Przegląd premier literackich – 27.09.2019

Lato uciekło niespodziewanie jakby miało niesamowitego focha – nie chcecie mnie tu. To mnie nie ma. Jesień rozgościła się na dobre i możemy się do niej przyzwyczajać na około 8 miesięcy. Czas na przegląd literacki.

Pogodę mamy za sobą, więc czas się zabrać za książki. Sezon ogórkowy już za nami, więc premier jest bardzo dużo. Wybrałem książki z różnych kategorii i o różnym poziomie ciężkości, więc dla każdego powinno się znaleźć coś ciekawego. A jeżeli macie jeszcze jakieś swoje typy, to napiszcie o nich w komentarzu.

Rekursja

Specyficzna książka fantasy z elementami thrillera. Nowojorski policjant – Barry Sutton prowadzi śledztwo związane z dziwnym zjawiskiem. Media nazywają je Zespołem Nieprawdziwych Wspomnień. Jest to tajemnicza przypadłość, która doprowadza osoby na nią cierpiące do szaleństwa ponieważ przeżywają życie, które nie należy do nich. Drugim z bohaterów, jest Pani Helena Smith, która to poświęciła życie na mechaniki pamięci, co skutkowało stworzeniem technologii pozwalającej zachować najważniejsze wspomnienia z przeszłości.

Rekursja w księgarni internetowej Selkar.pl

What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych

A teraz troszkę ciekawszy temat, bo porozmawiamy o wulgaryzmach. Przeklinanie jest częścią naszego dnia, nawet jeżeli nie przeklinamy, to prawdopodobnie możemy usłyszeć je na co dzień w miejscach publicznych czy podczas spotkania ze znajomymi. Z jednej strony, możemy je łatwo zastąpić innym słowem, ocenzurować. Książka została napisana przez Benjamina K. Bergena, lingwistę, który nie krytykuje przeklinania, a je analizuje, a nawet mówi, że może być przydatne.

What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych w księgarni internetowej Selkar.pl

Bóg nieokiełznany. Jak opuścić sferę duchowego komfortu

Książka skierowana raczej do osób wierzących, jednak ateiści także mogliby coś z niej wyciągnąć. Autor książki, sławny niemiecki ewangelista Johannes Harl, stara się tutaj wyjaśnić na czym polega relacja między Bogiem, a człowiekiem, w jaki sposób wygląda wymagająca do zrozumienia prawda o Bogu oraz to, że człowiek nie jest unikalny, a jest częścią olbrzymiego systemu. Książka będzie zachęcać ludzi, by zaufali w życiu właśnie Bogu, który pokaże nam drogę i pozwoli czerpać większą satysfakcję z życia, niezależną od foty na instagramie czy od lajków na fejsbuku.

Bóg nieokiełznany. Jak opuścić sferę duchowego komfortu w księgarni internetowej Selkar.pl

Czasem święta, czasem ladacznica

I ostatnie dwie książki, które tym razem chcę polecić każdemu, to dwie strony tego samego medalu. Pierwsza z nich dotyczy kobiet. Książka ma lekko humorystyczną formę przewodnika do zrozumienia kobiet (i jest skończona!). Książka będzie próbować odpowiedzieć na pytania takie jak, w jakim stopniu zachowanie ojca ma wpływ na wychowanie córki, dlaczego kobiety narzekają na leniwych partnerów, których samych wybierają, czy dziewczyny naprawdę lecą na kasę, a także parę strategii kobiet w relacjach z mężczyznami. Myślę, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni przeczytać tę książkę.

Czasem święta, czasem ladacznica w księgarni internetowej Selkar.pl

Czasem czuły, czasem barbarzyńca

I kolejna książka, którą powinni przeczytać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Obie książki bardzo chętnie przeczytam. W tej poczytamy o tym, kim jest współczesny mężczyzna i kim chciałby być, jak postrzegamy sami siebie oraz jak widzą nas kobiety oraz dlaczego mężczyźni uciekają w pracę albo inne rzeczy, byle tylko nie być w domu. Książka odpowie także na odwieczne pytanie, co oznacza bycie wyraźnym mężczyzną oraz co oznacza wrażliwość u mężczyzn. Zainteresowani dwoma tytułami? Ja bardzo i chętnie je przeczytam.

Czasem czuły, czasem barbarzyńca w księgarni internetowej Selkar.pl