Recenzja książki „Drugi brzeg” Joanny Jax

Wolność nie jest dana raz na zawsze i o tym przekonało się polskie społeczeństwo w zaledwie dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Naszym rodakom przyszło się zmierzyć z kolejnym zagrożeniem nadciągającym ze wschodu, ale przygotowania do wojny z bolszewikami i widmo komunizmu zjednoczyło naród, pomimo różnic w poglądach i waśni politycznych. Realia tego okresu przybliża nam Joanna Jax w swojej najnowszej powieści „Drugi brzeg”.

Jest rok 1919. Ksawery dochodzi do siebie po ranach odniesionych w walce o wolność ojczyzny. Ciężko znosi bezczynność, ale na razie muszą wystarczyć mu rozmowy o polityce. Jego najstarszy syn, Fryderyk, kapitan Wojska Polskiego, również żywo interesuje się sprawami Polski i mocno wspiera działania Piłsudskiego. Z kolei Gustaw jest zupełnym przeciwieństwem swojego brata. Zdeklarowany pacyfista, nie wyobraża sobie siebie w żołnierskim mundurze i postanawia zostać lekarzem. Prowadzi beztroskie życie przepełnione głównie zabawą i flirtami z nowopoznanymi kobietami. Najmłodsza w rodzinie jest osiemnastoletnia Wiktoria, która powoli dochodzi do siebie po długiej chorobie. Udało jej się pokonać grypę hiszpankę, jednak jej mama, Hortensja, postanawia wysłać ją na wieś, aby w otoczeniu przyrody wróciła do pełni sił.

Opuszczenie Warszawy i rozłąka z ukochanymi braćmi nie cieszy młodej dziewczyny, ale Wiktoria nie zdaje sobie sprawy, że ten z pozoru spokojny wyjazd zmieni jej życie już na zawsze. A właściwie burzliwe uczucie do komunistycznego działacza, który w oczach jej rodziny jest uważany za zdrajcę ojczyzny… Jak zachowa się Fryderyk, gdy dowie się, że jego ukochana siostra wdała się w romans z bolszewikiem? A może i on na własnej skórze przekona się, że miłość nie zważa na polityczne poglądy? Najtrudniejsza jednak będzie nadciagająca wojna. Trójka rodzeństwa znajdzie się w samym centrum walk. Tylko jak to się stało, że apolityczny Gucio złapał za broń i ruszył do walki?

Powieść Joanny Jax obfituje w silne kreacje głównych bohaterów. Odważny i prostolinijny Fryderyk, gotowy poświęcić wszystko w walce o niepodległość. Lekkoduch Gustaw, hulaka i kobieciarz, który mimo wszystko dobrze wie, co jest w życiu najważniejsze. I młodziutka Wiktoria, dopiero wkraczająca w dorosłość, delikatna i uczuciowa, ale potrafiąca postawić na swoim. Autorka bezbłędnie przedstawiła wzajemne relacje i miłość rodzeństwa, które choć tak mocno się od siebie różni, to może liczyć na siebie w najtrudniejszych chwilach.

„Drugi brzeg” to także obok wątków obyczajowych i miłosnych kawał solidnej powieści historycznej. Autorka dużą część książki poświęciła na ukazanie tła politycznego, jakie kształtowało się w Polsce zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przedstawiła różnice w poglądach i nastroje panujące w społeczeństwie. Finalna część powieści skupia się głównie na wojskowych potyczkach i ostatecznej obronie Warszawy w 1920 roku przed sowiecką Armią Czerwoną, która zwyczajowo nazywana jest Cudem nad Wisłą. Przedstawiona z perspektywy żołnierzy i warszawiaków bitwa ukazuje jej ogromne znaczenie dla losów naszego kraju i całego kontynentu. Choć uznana z góry za przegraną, udowadnia, że wszystko jest możliwe, gdy naród zjednoczy się w obronie wolności.

„Drugi brzeg” to fascynująca powieść dla pasjonatów historii, łącząca ze sobą elementy polityki i wojnę z codziennością zwykłych ludzi i romantycznymi wątkami. Wzrusza i pochłania od pierwszych stron, przenosząc nas w czasie i przybliżając jedne z najważniejszych wydarzeń z dziejów naszej ojczyzny. To kolejna książka Joanny Jax, którą warto poznać.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Drugi brzeg” i inne książki historyczne znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.