Przegląd Premier literackich – 28.06.2019

Powoli zbliża się koniec czerwca, mamy ostatni piątek miesiąca, więc czas na przegląd literacki. Tradycyjnie, zaczniemy od pogody.

Lato jeszcze na poważnie się nie zaczęło, a już zostały pobite rekordy temperatur. Tradycyjnie pojawiają się wieszczowie zagłady, zmian klimatycznych i końca świata. Nic się nie zmieniło. Pogoda za nami, to teraz wybierzmy parę co ciekawszych premier książkowych tego miesiąca.

Hiob. Komedia sprawiedliwości

Zacznijmy od satyry fantastycznej, bo tym właśnie jest „Hiob. Komedia sprawiedliwości”. Ostatnio bardzo modne jest szydzenie z religii, oczywiście główny prym wiedzie tutaj żartowanie z chrześcijaństwa (bo jak nie ma zagrożenia ukamienowania lub dekapitacji, to i odważnych szyderców jest więcej), ale w Hiobie dostaje się także innym religiom. Na samej okładce zresztą widzimy żywopłot, który wygląda jak Chanukija (świecznik żydowski). Nikt nie może czuć się bezpieczny. Jeżeli chodzi o samą fabułę książki, to opowiada ona o jegomościu który podróżuje między światami, które są w przededniu sądu ostatecznego. Oprócz tego bohaterowie odwiedzą niebo oraz piekło.

Hiob. Komedia sprawiedliwości w księgarni internetowej Selkar.pl

Nawiedzenia. Historie Prawdziwe

Demonolodzy Ed i Lorraine Warrenowie zdobyli olbrzymią popularność po premierze filmu Conjuring (Obecność). Prawdziwa historia dwójki specjalistów od nawiedzeń, złych mocy i duchów, którzy współpracowali z Watykanem oraz lokalnymi księżmi, którzy nie są jednocześnie pracownikami kościoła. „Nawiedzenia. Historie prawdziwe” to kolejna książka, która porusza historie paranormalnych śledztw, którymi zajmowali się Warrenowie. Zainteresowane osoby może zainteresować też inna książka: Demonolodzy.

Demonoldzy Ed i Lorraine Warren w księgarni internetowej Selkar.pl

Młody Bóg z pętlą na szyi

Czas na trochę więcej powagi. Poznajcie historię dwudziestolatki, która chce zniszczyć siebie i jednocześnie kocha życia. Powieść jest bardzo intymna, wstrząsa na każdym kroku. Jest to historia nastolatki, która cierpi na pograniczne zaburzenie osobowości. Książka ma formę autentycznego dziennika ze szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez pacjentkę, a nie przez lekarza. A co możemy znaleźć w środku? Dużo nieprzyjemnych rzeczy takich jak depresja, okaleczanie się, nadużywanie alkoholu czy nasilające się myśli samobójcze. Dziewczyna szuka pomocy na oddziale psychiatrycznym u specjalistów od tego typu problemów. Dlaczego powinny przeczytać ją nie tylko osoby interesujące się zagadnieniami medycznymi? Bo pozwala zajrzeć do wnętrza człowieka, nie tylko najmroczniejszej, autodestrukcyjnej części, ale także tej najjaśniejszej, empatycznej, szukającej pomocy i wsparcia, błagającej o pomoc. Myślę że ta książka może sprawić, że przez parę ładnych dni nie będziesz w stanie zasnąć w nocy zastanawiając się nad zagadnieniami egzystencjalnymi.

Młody Bóg z pętlą na szyi w księgarni internetowej Selkar.pl

Szczęście all inclusive

„Szczęście all inclusive” to absolutne przeciwieństwo poprzedniej pozycji. Jest to luźna powieść polska, która zabierze nas na słoneczną grecką wyspę, pełną gajów oliwnych, plaż oraz luksusowych hoteli. Główna bohaterka chce się uwolnić z toksycznego związku, kolejny bohater związany z idealną dziewczyną zapomina o swoich własnych pragnieniach i Agnieszka, która bierze od życia co chce, jednak zapomina o czymś innym. Na końcu musi być jeszcze oczywiście przystojny Grek, który jest właścicielem wspomnianego gaju oliwnego.

Szczęście all inclusive w księgarni internetowej Selkar.pl

Wspomnij Phlebasa

Na sam koniec trochę konkretnego science fiction. „Wspomnij Phlebasa” to pasjonująca wizja science fiction, gdzie rasy ludzkie i obce są związane olbrzymim konfliktem, który finalnie może odsłonić prawdy o wszechświecie. Akcja książki opowiada o galaktyce, którą trawi wojna. Na ołtarzu walk zostały złożone życia miliardów, a na swoją kolej czekają kolejne niezliczone rzesze istnień. Tajemnicze frakcje – Kultura oraz Idirianie odrywają na nowo zasady opisane przez setki lat wojen. Brzmi epicko i majestatycznie, więc jeżeli jesteście fanami historii takich jak Mass Effect czy Zaginiona Flota, to „Wspomnij Phlebasa” jest właśnie dla was.

Wspomnij Phlebasa w księgarni internetowej Selkar.pl