Przegląd premier literackich – 27.03.2020

Dawno nie było żadnego przeglądu literackiego, właściwie od poprzedniego minęły już dwa tygodnie. Na szczęście nie zachorowałem na SAMIWIECIECO, problem był bardziej przyziemny.

Pierwszy piątek mojej nieobecności poświęcony był działalności charytatywnej, a dokładnie zdawałem krew. W niedzielę coś mi pykło w kręgosłupie i nie dałem rady chodzić, co skutkowało tygodniem pracy z domu. Wiele osób przesiaduje teraz na kwarantannach czy po prostu unika miejsc publicznych, a mi się trafiło przymusowe siedzenie w chacie z innych powodów. Wróćmy jednak do istotnych rzeczy, czyli pogody, bo tego nie może zabraknąć. U nas wraca już powoli wiosna, poranki dalej są okrutnie zimne, ale w dzień dochodzi nawet do 10 – 15 stopni, dodatkowo świeci przyjemne słoneczko.

Wróćmy jednak do naszego podsumowania tygodnia. Jakie były najciekawsze premiery ostatnich dni? Poniżej publikuję moją subiektywną listę najfajniejszych książek z najróżniejszych kategorii.

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii

W tej całej obecnej sytuacji z koronawirusem brakuje tego, do czego nawołują politycy i służby: nie panikujmy, świat się nie kończmy, uważajmy na siebie i to starczy. Jednak i tak wielu panikuje. Dlatego też pierwsza pozycja to najczystszy humor i to ten najlepszy, bo czarny (hehe). Książka Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii została napisana przez twórcy serialu BoJack Horseman. Jest to zbiór opowiadań dotyczących tej najdziwniejszej rzeczy we wszechświecie, czyli miłości. Książka jest cięta i pełna czarnego humoru, myślę że może idealnie się nadać

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii w księgarni internetowej Selkar.pl

Zdrowe zielone proteiny

Mimo że nie uważam, że dieta jest rozwiązaniem na wszelkie nasze problemy zdrowotne, to jednak po sobie nawet widzę że złe odżywianie (nie pozdrawiam słodyczy, parę miesięcy bez tego syfu i czuję się super) doskonale wpływa na zdrowie. Jestem mięsożercą, ale nie stronię od warzyw i staram się by połowa talerza to zawsze były warzywka. Dlatego też Zdrowe zielone proteiny wpadły mi w oko i wydaje mi się, że ta książka może pomóc nie tylko wegetarianom, ale także osobom które jedzą mięso i chciałyby urozmaicić swoją dietę (zwłaszcza jeżeli regularnie trenują).

Zdrowe zielone proteiny w księgarni internetowej Selkar.pl

Echo z otchłani

Remigiusz Mróz to prawdziwy pisarz orkiestra. Tym razem prezentuje dla nas kontynuację swojej serii science fiction o nazwie Chór zapomnianych głosów. Statek ISS Kennedy powraca na ziemię, która doczekała się apokalipsy. Tylko nieliczni przetrwali na jałowej ziemi, a członkowie okrętu muszą zadecydować, w jaki sposób mogą odbudować cywilizację. Oprócz tego będzie trzeba się dowiedzieć, co tak naprawdę zaszło że ziemia zamieniła się w jałowe pustkowie. Nigdy nie patrzyłem w stronę Mroza inaczej niż jako ciekawostki, ale jako fan science fiction nie mogę przejść obok tej książki obojętnie.

Echo z otchłani w księgarni internetowej Selkar.pl

Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki

Wracamy do tematu diety, przynajmniej powierzchniowe. Omawiana książka, Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki będzie przypominać bardziej książkę alchemiczną, gdzie autor będzie przybliżał nam w jaki sposób tak komponować danie by zawsze było smaczne. Wyróżnia tutaj cztery elementarne żywioły: sól która wzmacnia smak, tłuszcz który nadaje wyrazistość, kwas który równoważy oraz ciepło które decyduje o konsystencji jedzenia. Dzięki tej książce nauczysz się podświadomie, za pomocą intuicji komponować dania oraz przyprawy w taki sposób, by zawsze trafić w odpowiedni smak.

Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki w księgarni internetowej Selkar.pl