Recenzja książki “Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni” Holly Black

Powieściowy cykl fantasy Holly Black “Okrutny książę” zyskał wielką popularność i uznanie w oczach czytelników na całym świecie. To właśnie ta niezwykła saga o królestwie Elfów, losie rzuconych w ten świat śmiertelników i pewnej prastarej przepowiedni oczarowała nas swoim niepowtarzalnym klimatem i zafascynowała barwną fabułą z wielką przygodą i humorem w roli głównej. Dziś mamy przyjemność poznać swoiste dopełnienie tej serii – opowieść “Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Jak nie trudno się domyślić, bohaterem tej książki jest tytułowy Król Elfów z  Elfhame – Cardian. Podczas lektury poznajemy jego dzieciństwo, młodość oraz dorosłe życie władcy, jak i też odkrywamy przyczyny jego późniejszych postaw, wyborów i kluczowych dla całego cyklu decyzji, jakie podjął w przyszłości, zyskując tym samym przydomek “okrutnego władcy”. To relacja o samotności dziecka o kamiennym sercu, życiu pełnym upokorzeń i pogardy ze strony najbliższych, roli pewnej przerażającej baśni, którą zasłyszał w dzieciństwie i która wydawała się go prześladować przez kolejne lata życia. Wreszcie jest to opowieść o potędze miłości, która zmieniła wszystko.

Książka ta to swoisty prezent od Holly Black dla czytelników jej bestsellerowego cyklu, który dobiegł już końca wraz z premierą trzeciej części. Tym samym książkę tę należy traktować jako dopełnienie głównej relacji, choć jednocześnie pojawiają się tu sceny i wydarzenia, które mają swój przebieg już po zakończeniu całego cyklu. Najważniejsze wydaje się to, że lektura tej opowieści pozwala nam spojrzeć z zupełnie innej strony na postać tytułowego bohatera, którego dorosłe życie zostało naznaczone piętnem trudnego dzieciństwa. W jakiejś mierze książka ta zmienia też spojrzenie na cały cykl, co również jest bardzo intrygujące.

Wraz z lekturą tej opowieści poznajemy jedenaście krótkich opowiadań o życiu Cardana, które ukazują jego dziecięce przygody, pierwsze spotkania z elfią magią, chwile smutku, samotności i upokorzeń, jak i też ucieczkę w stronę baśni, która jednak nie przyniosła mu upragnionego szczęścia i radości, a lęk przed ziszczeniem się pewnej gorzkiej przepowiedni. Jego młodość i dorosłe życie wypełnia nauka roli władcy, związane z nią trudne decyzje oraz spotkanie z Jude, które na zawsze odmieniło już jego życie. To niezwykle barwna, imponująca swoim tempem i wypełniona wielkimi emocjami relacja, która zachwyca nas w każdym względzie i w każdej chwili lektury.

Barwni bohaterowie, fascynujące opisy elfiego świata Elfhame oraz potężna dawka humoru – to wszystko zachwyca i oczarowuje. Jednocześnie o jej wielkości i niepowtarzalnym klimacie decyduje w dużej mierze także przepiękne wydanie, na które składa się klimatyczna okładka, doskonałej jakości papier i druk oraz rzecz najważniejsza – bajkowe ilustracje Roviny Cai. To właśnie ta znakomita artystka oddała w nasze ręce klimatyczne, przypominające malarskie obrazy i do tego perfekcyjnie stonowane w swej kolorystyce, ilustracje z absolutnie najwyższej półki. Obrazy te bowiem nie tylko dopełniają sobą treści, ale też wyrażają całą magię tego literackiego cyklu, za którą tak bardzo wszyscy go pokochaliśmy.

Po książkę tę powinni sięgnąć wszyscy czytelnicy cyklu Holly Black, gdyż dopiero wtedy ich spotkanie z tą niezwykłą sagą fantasy będzie pełnym, kompletnym i doprowadzonym do samego końca. Jak bowiem wspominałam powyżej, zawarte tu historie rzucają zupełnie inne światło na postać głównego bohatera, jego życie i losy, które łączą się nierozerwalnie z losami wielu innych postaci, by wspomnieć choćby o Jude. Jednocześnie książka ta dostarcza nam kilku ważnych odpowiedzi na pytania o przyszłość bohaterów, co już samo w sobie czyni ją ważną i wartą poznania. Oczywiście, po tytuł ten mogą sięgnąć także i ci czytelnicy, którzy nie mieli okazji poznać głównego nurtu tej powieściowej relacji, aczkolwiek w mojej opinii stracą oni wiele niezwykłych smaczków i doznań, jakie niesie sobą chronologiczne odkrywania tej elfiej sagi.

“Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni” to wspaniała, emocjonująca i przepięknie wydana książka, która stanowi efektowne dopełnienie cyklu Holly Black. Poznawanie jej niesie nam wielką przyjemność, świetną zabawę, ale też i chwile nostalgicznych wspomnień, które wiążą się z samą sagą i jej odkrywaniem na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dlatego też ze swej strony gorąco Was zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł, który tyleż nas sobą bawi, co i wzrusza. Polecam – naprawdę warto!

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn

Serię “Okrutny Książę” i inne książki młodzieżowe fantasy znajdziecie w księgarni selkar.pl.