Przegląd premier literackich – 6.03.2020

Zaczynamy czuć wiosnę coraz bardziej. I to nie tylko w ramach ładniejszej pogody, ale i na rynku wydawniczym czuć ożywienie. Co ciekawego warto zobaczyć z premier poprzedniego tygodnia?

Osobiście miałem całkiem spory problem z wyborem książek tydzień temu, gdyż interesujących tytułów było sporo, a nie chcę wybierać więcej niż pięć książek. Tutaj nie chodzi o to by wrzucić wszystko co było ciekawe, ale najciekawsze książki ze wszystkich ciekawych, dzięki czemu będziecie mogli wybrać naprawdę fajne tytuły. W tym tygodniu tradycyjnie przeglądam wszystkie znaczące premiery z ostatnich siedmiu dni i wybieram te najciekawsze, nie kierując się żadnymi listami bestsellerów, a jedynie tym, który tytuł wydaje się interesujący i warty zapoznania się. Zaczynamy?

Inteligentny Inwestor XXI wieku Tom 1-4

Pamiętam, kiedy na studiach uczyłem się podstaw inwestowania oraz prowadzenia budżetu domowego. Wziąłem wtedy kredyt studencki który zainwestowałem (a po studiach byłem z niego parę tysięcy złotych do przodu). Dzisiaj posiadam pewną elementarną wiedzę dotyczącą nie tylko inwestowania, ale i zarządzania budżetem domowym i zarobkami co bardzo mi ułatwia życie. Trochę mnie przeraża odpowiedzialność dzisiejszych ludzi dotycząca swoich pieniędzy, kiedy to nie starcza im do pierwszego, a codziennie stołują się w knajpach i wydają pieniądze na zachcianki i inne głupoty, nawet nie wiedząc ile mogą wydać pieniędzy na takie rzeczy. Oczywiście to nie moja sprawa co robisz ze swoimi pieniędzmi, jeżeli Tobie, drogi czytelniku odpowiada taki stan rzeczy to spoko, bardzo się cieszę 🙂 Jeżeli jednak chcesz się wyrwać z tego nieszczęsnego koła od pierwszego do pierwszego, to mam dla ciebie książkę która w elegancki sposób, cierpliwie, prostym językiem i na przykładach wprowadzi ciebie w trudne zagadnienia inwestowania. Inteligentny Inwestor XXI wieku to obszerne opracowanie wydane w czterech tomach, które w przystępny sposób wyjaśni zagadnienia związane z inwestowaniem. Drugim filarem będzie oczywiście budżet domowy, a tego się dowiesz od Michała Szafrańskiego z książki Finansowy Ninja. Obie książki dadzą tobie zestaw narzędzi, od którego zaczniesz z sukcesem zarządzać swoimi finansami. Reszta to samozaparcie i chęci 😉

Inteligentny Inwestor XXI wieku Tom 1 – 4 w księgarni internetowej Selkar.pl

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

Książka jest skierowana bardziej do dzieci (głównie młodzieży), niż rodziców, jednak wydaje mi się, że lektura relacji z takiego drugiego frontu i innej perspektywy może bardzo się przydać także rodzicom. Zacznijmy najpierw od tego, że książka nie dotyczy żadnej patologii jak alkoholizm czy znęcanie się. Chodzi o codzienne działania rodziców wobec dzieci, które mogą być dla nich krzywdzące. Zapracowany i wiecznie nieobecny ojciec może być tak samo krzywdzący jak nadopiekuńcza i niepozostawiająca przestrzeni dla swego dziecka matka. Wydaje mi się, że jest to lektura którą powinni się zainteresować zarówno rodzice, jak i młodzież która ma problem z kontaktami z rodzicami.

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni w księgarni internetowej Selkar.pl

Zaginiona flota. Przestrzeń zewnętrzna. Lewiatan

Jeżeli w środku nocy ktoś mnie zbudzi i zapyta jaka jest najlepsza seria military science fiction, to powiem że Zaginiona flota. Mamy do czynienie z piątym (nareszcie) tomem serii przestrzeń zewnętrzna która następuje po głównej serii książek (Zaginiona flota). Nie chcę za bardzo spoilerować, bo to trzeba samemu przeczytać. W każdym bądź razie Jak Campbell, współczesny mistrz tego gatunku, na potrzeby swojej książki wymyślił (a może przewidział? dowiemy się za kilkaset lat) całą fizykę i taktykę zarówno walki kosmicznej, jak i samego przemieszczania się w kosmosie. Bo jeżeli statek przemieszcza się w prędkościach świetlnych, to moment przejścia ogniowego między nimi dwoma takimi będzie trwać ułamek sekundy. I tutaj to wszystko jest wyjaśnione, spójne i wykorzystane przez głównego bohatera, który jako jedyny żyjący pamięta zasady sterowania flotą kosmiczną. Jeżeli irytował Was brak sensu w ostatnich Gwiezdnych Wojnach, to w Zaginionej Flocie znajdziecie to czego szukacie.

Mag bitewny

A więc bez większego zaskoczenia: armia nieumarłych kierowana przez złego demona oblega królestwo Furii. Kolejne armie uginają się przez nieskończonymi hordami wroga. Polegli obrońcy dołączają do powiększającej się armii umarłych, świat pogrąża się w mroku i ogólnie nie jest wesoło. Brzmi znajomo? Mag bitewny to klasyczna fantastyka o ratowaniu świata przed niesamowitym złem, gdzie jedyną nadzieją jest jeden mag bojowy i jego oddany smok. Sami bohaterowie także mają wiele skaz: słaby wojownik, umierający na dziwną chorobę syn szaleńca oraz zdrajcy będzie musiał zostać bohaterem.

Tajne archiwum watykańskie

Ostatnia książka jest skierowana do osób, których mogą ciekawić archiwa Watykańskie. Jak wiadomo, są tam ukryte największe skarby kościoła katolickiego – biografie, rękopisy czy listy wielu osób ważnych dla katolików. Dużo legend i niedomówień krąży o tym miejscu, często jest też wykorzystywane jako element w książkach czy filmach (Anioły i Demony Dana Browna). Teraz możesz poznać jak to jest naprawdę z tym archiwami, gdyż autorom naprawdę udało się tam wejść i przygotować opracowanie w postaci omawianej książki.

Tajne archiwum watykańskie  w księgarni internetowej Selkar.pl