopiero początek morderstw. Detektyw Jeremy Thomas Pardoe zajmuje się tą sprawą i szybko się okazuje, że to dopiero początek, a na ulicach Londynu nie jest już bezpiecznie i dochodzi do kolejnych morderstw. Źródła jednak tragedii nie znajdą oni w swoim mieście, a po za Anglią.

Wirus w księgarni internetowej Selkar.pl

Polskie morderczynie

Następna książka, napisana przez Katarzynę Bondę, została oparta na faktach. Autorka będzie chciała pokazać, że nic nie jest czarno białe. Do napisania tej książki zachęciły ją sprawy sądowe nad którymi pracowała jak była sprawozdawcą sądowym. W sądzie toczyły się akurat sprawy dotyczące grup kobiet które były sprawczyniami brutalnych morderstw. Wykreowany przez media wizerunek brutalnych, złych, zdegenerowanych oraz bezlitosnych potworów, które własnymi rękoma lub poprzez manipulacje doprowadzały do strasznych zbrodni. W książce znajdziemy wypowiedzi każdej z kobiet, bez zbędnego ubarwiania od strony autorki i tłumaczenia, czy faktycznie są złe czy też nie.

Polskie morderczynie w księgarni internetowej Selkar.pl