Przegląd premier literackich – 6.09.2019

Zamiast prognozy pogody oraz zestawienia premier, proponuję dzisiaj zestawienie lektur. Żartowałem.

Suchar Adixxxa na wstępie musi być, to teraz czas na nudną część z informacją o tym, o czym będzie poniższy wpis. A więc tradycyjnie, skupimy się zarówno na nowościach z listy bestsellerów, jak i bardziej niszowych pozycjach, które mogą każdego zaintrygować. Będziemy zaczynać?

Czy mężczyźni są światu potrzebni?

W dobie coraz głupszych dyskusji o równouprawnieniu i feminizmie, człowiek naprawdę może poczuć się jako ktoś gorszej kategorii. Oczywiście troszkę żartuję, podobnie jak autor książki Czy mężczyźni są światu potrzebni? Janusz Leon Wiśniewski w sposób żartobliwy odpowiada na takie intrygujące pytania jak: Jakich mężczyzn wybierają kobiety, czego faceci boją się najbardziej, dlaczego faceci lubią bilarda i football i po co komu jest potrzebny ten facet. Książka ma nutkę lekko kontrowersyjną, jednak całość jest zrobiona z poczuciem humoru.

Czy mężczyźni są światu potrzebni w księgarni internetowej Selkar.pl

Fulton Sheen. Fenomen programu telewizyjnego Life is Worth Living

Zostawmy jednak na razie populistyczny i ideologiczny syf od którego można dostać depresji i pójdźmy na przeciwny biegun. Fulton Sheen. Fenomen programu telewizyjnego Life is Worth Living to książka opisująca życie arcybiskupa Fulton Sheena, który to był jednym z największych ewangelizatorów tamtych i naszych czasów. Zmarł on około 25 lat temu, ale do dzisiaj można znaleźć wiele jego wypowiedzi które inspirują. W dobie mediów społecznościowych ludzie wyznający podobne wartości grupują się i wzajemnie wspierają oraz dzielą mądrością. Autor książki Marek Piedziewicz jest zafascynowany tym fenomenem i analizuje go w swojej książce. Myślę, że warto.

Urodzinowy prezent dla Hitlera

Czas na tematy historyczne. Urodzinowy prezent dla Hitlera to książka historyczna autorstwa Piotra Jana Nasiołkowskiego. Książka opowiada o końcowej fazie wojny, kiedy to wojska niemieckie zostały odepchnięte od Stalingradu oraz Moskwy, Stalin doskonale sobie zdawał sprawę, że to zima była jednym z głównych czynników przez które Niemcy przegrali oblężenie miasta. Polecam tutaj film dokumentalny Wojna Generałów dotyczący Stalingradu, gdzie dokładnie przeanalizowano czynniki oraz działania poszczególnych dowódców. W każdym bądź razie, książka odkrywa karty, kiedy to Stalin miał zamiar zdradzić swojego sojusznika Wielką Brytanię i ponownie dogadać się z Hitlerem. Troszkę to poplątane, ale Anglicy nazwali akcję kryptonimem Whiskey. W książce znajdziecie także masę innych ciekawostek historycznych np. o polskich pilotach w RAF (Royal Air Force).

Urodzinowy prezent dla Hitlera w księgarni internetowej Selkar.pl

Powiedz „nie” szkolnym dręczycielom

Zbliża się rok szkolny i nie wszystkie dzieci są z tego powodu zadowolone. To znaczy, raczej większość dzieci jest bardzo niezadowolona, ale część z nich może mieć poważne obiekcje dotyczące początku roku szkolnego właśnie z uwagi na znęcanie się i dręczenie. Powyższa książka może pomóc i nie jest to pozycja w stylu bezsensownego rozwoju osobistego z bezsensownym gadaniem o afirmacjach itp. Książka raczej powie, gdzie szukać pomocy oraz jak sobie radzić ze zwierzętami w szkołach które znęcają się nad innymi dzieciakami (nie obrażając zwierząt). Łatwo ją poznać, często ją widzimy i wiemy że np. jedno bardziej ciche lub nieśmiałe dziecko jest ofiarą znęcania się, jednak często też ignorujemy. Robią to nawet nauczyciele nieingerujący w takie działania. W takich sytuacjach informacje zawarte w tej książce mogą pomóc.

Powiedz „nie” szkolnym dręczycielom w księgarni internetowej Selkar.pl

Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii

Końcówka będzie ostra. Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii to książka o bardzo długim tytule i jednocześnie traktująca o popularnym ostatnio temacie chirurgii. Tym razem jednak zostawimy kontrowersje na boku, a książka będzie miała za zadanie zachwycać najbardziej niecodziennymi historiami dotyczącymi chirurgii. Na tapecie będą takie tematy jak tracheotomia prezydenta Kennediego, operacja Boba Marleya z czerniakiem pod paznokciem czy też operowanie postrzelonego Jana Pawła II. Książka to fascynująca podróż po dziejach chirurgii, a dokładnie po najciekawszych kartach historii. Myślę że to interesujący temat, który każdego może zainteresować.

Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii w księgarni internetowej Selkar.pl