Książki o finansach

Ranking najbardziej cenionych książek o inwestowaniu

Zmotywowany, zdeterminowany, nie wahający się i pewny siebie…. Te przymiotniki najlepiej opisują osoby, które na poważnie zajęły się tematem pomnażania własnego zaplecza materialnego i inwestują zgormadzone środki finansowe w dobra wartościowe pod postacią nieruchomości, metali szlachetnych, surowców, czy REIT-ów. W przypadku zarobkowego inwestowania w nieruchomości niezwykle ważnym punktem wyjścia jest posiadanie niezbędnej wiedzy teoretycznej, która daje niepodważalne podwaliny i pozwala poczuć się pewniej w temacie obrotu pieniędzmi. W myśl zasady: „Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem Ci, kim jesteś” warto wzbogacić swoją biblioteczkę o wartościowe tytuły, które wyjaśnią wszystkie zawiłe kwestie i wątpliwości, które napotkamy na swojej drodze do inwestowania.

Jako wielcy miłośnicy książek zdecydowanie uważamy, że książki poszerzają horyzonty. Dzięki nim możemy rozwijać nasze pasje, zainteresowania, wzbogacić wiedzę , słownictwo i przede wszystkim zyskać pewność i spokój, że dany temat nie jest już dla nas niezbadaną areną pełną niepewności i znaków zapytania, a gruntownie sprawdzoną działką. Warto w każdej kwestii opierać się o doświadczenia innych osób, które osiągnęły w danej dziedzinie sukces i które przeszły już drogę, którą my obecnie kroczymy. Impuls do odkrywania, pobudzenie wyobraźni, zapalenie iskierki ciekawości, a także proste i szybkie do wcielenia w nasze życie rady, skłaniają do podejmowania decyzji o działaniu i podążaniu za swoimi marzeniami. A największym marzeniem większości osób jest uzyskanie tak bardzo upragnionej wolności finansowej, dzięki której będą mogły porzucić pacę na etacie i zyskać stały dopływ środków pieniężnych. Spokój i zyskanie czasu wolnego to wypadkowe podjętych działań i duży doping skłaniający do działania tu i teraz.

W dobie szalejącej inflacji i pogłębiającego się spadku wartości pieniądza drukowanego warto, a nawet trzeba poszukiwać nowych dróg powiększających nasz portfel finansowy i dających swobodę wydawania. Skąd jednak czerpać wartościową wiedzę, dającą w praktyce dobre efekty bez druzgocących porażek, które w przypadku operowania dużymi kwotami pieniędzy mogą się okazać opłakane w skutkach? Zdecydowanie warto posiłkować się tutaj cennymi publikacjami i książkami guru biznesu i prawdziwych rekinków, których wiedza, doświadczenie i przeżycia są dosłownie na wagę złota. Biblioteczne i księgarskie półki uginają się pod ciężarem poradników i opracowań w zakresie inwestowania i obrotem pieniędzmi. Nie dajmy się jednak zwariować. Znane nazwisko, czy piękna okładka nie dają gwarancji sukcesu. Opracowania takie najczęściej są wydane pod postacią opasłych tomisk, które na początku mogą zniechęcić i przytłoczyć ilością nowej wiedzy na skomplikowane, bądź co bądź, tematy.

W naszym rankingu postawiliśmy na tytuły, które przez długi czas nie schodziły z afiszów bestsellerów, docierając do szerokiego grona adeptów inwestowania i przyczyniając się do zaskakująco dobrych finansowych efektów po zastosowaniu porad w nich zebranych. W tej kwestii najważniejsze są mierzalne wskaźniki, czyli sukces finansowy i przypływ gotówki po zainwestowaniu w wybraną formę dobra materialnego. Inwestorzy, którzy wybrali sobie za cel nieruchomości, muszą w krótkim czasie adoptować się do sytuacji na rynku, w którym wiele się dzieje.

