Przegląd Premier Literackich – 29.08.2019

Może odpuścimy sobie pogodę w tym tygodniu, gdyż nie za bardzo jest o czym mówić – upał znowu wrócił, gdzieś w Polsce są burze i deszcze, ale oczywiście nie na Podlasiu. Nas wszystko co ciekawe omija.

Jednak udało się skleić krótkie podsumowanie pogody z ostatnich dni. W każdym razie, czas teraz na tradycyjny wstęp do podsumowania premier literackich z ostatniego tygodnia. Tradycyjnie też, skupimy się zarówno na tytułach posiadających zadatki na bestsellery, jak i książki bardziej niszowe, które jednak mogą zainteresować każdego. Zaczynamy?

Gównopraca Teoria

Zacznijmy od książki z nutką komedii, jednak kiedy się zgłębimy w temat, to okaże się że jest to czarna komedia. Gównopraca. Teoria to książka ekonomiczna, w której autor, sławny antropolog David Graeber zauważa jak dużo ludzi uważa swoją pracę za bezwartościową i bez większego sensu. Badanie zostało pewnie wykonane w wielu korporacjach, gdzie zatrudnia się specjalistów na potęgę, których potem nikt nie monitoruje. Przypomniała mi się sytuacja z grą Anthem od studia BioWare, która to była teoretycznie robiona przez wiele lat, a w praktyce się okazało że nie było robione nic i studio musiało nadrobić wieloletnią pracę w parę miesięcy. W ten sposób graczy nawiedził gniot który nigdy nie powinien powstawać. Gównopraca. Teoria bierze na siebie właśnie tego typu przypadki.

Gównopraca. Teoria w księgarni internetowej Selkar.pl

Fenomen mangi i anime w środowisku młodzieży. Studium dyfuzji kultur

Książka, która będzie próbowała wyjaśnić, dlaczego manga i anime są takie popularne nie tylko wśród młodzieży i dzieci w Japonii, ale także i dorosłych na całym świecie. Książka Fenomen mangi i anime w środowisku młodzieży. Studium dyfuzji kultur to raczej trudniejsza pozycja z wyższej półki skierowana do osób, które chciałyby zrozumieć nie tyle dlaczego anime stało się takie popularne – na to pytanie nie potrzebują odpowiedzi osoby które regularnie oglądają japońskie bajki, bo oni doskonale wiedzą jak duży przekrój mają tego typu teksty kultury. Książka skupi się na tym, jak dzisiaj anime i manga wpływa na młodzież.

Turbopatriotyzm

Turbopatriotyzm to specyficzna pozycja która bierze na warsztat dwa rodzaje patriotyzmu, jeden jest symbolizowany jako czekoladowy orzeł Bronisława Komorowskiego, czyli patriotyzm bez wartości, raczej traktowany jako śmieszkę i ciekawostkę, oraz patriotyzm wyniosły, gdzie politycy i działacze prawicowi wypowiadają kwieciste przemowy, a w marszach niepodległościowych bierze udział tysiące ludzi niosących flagi i śpiewających hymn oraz pieśni patriotyczne. W książce pada określenie softpatriotyzm oraz własnie turbopatriotyzm. Z jednej strony mamy otwarty patriotyzm na nowości, który jednak szybko wpada w samozachwyt oraz patrzenie z góry na pozostałe wartości (pozdro lewa strona). Z drugiej jednak strony mamy bardzo konserwatywny oraz zamknięty na nowości ze strachu na utratę tożsamości patriotyzm, gdzie Polacy są jednocześnie pracowici na polu przywracania dumy i godności z bycia polakiem (pozdro prawa strona). Książka nie ocenia (troszkę szydzi) żadnej ze stron i jednocześnie stara się zrozumieć skąd ten podział oraz wyjaśnia, że to nie tylko politycy nakręcają ten temat.

Turbopatriotyzm w księgarni internetowej Selkar.pl