Recenzja książki “Iwan Groźny”

O Iwanie IV Groźnym słyszałam już niejednokrotnie. Jeżeli ma się siostrę, która ukończyła studia historyczne, to właściwie zawsze jakaś ciekawostka wpadnie nam do głowy. A ponieważ moja siostra zna mnie na tyle, że wie, że przepadam za ciekawymi postaciami historycznymi, to zarzuciła mi kiedyś temat Iwana IV Groźnego, który to podobno wieszał swoich więźniów głowami w dół, a następnie odcinał im poszczególne kawałki ciała. Niedawno w moje ręce trafiła książka o różnych osobistościach z dawnych lat, pojawiła się tam również sylwetka Iwana Groźnego, więc moja ciekawość odżyła na nowo. Uznałam, że najwyższa pora zapoznać się z jakąś publikacją, która skupia się tylko i wyłącznie na nim.

Nie ukrywam, że najbardziej interesował mnie aspekt potencjalnych tortur i tego, jak car traktował swoich więźniów. Jasne, cała otoczka historyczna, jego życie, wzloty i upadki – to też chciałam lepiej poznać, ale jednak od dawna fascynują mnie nieco dziwne rzeczy, w tym psychopaci, dlatego liczyłam na to, że w jego biografii znajdę co nieco na temat jego sadystycznych skłonności. Niestety – nie pojawiło się tutaj tego za wiele, właściwie może tylko ze dwie krótkie wzmianki. Pod tym względem poczułam pewne rozczarowanie, ale mimo wszystko to wciąż jest książka o ciekawej postaci historycznej!

Iwan IV Groźny w młodym wieku został sierotą i trafił pod opiekę bojarów, którzy z zawiścią prześcigali się w walce o władzę. Od dzieciaka musiał się zatem wykazywać sprytem, przebiegłością, a także inteligencją. W wieku 17 lat ogłosił się carem i rozpoczął podboje – trzeba przyznać, że był w tym całkiem dobry, w końcu nie na darmo do dnia dzisiejszego jego imię jest jednym z bardziej rozpoznawalnych, jeżeli weźmiemy pod uwagę słynne postacie historyczne. Autor w bardzo dobry sposób zaprezentował jego życie – od narodzin i czasów dzieciństwa, aż do swoistego upadku. Ukazał najważniejsze aspekty, które prawdopodobnie przyczyniły się do kształtowania Iwana jako groźnego władcy, który siał postrach.

Wszelkie fakty historyczne, których tutaj nie brakuje, są opisane w naprawdę przystępny sposób. Henri Troyat zrobił wszystko, aby ta książka nie wyglądała jak nudny podręcznik do historii, a po prostu dobra opowieść o Iwanie Groźnym. Ukazał go jako człowieka władczego i stanowczego, ale też jako kobieciarza, który niejednokrotnie potrafił zatracić się w alkoholu i swojej rozpaczy. Rozdarty między chęcią bycia znakomitym władcą a szaleństwem, pomiędzy trzeźwością umysłu a okrucieństwem. Zdecydowanie zasługuje on na miano postaci ciekawej i złożonej – co więcej, mam wrażenie, że nadal pozostaje w pewnym stopniu zagadką, nie tylko dla historyków.

Mimo tego, że nie otrzymałam w tej publikacji tego, czego pragnęłam najbardziej, to jestem zadowolona z lektury. Myślę, że chętnie poszukam kolejnych książek na temat Iwana IV Groźnego, bo chociaż ta jest napisana naprawdę w przyjemny sposób, to odczuwam lekki niedosyt. Ale śmiało mogę ją polecić fanom historii, większym i mniejszym, bowiem jest to całkiem rzetelna pozycja.

Autorka recenzji: Magdalena Senderowicz

“Iwana Groźnego” i inne książki historyczne znajdziesz w księgarni selkar.pl