Przegląd Premier literackich – 31.05.2019

Powinienem zacząć stosować jakiś generator nagłówków do przeglądów literackich. Albo będę stosować rymowanki. Albo niczym Radosław Kotarski, będę brać zdanie z jakiejś epickiej powieści. Tak czy inaczej, przegląd literacki.

Chodzi mi oczywiście o cykl Przeczytaj wreszcie Nad Niemnem, a potem …. niech wali się świat. Radosław Kotarski w swoim nowym cyklu polimatów na samym początku każdego odcinka czyta jedno zdanie z Nad Niemnem. W ten sposób ma nadzieję, że każdy z nas wreszcie przeczyta tą lekturę szkolną. Swoją drogą, to ciekawe jak bardzo próbuje się obrzydzić czytanie książek młodym ludziom. Nic dziwnego że czytelnictwo w Polsce jest takie niewielkie, skoro katujemy naszą młodzież Nad Niemnem czy też innym Przedwiośniem. Całe szczęście, w moim przeglądzie literackim znajdziecie tylko ciekawe książki.

Oko Pustyni

Zaczniemy od fantastyki, a dokładnie od fantasy, a dokładniej od high fantasy. Oko Pustyni to powieść opowiadająca o przygodach tych dobrych w konfrontacji z tymi złymi. Główni bohaterowie: wojownik Havalrd, pół-elfka Leandra oraz mroczna elfka Zokora wraz z pozostałymi towarzyszami szukają sojuszników do walki z niszczycielskim Havaldem. Klasycznie prawda? Oko pustyni to trzeci tom cyklu Tajemnica Askiru, bardzo mocno inspirowany takimi dziełami jak np. Władca Pierścieni. Zdecydowanie warto dla fanów fantastyki.

Oko pustyni w księgarni internetowej Selkar.pl

Aleja Potępienia

Przenosimy się w przyszłość, czas na science fiction z nutką postapo. Albo odwrotnie. Aleja potępienia to powieść autorstwa Pana Roger Żelazny, który to jest jedną z osób odpowiadających za to w jaki sposób dzisiaj wygląda science fiction. Aleja Potępienia to nowa edycja książki z 1973 i muszę powiedzieć, że dalej trzyma się mocno dobrze. Każdy fan postapo, takiego 9/10 z grzybem atomowym, brakiem pożywienia, wody i wszechobecnym promieniowaniem powinien się zainteresować tą pozycją.

Aleja Potępienia w księgarni internetowej Selkar.pl

Jaga

Nowa powieść od autorki Kwiatu Paproci. Jaga to prequel do przed chwilą wspomnianej książki. Opowiada historie o Szeptuchach które mieszkają gdzieś w pobliżu Bielan. Jest to powieść o raczej niedoświadczonej, świeżo upieczonej szeptuchy która oprócz z droczenia się z nieufnymi oraz niemiłymi mieszkańcami, to jeszcze ma do czynienia z demonami. Książka jest przeplatana rzeczywistością i magią, pojawiają się nawiązania do mitologii słowiańskiej wspaniale wplątanej w to co nam znajome i codzienne.

Jaga w księgarni internetowej Selkar.pl

Kolejne 365 dni

Kolejny hicior od Pani która tłumaczy w jaki sposób uprawiać miłość oralną na Facebooku. To takie polskie 365 dni, więc jeżeli Wasze fetysze nie zostały jeszcze zaspokojone, to Kolejne 365 dni idealnie wpasuje się w tą pustkę. Tym razem jednak powieść idzie w trochę innym kierunku, gdyż główna bohaterka będąca w ciąży zostaje postrzelona, a jej mąż będący szefem mafii, musi zdecydować czy ratować żonę, czy też dziecko. Trochę czegoś innego się spodziewaliście prawda? Powieść jednak trzyma bardzo wysoki poziom ustanowiony przez poprzednie tomy.

Kolejne 365 dni w księgarni internetowej Selkar.pl

1989. Barwy Zamienne

Na koniec trochę smutniejsza i refleksyjna opowieść. O to w niedalekiej przyszłości technologia poszła tak bardzo do przodu, że każdy ma możliwość przed śmiercią przeznaczyć rok na spędzeniu w świecie swoich marzeń dzięki zaawansowanej technologii projekcji. Większość ludzi wybiera wycieczki do rajskich krajów, jednak nie główny bohater, który postanawia odwiedzić Polskę swojej młodości z 1989 roku, tuż przed przemianą ustrojową. Patrzy wstecz na swoje decyzje oraz to jak zmienił się świat. Świetna pozycja która pozwoli także i nam spojrzeć wstecz oraz na dzisiaj na podejmowane przez nas decyzje.

1989. Barwy Zamienne w księgarni internetowej Selkar.pl