Przegląd Premier literackich – 24.05.2019

Raz, dwa, trzy. Przegląd literacki!

Piękna jesień za oknem, nieprawdaż? Taki nam się maj trafił, że słoneczka nigdzie nie widać. Ciągle tylko chmurzyska, deszcz i burze. Smutek. Z drugiej jednak strony, taka pogoda powoduje, że czytanie książek jest jakieś przyjemniejsze prawda? Ciepłe kapuczinko, kocyk i jeszcze kot (o ile macie kota) i nagle można wiele godzin spędzić nad dobrą książką. Brakuje wam inspiracji? Nie ma sprawy, tradycyjnie porozmawiamy chwilkę o paru ciekawych książkach, które to pojawiły się w ciągu ostatnich 7 dni.

Życiorysy ludzi z miasta

Książka opowiada o tym, o czym nie raz mówiłem przy rozmowach z moimi znajomymi. Nie musimy szukać niesamowitych historii, gdzieś daleko, w innych krajach czy wśród celebrytów. One są między nami, wśród ludzi którzy mieszkają w naszym mieście lub są naszymi sąsiadami. Nie raz są one tak niewiarygodne, że historia jakiejś jedno sezonowej telewizyjnej gwiazdki blaknie w świetle opowieści np. babci która przesiaduje na ławce w parku i która przetrwała wojnę, chowała żydów na strychu a potem musiała sobie radzić z komuną i organami państwowymi. Albo ta samotna dziewczyna, która mieszka obok i opowie tobie o tym, jak to mieszkała wcześniej w Norwegii z chłopakiem, ale ten ją zostawił i sama bez pieniędzy musiała wrócić do polski. Te historie stanowią nieprawdopodobne materiały do powieści, a są to tylko nieznaczne wzmianki które sam miałem przyjemność poznać z mojego otoczenia. W książce Życiorysy ludzi z miasta znajdziecie dużo bardziej niesamowite historie. Ludzi takich jak Ja czy Ty.

Życiorysy ludzi z miasta w księgarni internetowej Selkar.pl

Jedenaste przykazanie

Jedenaste przykazanie to typowa powieść sensacyjna, z historią podobną do dziesiątek historii sensacyjnych. Pewien jegomość, wieloletni pracownik CIA, szczyci się wyjątkową skutecznością oraz wprawą w swym zawodzie. Tuż jednak przed przejściem na emeryturę, spotyka nowego przeciwnika, który zrobi wszystko by zniszczyć głównego bohatera. W tle dodatkowo toczy się poważna rozgrywka, gdyż w Rosji władzę przejmuje tyran, który dąży do konfrontacji militarnej z USA. Znacie już to? Kolejna przyzwoita powieść dla fanów sensacji.

Jedenaste przykazanie w księgarni internetowej Selkar.pl

Czas poza czasem

Wróćmy na bardziej lubiane przeze mnie grunty science fiction. Oto Czas poza czasem, to powieść od jednego z największych mistrzów oraz wizjonerów science fiction – Philipa K. Dicka. Autor wielu kultowych już powieści, tym razem zakwestionuje nasz wszechświat oraz czas, stawiając w swoim opowiadaniu tezy na temat tego, czy żyjemy w prawdziwym świecie, czy też symulacji albo czymś innym. Autor oprócz bycia świetnym pisarzem, jest też filozofem który przekłada swoje myśli na powieści.

Czas poza czasem w księgarni internetowej Selkar.pl

Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców

Jakiś czas temu internet obiegła informacja, jakoby posiadamy więcej bakterii niż komórek naszego ciała. Oczywiście był to fake news, który to mówił, że posiadamy 10 razy więcej bakterii niż swojego ciała. Oczywiście prawda jest inna, gdyż według aktualnego trendu, posiadamy około 43% siebie, a reszta to bakterie. Fascynujące, nieprawdaż? Wszyscy jesteśmy zarazkami 🙂

Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców to luźne opracowanie edukacyjne, które pokazuje pewne liczby które potrafią zawrócić w głowie. Okazuje się że składowych organizmów w człowieku jest znacznie więcej niż wszystkich ludzi na całej ziemi. Czy człowiek to człowiek czy miasto? Filozoficzne gdybanie zostawię dla was po lekturze tej książki. Jest bardzo wysoko na mojej liście do przeczytania.