 

Książki o finansach 2

 

Poniżej szybki przegląd naszych bestsellerów, o których będziemy pisać wnikliwiej w dalszej części artykułu:
1. Inteligentny Inwestor XXI wieku
2. Koniec pieniądza papierowego
3. Wojna o pieniądz
4. Bogaty ojciec, biedny ojciec
5. Finansowy ninja

Totalnym bestsellerem i wisienką na torcie jest tytuł: „Inteligentny Inwestor XXI wieku”, założyciela poczytnego bloga finansowego IndependentTrader.pl, dwukrotnie uznanego za najlepszy blog finansowy w Polsce. Wydany w aż 4 tomach, bogaty w treść pełną wskazówek, napisany w zrozumiałym języku, bez akademickiego nadęcia tak bardzo utrudniającego odbiór. Ogrom case study konkretnych przypadków, dzięki którym mamy szansę uniknąć wtopienia pieniędzy w przysłowiowe błoto. Porusza między innymi tematy akcji, obligacji, systemu monetarnego i walut. Czyli coś, o czym każdy słyszał i ma nawet najmniejsze pojęcie, lecz jego wiedza nie pozwala pójść o krok dalej i zastosować pozyskanej wiedzy w praktyce. Książka poszerza horyzonty i zapewnia solidną dawkę wiedzy, bez której ani rusz. W tomie II autor zahacza o tematy metali szlachetnych, surowców, nieruchomości oraz REIT-ów, czyli produktów inwestycyjnych. Z taką wiedzą budowa portfela inwestycyjnego, dywersyfikacja geograficzna oraz psychologia inwestowania już nigdy nie będą zagadką, a wiedzą rozłożoną na czynniki pierwsze. Ostatni IV tom to zestaw praktycznych aspektów inwestowania oraz najczęściej popełnianych błędów, przez które można utracić dorobek życia i zrazić się do podejmowania kolejny raz ryzyka.

Wszystkie cztery tomy to ponad 1000 stron konkretnej wiedzy, będących efektem 15 lat doświadczenia autora na rynkach finansowych. Istne must have każdego początkującego, a nawet doświadczonego inwestora, gdyż wiedza w niej przekazana trafia do każdego czytelnika, bez względu na poziom przedstawianej obecnie wiedzy. Starannie wydane, pięknie oprawione kompendium wiedzy to nasza pozycja numer 1, która wyczerpuje temat w sposób przystępny, zadowalający i skondensowany.

Idąc o krok dalej i w dalszym ciągu czując głód wiedzy, jednakże mając już podstawy i widząc światełko w tunelu, możemy bez przeszkód sięgnąć po kolejną pozycję „Koniec pieniądza papierowego” wyczerpującą temat pieniądza. I to pieniądza w formie nam doskonale znanej, a więc papierowej. Czy nadchodzi rewolucja, na którą do końca nie jesteśmy gotowi? Zanika pieniądz w formie fizycznej, którym operujemy na co dzień i bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Jednak w życiu pewna jest tylko zmiana i chcąc nie chcąc, musimy się przygotować na zmiany, której nadejdą, gdyż parafrazując popularne powiedzenie, zostanie nam tylko dostosować się, albo zginąć. Pieniądz w formie fizycznej, wydrukowanej prosto z banku, kształtował relacje międzyludzkie i gospodarcze od wielu setek lat. Nieuchronnie jednak wypierany będzie przez inne niematerialne formy wymiany pieniądza. Dziejowa przemiana, którą zauważa sam autor to efekt przemian gospodarczych i zmian, które nadchodząc powoli będą kształtować naszą przyszłość. Nie mamy wpływu na zachodzące zmiany, ale możemy jednak ostatecznie coś zdziałać i zrobić. Zdecydowanie warto uzbroić się w arsenał wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, dzięki której zmiana nie będzie tak dotkliwa, a zrozumiała i może nawet akceptowalna. Autor, z zawodu analityk i praktyk, dzieli się swoją wiedzą, przemyśleniami i spostrzeżeniami i podaje nam, jak na tacy, samo sedno zmian wymierzających w nasz spokój, majątek i poczucie stabilności. Dziejowa przemiana, która już się rozpoczęła, będzie postępować i ciągnąć nas za sobą. Możemy się jednak na nią przygotować.

