kryminał

Recenzja książki „Nie chcesz wiedzieć” Bartosza Szczygielskiego

Bartosz Szczygielski ma już bez wątpienia mocną i ugruntowaną pozycję w gronie najlepszych polskich kryminalistów pióra. Ten stan rzeczy potwierdza sobą również najnowsze dzieło tego autora – intrygująca powieść pt. „Nie chcesz wiedzieć”, która łączy w sobie barwną intrygę kryminalną z mocną relacją spod znaku klimatycznego thrillera. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Główną bohaterką powieści jest Agata – samotna, żyjąca z dala od wielkich miast i zajmującą się przewidywaniem przyszłości z kart, kobieta. Jej spokojną i uporządkowaną codzienność burzy wizyta pewnego mężczyzny, który prosi ją o wykorzystanie jej nieprzeciętnych zdolności. To, co ujrzy ona w swojej wizji i co wydarzy się podczas owej wizyty, odmieni już na zawsze jej przyszłość, gdy oto pojawi się zabójstwo, krew, szaleństwo…, a ona sama będzie musiała walczyć o życie, uciekając tyleż przed policją, co i pewnym bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem…

Najnowsze dzieło Bartosza Szczygielskie zaskakuje swoją formą, a dokładniej rzecz ujmując ciekawym spojrzeniem na współczesny kryminał z elementami sensacji. Przede wszystkim odpowiada za to niezwykły klimat tej książki, który wiąże się z astrologią, umiejętnością dywinacji i wiedzą, która wymyka się ramom zdrowego rozsądku. Po drugie autor w bardzo wyraźny sposób nawiązuje do klasyki psychologicznego thrillera, oddając temu literackiemu nurtowi znacznie więcej miejsca i pola do popisu, aniżeli miało to miejsce w poprzednich powieściach jego autorstwa.

Fabułę książki znaczy oś wydarzeń z udziałem głównej bohaterki, której spokojne życie zmienia się w jednej chwili w najmroczniejszy koszmar. Koszmar, znaczony od tego momentu ucieczką, walką o przeżycie, jak i wreszcie poszukiwaniem prawdy tyleż o tych, którzy ją ścigają…, jak i o samej sobie i mrocznej przeszłości, który właśnie teraz powraca. To mocna, intensywna w spektakularne sceny i niezwykle emocjonująca relacja, którą wieńczy zaskakujący, ale też i w mej ocenie otwierający ścieżką na kontynuację, finał.

Wielką wartością tej opowieści jest bez wątpienia osoba głównej bohaterki – Agaty vel Madam Agat. To inteligentna, niezwykle silna, potrafiąca walczyć o siebie kobieta, którą cechuje dodatkowa niezwykła umiejętność przewidywania przyszłości z kart. Jak się jednak szybko okazuje, kryje ona również swoje wielkie tajemnice i sekrety, którą w pewnym momencie odsłaniają jej inną, równie intrygującą twarz. I w mej ocenie jest to naprawdę fascynująca postać, wobec której nie można przejść obojętnym.

Na plus należy zaliczyć także całą literacką rzeczywistość, jaka się pojawia na stronach tej pozycji. To współczesna Polska, realizm spojrzenia na codzienność życia zwykłych ludzi, jak i wreszcie odsłonięcie sekretów wróżenia i przewidywania przyszłości, co z pewnością zaciekawi niejednego czytelnika. Dobrze przedstawia się także sama kryminalna intryguje, która być może bazuje na prostych i klasycznych motywach, ale przy tym trzyma nas w wielkim napięciu, nie pozwala nazbyt szybko domyślić się kluczowych odpowiedzi, jak i wreszcie angażuje nas w tę historię bez reszty.

Przyjemność… – autentyczna, czytelnicza przyjemność towarzyszy nam podczas lektury tej książki, która z każdą stroną intryguje, fascynuje i porywa nas coraz bardziej i bardziej. I jest to niewątpliwie zasługą barwnej fabuły, która niejednokrotnie nas zaskakuje, czasami szokuje oraz zwodzi na intuicyjne manowce, co osobiście bardzo lubię i cenię sobie na polu literackiego kryminału. Jednakże równie ważnym wydaje się być tu znakomity warsztat pisarski autora, który doskonale wie, jak poprowadzić swoją relację, kiedy przyspieszyć a kiedy nieco zwolnić, czy też jak nie przekroczyć cienkiej granicy pomiędzy realizmem i literacką fikcją.

Powieść Bartosza Szczygielskiego pt. „Nie chcesz wiedzieć”, to pełnokrwisty kryminał z sensacją i elementami mrocznego thrillera w tle. To książka, która w mej ocenie nie ma słabych stron, a w efekcie gwarantuje sobą wspaniałą rozrywkę, wielkie emocje i poczucie, że mamy do czynienia z literaturą kryminału z absolutnie najwyższej półki. Tym samym pozostaje mi już tylko zachęcić was do sięgnięcia po ten tytuł – polecam, naprawdę warto!

„Nie chcesz wiedzieć” oraz inne książki kryminały znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn