Recenzja książki „Z piasku i popiołu” Amy Harmon

„Z piasku i popiołu” to burzliwa historia zakazanej miłości osadzona w przerażających realiach II wojny światowej. Działania faszystowskie i pogrom Żydów w połączeniu z moralnymi dylematami głównych bohaterów stworzyły niebanalną opowieść o trudnych wyborach, odwadze i człowieczeństwie. Amy Harmon w swojej powieści ukazuje tragedie zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w samym środku wojennej zawieruchy, jaka ogarnęła okupowane Włochy…

Eva i Angelo pochodzą z dwóch różnych światów. Ona – piękna dziewczyna z żydowskiej rodziny i on – Amerykanin, który zgodnie z wolą ojca ma zostać katolickim księdzem. Dzieli ich wszystko: religia, polityka i oczekiwania najbliższych, jednak wspólnie spędzone dzieciństwo i wieloletnia zażyłość powoli zbliża ich do siebie jeszcze bardziej… Mimo to, Angelo ignoruje osobiste pragnienia i wstępuje do seminarium. Życie pokaże, czy była to właściwa decyzja…

Młodzieńcze rozterki przerywa wojna i rosnące niepokoje wśród włoskich Żydów. Angelo pragnie pomagać innym, ale najbardziej zależy mu by ochronić Evę. Ukrywa dziewczynę w rzymskim klasztorze, jednak czy to wystarczy, by uratować jej życie? Młody ksiądz najchętniej nie pozwoliłby Evie opuszczać kryjówki, ale z tak charakterną osóbką nie jest to takie proste… W obliczu niebezpieczeństwa do głosu dochodzą także długo skrywane i tłumione emocje… Czy Angelo pozostanie wierny swoim życiowym wyborom? A może uczucie do kobiety okaże się silniejsze i zweryfikuje wcześniej składane przysięgi?

Akcja książki początkowo toczy się spokojnie – poznajemy głównych bohaterów, ich rodzinne historie i przeszłość. Stajemy się świadkami uczucia, które choć zakazane stopniowo rodzi się między nimi. Dopiero gdy wojna coraz bardziej wkracza w życie Evy i Angela, wydarzenia nabierają tempa. Autorka opisuje wiele mrożących krew w żyłach historii, jakie spotkały całe rodziny. Niewielu Żydom udało się przeżyć, a często jedni poświęcali się dla innych. Ten czas niewyobrażalnego zła przeplatał się z bohaterskimi czynami osób, które mimo wszystko nie utraciły swojego człowieczeństwa i godności. Amy Harmon wiernie ukazała rzeczywistość II wojny światowej, czerpiąc inspirację z faktycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w okupowanych Włoszech. Realistycznie przedstawiła nastroje społeczne, różnorodność zachowań czy metody walki z nazistami. Widać przy tym, że nic nie jest czarno-białe, a wojna to czas trudnych wyborów, które mogły kosztować życie. Nie było łatwych rozwiązań i właściwych sposobów na przetrwanie.

W kontraście do przerażającej wojennej rzeczywistości zderzamy się z ogromem uczucia, jakie wbrew konwenansom połączyło młodą Żydówkę i katolickiego księdza. W obliczu niebezpieczeństwa opinie i oczekiwania otoczenia przestają być ważne, a liczy się tylko dobro osoby, którą się kocha. Wojna weryfikuje poglądy i zmienia punkt widzenia, a ocenę można pozostawić jedynie osobom, które to przeżyły. Choć trudny i dla wielu niemoralny związek to jednak pokazuje siłę miłości i nadzieję na lepsze jutro w okresie, gdy zło opanowało cały świat… Bo czy szczere uczucie może być nieodpowiednie?

Odpowiedź spróbujcie odnaleźć na stronach książki Amy Harmon „Z piasku i popiołu” – powieści o zakazanej miłości i piekle II wojny światowej, w której wątki obyczajowe płynnie przeplatają się z faktami historycznymi tworząc interesującą pozycję dla różnorodnych czytelników. Oryginalna fabuła wywołuje ogrom emocji: raz wzrusza, raz trzyma w napięciu, a przy tym często skłania do refleksji, aby nie oceniać ludzi zbyt szybko… Zdecydowanie polecam!

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Z piasku i popiołu” i inne książki obyczajowe znajdziecie w naszej księgarni.