Kolejnym etapem zdobywania przez nas praktycznej i wartościowej wiedzy jest zdobycie tytułu poruszającego kwestie „Wojny o pieniądz„. Cykl, podobnie jak Inteligentny Inwestor XXI wieku, wydany w kilku tomach, wyczerpująco rozprawia się z tematem podjętym w tytule, brzmiącym złowrogo i wprawiającym w niepokój. Autor, chiński analityk finansowy Song Hongbing, porusza bez owijania w bawełnę, jak prowadzona jest globalna wojna o pieniądz. Autor dywaguje, w którym dokładnie momencie dynamicznie rozwijająca się cywilizacja ludzka popełniła błąd, który doprowadził do dzisiejszego globalnego kryzysu i rosnącego z roku na rok zadłużenia. Opowieść zahacza o dalekie dzieje, poczynając od ostatnich trzech wieków historii Europy i Ameryki. I choć druga część skierowana jest przede wszystkim do azjatyckiego czytelnika, może być pouczająca również dla nas, a wszystko po to, aby ustrzec się przed popełnianiem cudzych błędów. Kolejna część ukazuje historię dolara i tego w jaki sposób stał się na przestrzeni dziejów najsilniejszą walutą świata, wypierając funta, a po drodze degradując również złoto. Jednak, jak potoczą się losy świata, gdy gigantyczne zadłużenie Stanów Zjednoczonych osiągnie punkt kulminacyjny? Co nas czeka kiedy mocarstwo to upadnie? Kogo pociągnie na sam dół za sobą? Co zrobi Europa, a co Chiny? Czy jakaś waluta ma szansę zastąpić dolara?

Tom 4 nie pozostawia złudzeń i otwiera oczy – wielki kryzys i załamanie światowej gospodarki są kwestią czasu. Zdaniem autora globalna nademisja pieniądza, utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie prowadzą do katastrofy. Świat osuwa się coraz bardziej w przepaść i otchłań, w wyniku wejścia na niebezpieczne ścieżki przez Stany Zjednoczone i pogłębiające się różnice finansowe pomiędzy najbogatszymi możnymi tego świata, a najuboższymi, wiążącymi ledwo koniec z końcem.

Wojna o pieniądz w tomie 5 przybliża źródła najważniejszych konfliktów współczesnego świata, zarówno tych na polu gospodarczym, jak i militarnym. Bliski Wschód stanowi centrum dywagacji autora i arenę niekończących się walk i dyplomatycznych przepychanek. Ogniska zapalne pod postacią Izraela, Arabii Saudyjskiej, Iranu, a także Turcji to klamry spinające całą fascynującą historię. Ponownie wraca temat potęgi Chin i jej przyszłości. Wszystkie tomy to majstersztyk wiedzy o finansach podany w fascynujący i zadziwiający sposób.

