Odwrotność nieodzwajemnienia

Recenzja książki “Odwrotność nieodwzajemnienia” Becky Albertalli

O Becky Albertalli pierwszy raz usłyszałam za sprawą jej książki “Simon oraz inni homo sapiens”, która została zekranizowana w 2018 roku. Niestety nie miałam okazji sięgnąć po tę książkę, nie przeszkodziło mi to jednak w lekturze jej spin-offu “Odwrotność nieodwzajemnienia”, który w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc.

Główną bohaterką “Odwrotności nieodwzajemnienia” jest siedemnastoletnia Molly Peskin-Suso, z perspektywy której opowiedziana jest cała historia. Molly nie ma szczęścia do miłości – każde z jej ponad dwudziestu zakochań zostało nieodwzajemnione (trudno, żeby stało się inaczej, skoro obiekty westchnień Molly nie mają pojęcia o tym, że nimi są 😉 ). Inaczej jest z jej siostrą bliźniaczką – Cassie, która na brak powodzenia nie może narzekać. Książka zaczyna się w momencie, kiedy bohaterki poznają Minę, która od razu wpada w oko Cassie. Pomiędzy dziewczynami zaczyna iskrzyć, a Molly po raz kolejny czuje się odrzucona. Równolegle zaczyna pracę w sklepie i poznaje tam Reida, wielbiciela książek Tolkiena. Z drugiej zaś strony Mina ma przyjaciela Willa – przemiłego hipstera, z którym planuje wyswatać Molly właśnie. To wszystko nieco komplikuje sprawę. Molly brakuje wiary w siebie między innymi z powodu nadwagi. Spotkała się nieraz z nieprzyjemnymi uwagami na temat swojej osoby, niestety także ze strony swojej babci. Nasza bohaterka postanawia jednak coś zmienić – przełamać się, nieco otworzyć i znaleźć chłopaka do prawdziwego, a nie tylko platonicznego zakochania. Czy i kto ostatecznie zawładnie sercem Molly – słodki Will, czy nerd Reid? 🙂 <3

Jak myślę o historii przedstawionej w “Odwrotności nieodwzajemnienia” to od razu przychodzi mi na myśl słowo urocza. Taka właśnie według mnie jest ta książka. Opowiada o nastolatkach, ich rozterkach, problemach, bardziej lub mniej miłych momentach. Do tego temat pierwszych miłości – to zawsze dodaje parę punktów słodkości. To wszystko dodatkowo okraszone zostało sporą dawką odniesień do popkultury, np. “Władcy Pierścieni”. Prawdę mówiąc, podczas lektury kilka razy przypomniały mi się moje nastoletnie lata, szkoła, znajomości, śmieszne sytuacje. To wszystko ma swój wyjątkowy klimat i wywołuje uśmiech na twarzy.

Bohaterowie tej opowieści zostali ciekawie i wiarygodnie przedstawieni. Każdy z nich jest “jakiś”. Nie ma tu miejsca na nudę i nijakość. Szczególnie interesująca jest oczywiście relacja pomiędzy bliźniaczkami. Od razu widać, że Molly jest w cieniu przebojowej siostry. Na dodatek ich relacja zmienia się w chwili, gdy Cassie wiąże się z Miną i to właśnie jej poświęca większość swojej uwagi. Molly i Cassie, jak to bliźniaczki, są początkowo nierozłączne. Gdy pojawia się Mina, Molly czuje się samotna i odsunięta, jej relacja z siostrą staje się trudniejsza. Całe zjawisko zmiany, jaka zachodzi w relacji rodzeństwa jest godne uwagi.

Podobnie jak w “Simon oraz inni homo sapiens” i w tej książce pojawia się wątek LGBT. Nie jest on jednak głównym wątkiem, ale ma znaczenie dla historii. Molly i Cassie wychowywane są przez dwie mamy, które po zalegalizowaniu małżeństw homoseksualnych decydują się na wzięcie ślubu. Niestety dziewczyny mają także pewne nieprzyjemności z powodu brak ojca, a same mamy także doświadczają pewnych nieprzyjemności z powodu swojej orientacji. Molly i Cassie słyszą na przykład stwierdzenie, że Cassie jest LGBT, bo się naoglądała tego w domu.  Mimo to i tak problem nietolerancji został przedstawiony w bardzo delikatny sposób i wydaje mi się, że w rzeczywistości osobom LGBT jest o wiele trudniej, nawet w Ameryce, w której dzieje się akcja książki.

“Odwrotność nieodwzajemnienia” to książka o dorastaniu, niełatwych relacjach z rówieśnikami, nastoletnich miłościach. Dotyka uniwersalnych problemów, jakie dotykają ludzi, gdy mają naście lat. Mnie ta historia przekonała. Lektura była przyjemna i mimo, że nie zaliczam się już do młodzieży, to nie nudziłam się i znalazłam także coś dla siebie w tej historii. Polecam więc tę książkę zarówno nastolatkom, jak i starszych czytelnikom.

“Odwrotność nieodwzajemnienia” i inne książki dla młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.