Przegląd premier literackich – 29.05.2020

Dawno nie było przeglądu literackiego, czas wrócić do tej zacnej tradycji cotygodniowych przeglądów najciekawszych premier książkowych z ostatniego tygodnia.

Jak zapewne wiemy, maj mija nam pod symbolem walki z tym nieszczęsnym koronawirusem. Stąd też cierpiała cała branża wydawnicza i premier książek było po prostu mniej. Wydawcy przekładali terminy na bezpieczniejsze daty, a książki które były wydawane, były raczej różne i nie było ich tyle by sensownie pisać ten cykl. Teraz jednak łatwiej będzie wybrać pięć najciekawszych premier ostatniego tygodnia, oraz nawet wcześniejszych tygodni, jeżeli coś przypadkiem pominąłem. Więc może zaczniemy? Także jak zwykle nie skupimy się na listach bestsellerów, a raczej na różnych książkach, także niszowych, które mogą być interesujące lub przydatne.

Dieta Sirt

Zaczniemy niecodziennie, bo od książki która swoją premierą miała… prawie 3 lata temu. Porozmawiamy jednak o Diecie Sirt, gdyż dzięki pewnej sławnej osobie (mówimy o Adele), wiele osób się zainteresowało tą propozycją. A założenia samej diety są bardzo proste i nie wymagają dziwnego działania od osoby, która się odchudza czy też intensywnego liczenia kilokalorii. Wygląda to wszystko całkiem nieźle, bo jest oparte na prostych i zdrowych produktach, a także na ujemnym bilansie energetycznym, więc cała teoria jest zgodna z tym, co od lat mówią trenerzy odchudzania. Zainteresowani? Polecam zapoznać się z książką. Podsumowując, książka nie jest niczym nowym, ale dopiero teraz informacje w niej zawarte docierają do wielu z nas.

Dieta Sirt w księgarni internetowej selkar.pl

Co nas (nie) zabije

Kolejna książka, którą jakimś cudem pominąłem, a zdecydowanie nie powinienem. Ciekawa pozycja, w której dowiesz się o największych plagach ludzkości i to nie tylko tych aktualnych (koronawirus to nie plaga). Książka poruszy więc takie pasjonujące tematy jak plagi w Imperium Rzymskim, dżuma, gruźlica i inna cholera XX wieku, które biły rekordy w zabijaniu jak największej grupy ludzi. Mimo, że książka będzie poruszać trudne, a nawet bardzo trudne tematy, to jest napisana lekko i humorystyczną nutą. Przedstawi nam także ciekawostki, takie jak pewne wydarzenie z 1518 roku, w którym to pewna kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga, a po miesiącu ludzi było 400 i wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, czy też wycieńczenia organizmu. Po prostu zatańczyli się na śmierć. Ciekawe? Jak dla mnie bardzo.

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości w księgarni internetowej Selkar.pl

Psychopata

Książka, która miała premierę w marcu 2020 roku i, która jest niczym innym, jak thrillerem medycznym, który opowiada o niebezpiecznym eksperymencie, a finalnie do serii tajemniczych zbrodni. Podobnie jak wiele książek tego rodzaju, będzie próbowała odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się w umyśle mordercy. Akcja dzieje się w ośrodku naukowo-badawczym BCT, gdzie trwają testy nad nowoczesną i nieinwazyjną metodą zwalczania nowotworów mózgu. Główna bohaterka, która jest badaczką i jedną z osób odpowiedzialnych za tą metodę budzi się na ławce w parku i nie pamięta ostatnich 36 godzin. Oprócz tego fascynuje ją widok krwi i pojawiają się instynkty, których wcześniej nie odczuwała. Na dodatek jej partner prowadzi śledztwo dotyczące seryjnego zabójcy w Krakowie.

Psychopata w księgarni internetowej Selkar.pl

Lot 202

Lot 202 to świeża propozycja kryminalna od Remigiusza Mroza. Oto w zwyczajny piątek kamera rejestruje pewnego młodego chłopaka. Jednak inna kamera nie robi tego na przecznicy dalej. Zaginął i po ponad sześciu latach ciało zostaje odnalezione w Opolu, a znaki wskazują że popełnił samobójstwo. W międzyczasie samolot z premierem startuje z Okęcia do Toronto, lot ma trwać 9 godzin, ale nie wiadomo, czy uda mu się dolecieć na miejsce. Jedyną poszlaką nadchodzącej katastrofy jest właśnie tajemniczy chłopak, który zaginął parę lat temu.

Lot 202 w księgarni internetowej Selkar.pl

Jak wychować (nie) szczęśliwe dziecko?

Książka napisana przez Alicję Zdańkowską ma na celu wskazanie rodziców dziwnego lub złego zachowania dziecka, ale jednocześnie pokazać, jakie działania od strony rodzica je wykreowały. W ten sposób, aby naprawić złe zachowanie malca należy naprawić swoje złe nawyki, które dzieciak od nas kopiuje lub które to mogą mieć wpływ na jego zachowanie. Książka nie będzie jednak zawierać gotowych recept i list rzeczy do naprawy lub też innych scenariuszy. Po prostu autorka jest świadoma, że nie ma dwóch takich samych dzieci i do każdego malucha trzeba podchodzić indywidualnie.

Jak wychować (nie) szczęśliwe dziecko w księgarni internetowej Selkar.pl