Kolejna propozycja w rankingu to tytuł, o którym jak przypuszczamy, słyszał już niemal każdy. Okrzyknięty jako poradnik finansowy wszechczasów, pozycja „Bogaty ojciec, biedny ojciec” to totalny bestseller i tytuł wyróżniony w wielu zestawieniach książek o finansach. Rozprawia na tematy czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia. Książka nie bez kozery wstrząsnęła światem finansów, nie tylko poprzez kontrowersyjny tytuł, dzielący ludzi na biednych i bogatych i skłaniający do przykrej refleksji, o lepszym starcie w życie dzieci urodzonych w dobrych, zamożnych domach. Jednakże, na przekór wszystkiemu pokazuje, że nie trzeba mieć wysokiej pensji, aby stać się zamożnym. To pozycja, która otwiera oczy i uświadamia ludzi o ich niewiedzy. To zachęta do zmian myślenia i korzystania z uroków życia, które mamy zapewnione dzięki stabilnej sytuacji finansowej. Autor, Robert Kiyosaki, przekazuje wiedzę, której nie poznamy ani w szkole, ani na studiach. Bierne ufanie, że Państwo pomoże w schyłkowym okresie życia, a także opowieści o znalezieniu świetnie płatnej pracy od razu po skończeniu rozchwytywanego kierunku studiów to mrzonki i zbyteczne klapki na oczach. Kontrowersyjny temat i poruszanie zawisłych kwestii finansowych w przystępny sposób sprawiają, że książka powinna znaleźć się na półce wszystkich, bez względu na status społeczny i majętność. Jedyną osobą, która może zadbać o Twój obecny i przyszły byt, jesteś Ty sam. Autor wskazuje, co powinno się zrobić, aby wziąć sprawy w swoje ręce oraz jak umiejętnie generować i pomnażać swoje oszczędności, nawet jeśli na dzień dzisiejszy są na niezadowalającym poziomie. Inspiracja do dalszego działania to świetne podsumowanie tytułu z naszego rankingu i recepta na wszelkie finansowe niepowodzenia. Obowiązkowa lektura, po której podejmiesz od razu konkretne kroki, przynoszące owoce.

Wiele osób inspiruje się gwiazdami YouTube, Instagrama, czy odchodzącego powoli do lamusa Facebooka. Na przykładzie naszej ostatniej pozycji widzimy jednak, że nie trzeba mieć miliona subskrybentów, czy dziesiątek tysięcy filmów na kanale, aby swoim przykładem dać kierunek działań i samemu odnieść sukces. „Finansowy Ninja” to pseudonim pełnoetatowego blogera, który występuje w sieci pod poczytną domeną jakoszedzacpieniadze.pl. Michał Szafrański to zdobywca tytułu Najbardziej inspirującego bloga Roku 2013, a także autorytet w dziedzinie mądrego oszczędzania pieniędzy, który zdecydował się porzucić dobrze płatny etat na rzecz edukacji finansowej. Swoim przykładem pokazuje, jak uzyskać finansową niezależność na własnych zasadach i jak oszczędzanie może być, mimo wszystko, łatwe i osiągalne dla każdego z nas bez względu na wysokość dochodów. Rozprawia między innymi o swojej drodze do miejsca, w którym się aktualnie znajduje, pokazuje jaki jest jego arsenał, co jest fundamentem zdrowych finansów, jak oszczędzać na co dzień, jak zarabiać, co to optymalizacja podatkowa i jako wisienka na torcie w co inwestować i dlaczego mieszkanie albo dom to nasza największa inwestycja życiowa.

Każdy z nas może stać się Finansowym Ninją i tą drogą może zacząć kroczyć już dziś. Mądre posługiwanie się produktami finansowymi to baza i podstawa do dalszych naszych działań. Dzięki publikacji poznamy również najczęstsze zagrożenia, które czyhają na nasze pieniądze i które warto znać, jeszcze zanim one poznają nas i nasz kapitał. Pozycja polecana również dla nastolatków, która uzupełni braki w edukacji szkolnej, dotykającej na każdym etapie szkolnictwa.

Wszelki głód wiedzy po spałaszowaniu wszystkich zestawionych w rankingu selkar.pl książek o finansach, inwestowaniu, pieniądzach i oszczędzaniu powinien zostać zaspokojony w całości. Tytuły dają pewnego asa w rękawie, którego możemy zawsze wyciągać, gdy zachodzi taka potrzeba i który doda nam pewności siebie. Książki pozwolą spojrzeć na rynek pieniądza i nieruchomości w szerszy sposób, jako szansę dla siebie na lepsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Wiedza zdobyta od praktyków, którzy już osiągnęli sukces i przeszli całą, długą drogę do wolności finansowej jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.