Przegląd premier literackich – 4.10.2019

Ostatni tydzień był mroźny, smutny i deszczowy. Ale wiecie co, ja ogólnie lubię taką pogodę i to dużo bardziej niż jak jest 35 stopni w cieniu.

Pogodę mamy za sobą, czas zająć się naszym cotygodniowym zestawieniem premier literackich. Tradycyjnie zajmiemy się nie tylko książkami popularnymi oraz o których się mówi, ale także tymi niszowymi, które traktują o mniej popularnych tematach, jednak mogącymi zainteresować każdego z czytelników naszego bloga. Może zaczniemy?

Grypa. Sto lat walki

Zacznijmy od grypy. Ale nie takiej zwykłej, ale jej dosyć groźnej odmiany nazywanej hiszpanką. Od tego rozpoczyna się książka Grypa. Sto lat walki. Będzie ona analizować przebieg paskudnej epidemii, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. Autor ksiażki – Jeremy Brown – będzie zagłębiać się w grozę oraz historię wirusa grypy. Następnie będzie patrzeć na kolejne lata oraz to, w jaki sposób Państwa oraz ludzie są przygotowani na kolejną epidemię. Przypomnijmy też, że grypa zabija rocznie około 30 tysięcy osób w samych Stanach Zjednoczonych. Czy nadejdzie kolejna epidemia? Na pewno tak, pytanie tylko kiedy i czy będziemy na nią przygotowani. Myślę, że każda osoba która ma mniejsze zaufanie do lekarzy oraz szczepionek powinna zainteresować się tą książką.

Grypa. Sto lat walki w księgarni internetowej Selkar.pl

Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Kontynuujemy nasz wywód w lekko smutnym tonie. Zmieniamy jednak jedno zagrożenie na drugie. Mowa tutaj o Sztucznej Inteligencji o której wspomina opisywana teraz książka. Autor tej pozycji Kai-Fu Lee jest ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI). Będzie on rozważał na temat tego, czy maszyny naprawdę zastąpią wkrótce ludzi oraz jaki to będzie miało wpływ na nasze życie i kto będzie czerpać z tego największe profity. Autor książki postara się także przeanalizować obecny wyścig na tym tle między Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz jak ta walka wpływa na resztę świata. Jeszcze niedawno Donald Trump jedną swoją decyzją związaną z Huawei pokazał, że liderzy mocarstw mają drastyczny wpływ na rynek technologiczny na całym świecie.

Jak to często bywa w przypadku autorów pochodzenia chińskiego, Kai-Fu Lee nie będzie tylko pragmatycznie analizować rozwój technologii oraz porównywać to, w jaki sposób rozwój ten następuje w dolinie krzemowej oraz w Chinach, ale także postara się w konkretny sposób wskazać problemy etyczne związane ze sztuczną inteligencją. Będzie wspomniane np. o zagrożeniu miejsc pracy, a co za tym idzie pogłębianiu się nierówności między warstwami społecznymi. Przecież już dzisiaj takie zawody jak kasjer oraz kierowca stoją pod ścianą i czekają na odstrzał.

Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata w księgarni internetowej Selkar.pl

Cichoborek

Zostawmy postapokaliptyczne tematy na chwilkę (ale tylko na chwilkę) i porozmawiajmy chwilę o naszej sielankowej oraz pięknej Polsce. Cichoborek to pewna wieś leżąca gdzieś na południu Polski. Nie rządzą nią wielkie sprawy, afery polityczne szyte grubymi nićmi czy też życie pseudogwiazd telewizyjnych. Tutaj tempo narzuca rok liturgiczny, okazyjne wesela oraz stypy i grube imprezy w lokalnej remizie. Sprzedawczyni w spożywczaku wie wszystko o wszystkich, a całość napędza despotyczny proboszcz. Cichoborek to historia jedenastu bohaterów zmęczonych tym samym krajobrazem oraz żądnych zmian. Sama autorka zastanawia się czym jest Cichoborek (na Google Maps nie znajduje) dodaje mu barwy i to nie tylko szarości. Czytając historię tej spokojnej wsi możemy także lepiej zrozumieć samych siebie. Każdy z nas może znaleźć swoje odbicie w jednym z bohaterów, którego nie męczą na co dzień ważne (czy aby na pewno?) sprawy.

Cichoborek w księgarni internetowej Selkar.pl

Zakulisowe umowy, które zmieniły świat

Wracamy do tematów apokalipsy. Dlaczego? Wyobraźcie sobie, że dwóch gości siedzi sobie przy stole i jeden z nich mówi a gdybyśmy tak zaanektowali Krym? Oczywiście nie mówię tego do końca poważnie, bo nie wiemy czy taka rozmowa miała naprawdę miejsce. Jednak po lekturze Zakulisowe umowy, które zmieniły świat, możecie dojść do wniosku że nawet jeśli, to nic nadzwyczajnego oraz nowego się nie stało. Wyobraźcie sobie, że wszystko co nas otacza – żywność, moda czy też ideologia promowana w mediach masowych – została zaprojektowana przez grupę ludzi, którzy wieczorami siedzą sobie przy stole, piją piwo i zastanawiają się jak zarobić więcej.

Autor książki skupi się na właśnie tego typu umowach między największymi graczami biznesowymi i będzie analizować największe dziesięć umów, które uformowały dzisiejszą gospodarkę. Autor znajdzie też zaskakujące porównania, np. w jaki sposób epidemia AIDS w San Francisco wpłynęła na załamanie rynku kredytów hipotecznych oraz finalnie kryzys finansowy w 2008 roku. Matrix. Czerwona czy Niebieska pigułka?

Zakulisowe umowy, które zmieniły świat w księgarni internetowej Selkar.pl

Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat

Kolejna książka opowie o dzisiejszych artystach, którzy mają prawdziwy wpływ na nasze codzienne życie. Programiści, bo o nich mowa mają olbrzymi wpływ na nasze życie, co zresztą pokazały ostatnie wybory w USA, kiedy to dzięki zaawansowanym narzędziom analitycznym w jakimś stopniu wpłynięto na wybory w USA oraz na Brexit. Tak się przynajmniej mówi, jaki to był wpływ realny nie wiemy i nigdy się nie dowiemy, ale jakiś był prawda? Oczywiście takich zależności jest dużo więcej, dzisiaj naszą rzeczywistość kształtują przecież media społecznościowe oraz narzędzia takie jak np. YouTube.

Książka, o której rozmawiamy będzie opisywać zarówno maksymalnie trywialne sytuacje, jak wysyłanie GIF do znajomych oraz te bardziej poważne, jak wpływ przycisku „lubię to” na nasze życie. Tchnie także nutki w sercach samotnych w poszukiwaniu idealnych partnerek, a także dlaczego to programiści dzisiaj wygrywają wojny. Arcyciekawa pozycja którą warto przeczytać.

Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat w księgarni internetowej Selkar.pl

Bramy światów

Zakończmy dzisiejsze zestawienie fantastyką. Vladimir Wolff, czyli pisarz polskiego pochodzenia posiadający bardzo bogatą bibliografię napisał kolejną książkę. Tym razem zainspirował się chyba takimi dziełami popkultury jak film Pacific Rim lub też książką Na skraju jutra. Polskie siły zbrojne szykują się do starcia z oddziałami z innych wymiarów. Zanim dojdzie do ataku, nastąpi jednak próba zduszenia zagrożenia w zarodku, zanim te ponownie się pojawi. Poprzednimi książkami z serii były pozycje: Pierwsze Starcie oraz Władcy Chaosu.

Bramy światów w księgarni internetowej Selkar.pl