Recenzja komiksu “Audubon. Na skrzydłach świata”

Przyznam szczerze – o postaci Audubona dowiedziałam się tuż przed przeczytaniem książki o nim wydanej przez Wydawnictwo Marginesy. Wcześniej nie miałam pojęcia o istnieniu takiej osoby i nie znałam jego prac. Cieszę się, że miałam okazję zaznajomić się z twórczością i biografią tego jakże interesującego człowieka. Całość wydana została jako komiks z bardzo przyjemnymi dla oczu ilustracjami.

Na początku myślę, że warto wspomnieć kilka słów o osobie, o której tę biografię wydano. Jean-Jacques Audubon, bo o nim mowa, jest autorem albumu “Ptaki Ameryki”, który zawiera przepiękne, ręcznie malowane przez niego ilustracje ptaków i ich naukowe opisy. Urodził się w 1785 roku na Haiti, najmłodsze lata spędził w Nantes we Francji, a do Stanów Zjednoczonych trafił w 1803 roku, chcąc uniknąć wcielenia do wojska. Ożenił się z Amerykanką Lucy Bakewell i zainwestował w tartak, który okazał się dla niego finansową porażką. Zbankrutowany postanowił wyruszyć na wyprawę życia, by obserwować ptaki, malować je i opisywać. Przez wiele lat podróżował po Stanach Zjednoczonych, dokumentując gatunki ptaków, które po drodze spotkał.

Fabeinne Grolleau i Jeremie Royer podjęli się ciekawego zadania i stworzyli graficzną biografię Audubona. W przypadku tego właśnie człowieka, stworzenie ilustrowanej opowieści o nim, wydaje się być decyzją naprawdę trafną. W końcu John poświęcił większość swojego życia na obserwację i rysowanie ptaków.  Autorom udało się w sposób łatwo przyswajalny przedstawić najważniejsze wydarzenia z życia Audubona. Przeplatają się one z fikcją, a przemyślenia głównego bohatera przedstawione zostały w ciekawy sposób za pomocą halucynacji i snów. To wszystko nadaje lekkości biografii i sprawia, że podczas lektury nie ma miejsca na nudę. Wraz z ornitologiem wyruszamy w podróż po Ameryce z początku XIX wieku. To fascynujący okres w historii Stanów Zjednoczonych, o którym zawsze chętnie dowiaduję się czegoś nowego. Poznajemy codzienne życie osadników tamtego okresu, spotykamy Indian, towarzyszymy Audubonowi w jego podróżach i obserwujemy jak pasja włada jego życiem. Zahaczymy nawet o Europę, w której dzieła ornitologa zachwyciły tamtejszych arystokratów i naukowców. To co trochę zakłuło mnie w oczy to scena, w której Audubon bardzo pozytywnie wypowiada się o rdzennych Amerykanach, którzy stopniowo przegrywali walkę z Białymi o ziemie. Z jednej strony “broni” on Indian, a z drugiej na końcu książki dowiaduję się, że kompletnie pominięta została kwestia tego, że był on również właścicielem niewolników. Wiem, że w tych czasach niewolnictwo było powszechne, jednak było to coś, co zwróciło moją uwagę.

Książka “Audubon. Na skrzydłach świata” została przepięknie wydana. Twarda okładka ze świetną ilustracją i gruby, dobrej jakości papier od razu sprawiają wrażenie elegancji i zapowiadają wysoką jakość. Na końcu autorzy zamieścili uwagi, w których wyjaśniają tło historyczne i wskazują na podstawie jakich źródeł powstały poszczególne obrazy w opowieści. Nie zabrakło również spisu najważniejszych pozycji bibliograficznych. Całość wzbogacona została kilkoma pięknymi ilustracjami ptaków, stworzonymi przez Audubona i jego portretem. Dla osób chcących uzupełnić swoją wiedzę i skonfrontować przedstawione w książce wydarzenia z rzeczywistością, zamieszczono również notę biograficzną ornitologa.

Historia Audubona to historia człowieka owładniętego pasją i dążącego do swego celu. Udał się on w niełatwą, pełną niebezpieczeństw podróż, aby realizować swoje marzenia o stworzeniu atlasu ptaków – opisać je i zilustrować. Większość życia spędził z dala od rodziny, poświęcając swoją relację z żoną. I mimo, że nie pochwalam zabijania i wypychania zwierząt po to, by je narysować, zdaję sobie sprawę, że jednak Audubon tworzył w XIX wieku, kiedy realia wyglądały zupełnie inaczej. Doceniam jego determinację w dążeniu do stworzenia i wydania dzieła swojego życia. Tak naprawdę, gdyby nie powstały jego “Ptaki Ameryki” prawdopodobnie nie mielibyśmy okazji poznać wielu gatunków zamieszkujących ówcześnie Stany Zjednoczone. To doskonałe źródło historyczne, które teraz jest jedną z najdroższych książek na świecie (kompletny egzemplarz osiągnął na aukcji cenę 8,6 miliona euro!). No i to trzeba przyznać – stworzone przez Audubona ilustracje ptaków są przepiękne. Mają wysmakowany, elegancki styl i klimat. Oglądanie ich to sama przyjemność!

 

“Audubon. Na skrzydłach świata” i inne książki biograficzne znajdziesz w księgarni selkar.pl