Recenzja książki „Ostatni Olimpijczyk. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”
Po wielu latach pasjonującej, porywającej i jakże efektownej lektury kolejnych odsłon znakomitego cyklu fantasy „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, przyszedł czas na poznanie ostatniej, finalnej części tej pięknej opowieści. Oto bowiem nakładem Wydawnictwa Galeria Książki ukazała się w naszym kraju powieść pt. „Ostatni olimpijczyk”, która wieńczy sobą to dzieło w iście spektakularnym stylu.
Oto nastaje kluczowy czas ostatniej walki, którą mają stoczyć olimpijczycy z zastępami armii potężnego Kronosa. Ci pierwsi szkolili się do tej chwili przez ostatni rok, zaś teraz przychodzi godzina próby, której miejscem stanie się walka o Nowy Jork. To właśnie tam Percy Jackson i jego towarzysze zmierzą się z Panem Czasu i jego armią bogów i herosów, jak i również tam padnie odpowiedź na zadawane od dawna pytanie o przeznaczenia Percy’ego, która okaże się o wiele bardziej zaskakującą, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać…
Finałowe części każdego powieściowego cyklu mogą przynieść czytelnikom dwie rzeczy – pełną satysfakcję, jak i też rozczarowanie. W przypadku tej książki możemy mówić o tym pierwszym przypadku, gdyż oto mamy przyjemność poznać niezwykle intrygujący, epicki i przede wszystkim godny tej serii, finał. Mam tu na myśli chociażby spektakularną bitwę, która decyduje o wszystkim, domknięcie wszelkie rozpoczętych wątków oraz ostatnie sceny, które pozornie wieńczą tę relację, ale jednocześnie i dają małą nadzieję, że być może kiedyś jeszcze…
Sama fabuła powieści przedstawia się niezwykle barwnie, przedstawiając nam czas przygotowań do walki z armią Kronosa, kolejne mniejsze i większe potyczki w wielu miejscach, jak i wreszcie finałową bitwę na polach Nowego Jorku, która przybiera niezwykle epicką, szczegółową i dramatyczną postać. Główna oś wydarzeń koncentruje się oczywiście wokół Percy’ego, ale wiele miejsca poświęcono także i jego kompanom – na czele z Annabeth oraz Groverem, którzy są tyleż intrygujący w swych kreacjach, co i nierzadko przezabawni.
Intrygujący jest również ten powieściowy świat, na który składa się połączenie naszej rzeczywistości z grecką starożytnością, a tym samym jej bogami i rzecz jasna magią. I to wciąż niezmiennie nas ciekawi, oczarowuje i zaskakuje kolejnymi odkrywanymi tajemnicami, jak i też cieszy takimi literackimi smaczkami, jak chociażby obecność różnego rodzaju potworów z zombie na czele, czy też piękną wizją magii porozumiewania się ze zwierzętami.
Opowieść ta wpisuje się w ciekawy, gdyż nie koniecznie klasyczny nurt literackiego fantasy, które w tym przypadku bazuje na antycznej mitologii. I to jest w mej ocenie jednym z największym atutów tej książki i całego niniejszego cyklu, gdyż w ten sposób mamy tu nie tylko wartką akcję, wielką przygody i barwny humor, ale również piękną i podaną w bardzo odważnej postaci, lekcję historii. Oczywiście jest to swoista baśń, która jednak pozwala poznać nam chociażby imiona, role i charaktery greckich bogów, co samo w sobie jest czymś niezwykle cennym.
Nie da się jednak ukryć, iż dla pełnego odnalezienia się w fabule tej powieści niezbędną jest znajomość czterech poprzednich tomów cyklu, które de facto krok po kroku prowadziły nas do tej historii. Jeśli jednak tak jest, to wówczas możemy cieszyć się znakomitą rozrywką, porywającą zabawą i wielkimi emocjami, które w zgrabny sposób łączą w sobie elementy dobrej komedii z mocną, fantastyczną i nierzadką dramatyczną przygodą. O tym, że lektura tej powieści jest naprawdę udaną niechaj świadczy fakt, iż upływa nam ona w iście błyskawicznym tempie.
Powieść Ricka Riordana pt. ”Ostatni olimpijczyk”, to udane, godne i ze wszech miar satysfakcjonujące zwieńczenie całego cyklu. Znajdziemy tu przygodę, humor, fantastyczną i mitologiczną magię oraz piękne emocje, które odnoszą się m.in. do takich ważnych kwestii, jak poświęcenie dla dobra innych, siła przyjaźni, czy też poszukiwanie własnego miejsca w życiu i świecie. To znakomita literatura fantasy dla młodego czytelnika – polecam.
„Ostatniego Olimpijczyka. Percy Jackson i Bogów Olimpijskich” znajdziesz w księgarni internetowej selkar.pl.
Autorka recenzji: Urszula Janiszyn.