Recenzja książki „Skazanie” Remigiusza Mroza

Cykl książek o Chyłce stał się kultową pozycją i doczekał się rzeszy wiernych fanów. Jego autora nikomu nie trzeba przedstawiać, wszak Remigiusz Mróz, między innymi dzięki tej serii, stał się jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy w Polsce. „Skazanie” to już piętnasty tom przygód niepokornej prawniczki i nadal wzbudza zainteresowanie czytelników, wygrywając plebiscyty na najlepszą powieść kryminalną. Jaki jest jej fenomen?

Tym razem Chyłka i Zordon muszą zmierzyć się z zupełnie inną rolą w swojej prawniczej karierze. Szczególnie dla niej, wystąpienie na sali rozpraw w charakterze oskarżyciela jest nie lada wyzwaniem. Ale Chyłka już nie raz udowodniła, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, a te beznadziejne sprawy obraca w swoje zwycięstwo. Dlatego też angażuje się w pomoc matce dziewczyny, która rzekomo popełniła samobójstwo. Szereg niejasności budzi duże wątpliwości prawników, a szybkie umorzenie sprawy przez kolejnych prokuratorów tylko je pogłębia. Coraz większe nieścisłości rzucają nowe światło na śmierć dziewczyny i prowadzą do Langera, a ten niespodziewanie znika bez śladu…

Joanna Chyłka i Kordian Oryński nadal tworzą zgrany duet nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym. Ich znajomość ma wejść na jeszcze wyższy poziom i zostać przypieczętowana deklaracją „na dobre i na złe”. Ale czy nic nie pokrzyżuje ich planów? Czy naprawdę zostaną mężem i żoną, na co czeka tak wielu czytelników tej serii?

„Skazanie” nie odbiega od innych pozycji z cyklu Remigiusza Mroza, ciągle oddając specyficzną relację głównych bohaterów i nieugięty charakter Chyłki. Wierni fani nie będą rozczarowani – nagłe zwroty akcji okraszone specyficznym humorem nie pozwalają się nudzić. Choć nie da się ukryć, że ta część jest nieco inna od pozostałych. Autor większy nacisk stawia w niej na wątki obyczajowe i skupia się na życiu osobistym pary, a nie tylko na pracy i prowadzonej sprawie. Nie może to dziwić i jest to uzasadnione szczególnie, że związek Chyłki i Zordona wkracza w zupełnie inny etap. Mimo to nieśmiertelny wątek walki z Langerem nadal jest tu obecny, co jednych może już męczyć, ale faktem jest, że stał się też symbolem tej serii.

Z pewnym sentymentem wracam do kolejnych części książek o Chyłce i za każdym razem jestem ciekawa, co tym razem przytrafi się tej kultowej parze. Powieści Remigiusza Mroza ciągle wzbudzają zainteresowanie, a przede wszystkim potrafią zaskoczyć, co przy tak rozbudowanej serii nie jest takie łatwe. I choć jedni tego autora uwielbiają i czekają z niecierpliwością na nowe pozycje, a inni wręcz przeciwnie – zarzucają marny styl i niespójną fabułę, to jednak nie można mu odmówić pewnego fenomenu, który stale przyciąga nie tylko czytelników, ale także widzów, bo kolejne książki Mroza trafiają na ekrany.

Piętnasta część cyklu z Chyłką i Zordonem w rolach głównych wprowadza nas w dobrze znany świat, na który wielu z nas czeka. Tym razem lubiani prawnicy sprawdzą się w charakterze oskarżycieli, ale również zupełnie innym wyzwaniem będą zmiany, jakie zachodzą w ich życiu osobistym. Czy ślub będzie przypieczętowaniem ich relacji? Nie będę zdradzać szczegółów, ale myślę, że jeśli znacie już ten niebanalny duet to kolejna pozycja z tej serii na pewno Was nie rozczaruje. Szczególnie, że „Skazanie” to pod wieloma względami przełomowy tom.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Skazanie” i inne książki o Chyłce znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.