Książka Reno. Gangsta Paradise

Recenzja książki „Reno. Gangsta paradise”

Dobro i zło, miłość i zbrodnia, przebaczenie i zemsta… – to naturalnie przeciwstawne sobie pojęcia, które jednakże często idą ze sobą w parze w codzienności ludzkiego życia, przechylając czasami szalę na tę bardziej dobrą, a innym razem na mroczną stronę. O takiej pozornej i chwiejnej równowadze opowiada właśnie najnowsza powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Reno. Gangsta paradise”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa JakBook.

Leon Gola – człowiek biznesowego sukcesu, milioner i jedna z najbardziej wpływowych postaci we Wrocławiu. Jednakże pod tą publiczną maską kryje się drugie oblicze tej osoby – bezlitosnego gangstera o pseudonimie Reno, którego mroczne interesy sięgają najodleglejszych krańców Europy i który to poniósł w związku z nimi jedną z największych, życiowych strat. W życiu Leona pojawia się niespodziewanie Maria – opiekunka pięcioletniego synka mężczyzny, która skrada nie tylko serce dziecka, ale też i uwagę Leona. Pytanie brzmi, czy wszystko to, co wydaje się tak piękne, może być prawdziwe…

Najnowsze dzieło Agnieszki Lingas-Łoniewskiej zaprasza nas swoimi stronami do mrocznego świata gangsterskich interesów, pożądania i rodzącej się miłości oraz pragnienia zemsty, które okazuje się być silniejszym od wszystkiego innego. To fascynujący, realistyczny w swej postaci i niezwykle intrygujący świat, który niejednokrotnie nas oczaruje, nierzadko zaskoczy oraz przekona do tego, byśmy chcieli poznawać historię Leona i Marii do samego końca…

Konstrukcja książki opiera się w głównej mierze na ukazywaniu wydarzeń z perspektyw obojga głównych bohaterów – Leona i Marii, pomijając oczywiście klimatyczny prolog oraz kilka nawiązań do przeszłości z życia tych postaci. Istotnym wydaje się to, że autorka dokonała tu idealnego podziału pomiędzy wątki natury sensacyjno-gangsterskiej, jak i te stricte obyczajowe, dzięki czemu znajdą tu dla siebie wiele dobrego miłośnicy tych obu literackich nurtów. Całość relacji cechuje duża inteligencja, misternie potęgowane napięcie oraz wielkie emocje, które sięgają zenitu w finałowych scenach.

Nie będzie przesadnym stwierdzenie, iż siłą tej opowieści są jej główni bohaterowie. Leon, to człowiek pełen skrajności, czyli z jednej strony dobry ojciec, przykładny obywatel i skuteczny w działaniu biznesmen, ale z drugiej bezwzględny gangster i człowiek, który ma na sumieniu wiele złych uczynków. Wbrew pozorom nie mniej skomplikowaną postacią jest także i Maria – piękna, troskliwa, inteligentna i emocjonalna kobieta, która jednakże skrywa swoje sekrety i tajemnice. To bardzo intrygująca para bohaterów, której poznawanie sprawia nam wielką przyjemność.

Warto docenić tu także realizm tej historii, który objawia się zarówno na polu ukazania nam obrazu współczesnego świata, machin biznesu i światka przestępczej działalności z perspektywy wysoko postawionego przywódcy mafii, jak i też na gruncie międzyludzkich i skomplikowanych relacji, gdzie najważniejszą rolę odgrywa miłość, pożądanie, tęsknota za stratą oraz coś jeszcze, co tak naprawdę okaże się decydujące. Owszem, jest to w jakiejś mierze gangsterski romans z naturalnym dla tego nurtu spektakularnym przekoloryzowaniem, ale w całościowym ujęciu jest to książka o prawdziwym życiu, co osobiście bardzo sobie cenię.

Powieść ta liczy sobie nieco ponad 250 stron, czyli nie należy ona do grona tych najbardziej pokaźnych objętościowo odsłon literatury. Jednakże fakt ten rekompensuje nam w pełni jakość fabularnej relacji, bogactwo rozmaitych emocji i nieprzewidywalność do samego końca lektury, dzięki czemu ta upływa nam zarówno błyskawicznie, jak i ze wszech miar porywająco. To dobra książka, która jednocześnie daje sobą pewną nadzieję na to, że powrócimy do tego literackiego świata raz jeszcze.

Powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Reno. Gangsta paradise”, to z pewnością rzecz godna docenienia i polecenia wszystkim miłośnikom romansowo-sensacyjnych klimatów. To barwna fabuła, charakterni bohaterowie, logiczna konstrukcja relacji oraz emocje, które pozostają z nami na długi czas po dobrnięciu do ostatniej strony tej książki. Z tych wszystkich względów gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto!

Reno. Gangsta paradise” i inne romanse znajdziesz w asortymencie księgarni internetowej selkar.pl

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn.