Recenzja książki “Raj” Marty Guzowskiej

MARTA GUZOWSKA – niekwestionowana mistrzyni polskiego kryminału powraca z nową powieścią! Powieścią, która nosi intrygujący tytuł “Raj” i  która to zaprasza nas do na wskroś współczesnej, polskiej rzeczywistości, w jakiej to przyjdzie głównym bohaterom zmierzyć się z kłamstwem, skomplikowaną grą pozorów jak i wreszcie… – walką o własne życie. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, zaś o  wrażeniach płynących z jej lektury, postaram się opowiedzieć więcej w poniższej recenzji.

Strony powieści zapraszają do tytułowego “Raju”, czyli nowoczesnego centrum handlowego, które zostaje właśnie otwarte w przededniu długiego, majowego weekendu. Z okazji tej korzysta m.in. grupa niezwykłych postaci, wśród których znajdują się dwie nastolatki, zmęczona życiem samotna matka, dwaj handlarze narkotyków, współwłaściciel galerii i pewien tajemniczy mężczyzna. Tych w dużej mierze obcych sobie ludzi połączy walka o przetrwanie przez czas jednej nocy, którą w wyniku niekorzystnego zbiegu okoliczności, muszą oni spędzić w galerii. Tyle tylko, że każdy walczy o realizację własnych planów, które pragnie ziścić za wszelką cenę.

Najnowsza odsłona twórczości tej popularnej i uznanej autorki oferuje nam misterne i niezwykle intrygujące połączenie kryminalnego thrillera z powieścią sensacji. Z jednej strony mamy tu bowiem do czynienia z misterną grą kłamstw, pozorów i emocji, z drugiej zaś z najprawdziwszą walką o przetrwanie nocy w  nowoczesnym centrum handlowym, w którym to nie obowiązują żadne zasady, a każdy może liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Dzięki temu też napięcie, rosnące poczucie osaczenia i potęgujące się ze strony na strony zagrożenie, gwarantują dokładnie wszystko to, czego tylko od mrocznego thrillera moglibyśmy oczekiwać.

Dużym atutem tej książki jest jej prosty pomysł na konstrukcję scenariusza, który opiera się na krótkich relacjach każdego z siedmiu głównych bohaterów, którym przyszło spędzić noc w “Raju”. To właśnie ich oczyma i myślami  poznajemy kolejne godziny nocnych wydarzeń, jak też odkrywamy przeszłość, a tym samym skomplikowane plany każdego z nich. A te wiążą się z chęcią zysku, popularności, czy też zemsty, co tylko i wyłącznie czyni ten czas jeszcze ciekawszym. Dzieje się tu bardzo wiele, każda z postaci ma nam do przekazania nieco swój odmienny punkt widzenia tych wydarzeń, zaś całość wieńczy mocny finał, który co prawda nie jest być może bardzo zaskakującym dla przewidującego czytelnika, ale z  pewnością wielce widowiskowy.

Z pewnością najważniejszym elementem tej książki są jej bohaterowie, wokół których rozgrywa się cała akcja. To ciekawe, bardzo zróżnicowane i stanowiące w jakimś sensie przekrój naszego społeczeństwa postacie, w których z łatwością odnajdziemy naszych znajomych, bliskich, a być może i siebie samych. Zafiksowane na punkcie popularności w Internecie nastolatki – Dorota i Cecylia (zwane Ce), zmęczona życiem samotna matka Doroty – Teresa, dwaj specyficzni handlarze narkotyków w osobach Kuby i Andrieja, pragnący wzbogacić się na kradzieży – Rudy, jak i wreszcie Jonasz – człowiek, który w pewnym sensie kontroluje losy każdego z pozostałych. To barwne, mające nam wiele do zaoferowania i przede wszystkim realistyczne postacie, którym wierzymy.

Świetnie wypada także kreacja miejsca akcji tej opowieści, czyli nowoczesnej galerii handlowej, która za dnia jest piękną, okazałą, bogatą i tętniącą życiem oazą szczęścia, zaś nocą staje się pułapką bez wyjścia. Marta Guzowska oddała obraz tego miejsca w iście mistrzowskim stylu, oferując nam z jednej strony realizm, prawdę i logikę funkcjonowania tej przestrzeni, a z drugiej strach, lęk i  niepokój związany z nocną walką o przetrwanie, jaka to miała tu miejsce.

Historia sensacyjno-kryminalna, to jedna z najważniejszych twarzy tej opowieści. To ona determinuje losy i czyny bohaterów, nadaje tempa i efektowności oraz porywa nas sobą od pierwszej do ostatniej strony. Jednocześnie jednak książka ta dotyka również niezwykle ważnego zagadnienia naszego współczesnego życia, czyli konsumpcjonizmu, chęci posiadania i bycia popularnym oraz życia “na maksa”, za wszelką cenę. Autorce udało się oddać ten nasz smutny, gorzki, ale niestety ze wszech miar prawdziwy obraz codzienności w iście perfekcyjnym stylu, który skłania nas do wielu przemyśleń i zastanowienia się nad tym, czy naprawdę chcemy tak żyć. Myślę, że to także bardzo ważny aspekt tej lektury, którego nie można nie docenić.

Powieść “Raj” to książka, która gwarantuje świetną zabawę, wielkie emocje, jak i też nieco odmienne, a w dużej mierze i zaskakujące spojrzenie na gatunek kryminalnego thrillera. Zaskakujące w tym względzie, iż ukazuje bogatą liczbę spojrzeń na te same wydarzenia, które w oczach i myślach siedmiu głównych bohaterów, prezentują się zgoła odmiennie. Jeśli chodzi o moją skromną osobę, to bawiłam się przy tej lekturze znakomicie, czerpiąc z niej ogromną przyjemność i  nie mniejszą satysfakcję. Dlatego też jestem przekonana w pełni co do tego, że tytuł ten oczaruje w równym stopniu i innych miłośników mocnych wrażeń, których tu z pewnością nie brakuje. Polecam – naprawdę warto!

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn

“Raj” Marty Guzowskiej i inne książki kryminały znajdziesz w księgarni selkar.pl.