Recenzja książki „kosmetyki naturalne dla Ciebie” Wiktorii Muchy

Trend eko i powrót do natury stają się co raz bardziej popularne. Obecnie częściej zwracamy uwagę nie tylko na to co jemy, ale także jakich kosmetyków używamy. Stajemy się świadomymi klientami i szukamy zdrowych alternatyw w naszej pielęgnacji. Nie chcemy stosować składników, które mogą być zanieczyszczone, szkodzą środowisku albo powodują alergie i podrażnienia skóry.

„Kosmetyki naturalne dla Ciebie” to zbiór podstawowych informacji na temat urody i dbania o siebie w naturalny sposób. Wiktoria Mucha prowadzi manufakturę własnych kosmetyków i postanowiła podzielić się swoją wiedzą i przepisami na ekologiczną pielęgnację, opartą na zdrowych składnikach, które często mamy w swojej kuchni. W książce znajdziemy wiele cennych wskazówek, a także gotowe receptury do przygotowania własnych mydeł, kremów czy peelingów.

Na wstępie autorka wyjaśnia elementarne zagadnienia i terminy, tłumacząc jak czytać składy gotowych preparatów, jakie są podstawowe funkcje skóry czy dlaczego warto wybierać kosmetyki naturalne. Przedstawia najważniejsze związki aktywne występujące w roślinach, ich właściwości i wpływ na naszą cerę. Wiktoria Mucha chce by jej książka była inspiracją i zachętą do pogłębiania wiedzy i szukania najlepszych dla siebie rozwiązań.

Kolejne rozdziały to oddzielne fragmenty poświęcone konkretnym kosmetykom, takim jak mydła, oleje, hydrolaty, maseczki do twarzy czy peelingi. Krok po kroku dowiadujemy się, jak wykonać swoją własną kostkę do mycia, co nie wydaje się tak bardzo skomplikowane. Autorka hojnie dzieli się z nami swoimi sprawdzonymi recepturami na delikatne mydło w zależności od typu cery: z kurkumą i lnem dla skóry trądzikowej i problematycznej, nagietkowe dla odwodnionej czy ujędrniające z borowiną. W dalszej części możemy znaleźć rozmaite mieszanki olejów nie tylko do twarzy, ale także do włosów i paznokci, a nawet coś dla mężczyzn – olejek do pielęgnacji brody i wąsów. Wiktoria Mucha tłumaczy różnice między olejem rafinowanym i nierafinowanym oraz pozwala określić, jaki olej będzie dla nas najlepszy. Następny rozdział poświęcony jest hydrolatom, czyli wodom kwiatowym, które obecnie stają się co raz bardziej popularne, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Autorka przedstawia, w jaki sposób powstają i jak możemy stworzyć własny hydrolat w warunkach domowych.

Na tym nie koniec przepisów na kosmetyki dla zdrowia i urody. W końcowych częściach książki znajdziemy bardzo różnorodne receptury na domowe maseczki, peelingi do twarzy i ciała, pomadki do ust, sól do kąpieli, a nawet nawilżający krem na noc czy pastę do zębów. Pod każdym przepisem autorka opisuje właściwości poszczególnych składników i ich zastosowanie w kosmetyce. Analizuje nie tylko oleje i hydrolaty, ale także glinki, zioła, ekstrakty czy maceraty, dzięki czemu możemy je dobrać odpowiednio do własnych oczekiwań i potrzeb skóry.

„Kosmetyki naturalne dla Ciebie” to cenne źródło wiedzy dla osób, które chcą zapoznać się z podstawami naturalnej i ekologicznej pielęgnacji. Samodzielne wykonanie własnych kosmetyków to niesamowita frajda i jednocześnie może być bardzo wartościowe dla naszej skóry. Pełne roślinnych substancji produkty mogą uporać się z problemami skórnymi i pomóc w walce o zdrową i piękną cerę. Nieważne, czy chcesz jednorazowo zrobić własne mydło na prezent świąteczny czy tworzyć swoje preparaty już na stałe, ta książka pomoże Ci poszerzyć wiedzę na temat pielęgnacji. Uporządkowany zbiór wiadomości okraszony kolorowymi zdjęciami w pięknym wydaniu to merytoryczna pozycja wśród poradników urodowych.

Autorka recenzji: Alicja Nowak