Recenzja książki „Zostaw ten świat pełen płaczu”

Czego potrzebuje czytelnik na udaną, letnią i porywającą lekturę…? Oczywiście znakomitej powieści spod znaku psychologicznego thrillera! Jeśli tylko podzielacie moją opinię w tej kwestii, to właśnie mam dla was taką książkę, po przeczytaniu której trudno będzie wam powrócić do wakacyjnej monotonii. Powieść ta nosi tytuł „Zostaw ten świat pełen płaczu”, jej autorem jest Harrison DeSales, zaś w Polsce ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Co oferuje nam debiutujący na polu powieści ten amerykański autor? Otóż niezwykle interesującą, mroczną i wielce inteligentną historię o losach cenionego i doświadczonego nowojorskiego psychoanalityka – Daniela Abenda, którego koszmar rozpoczyna się wraz ze śmiercią jednego z jego pacjentów. Oto bowiem to, co wydawało się tragicznym, ale też i nie nadzwyczajnym wypadkiem wpisanym w zawód Daniela, stanowi jedynie preludium do całej masy przerażających wydarzeń, które zadecydują o życiu jego ukochanej córki. Rozpoczyna się niezwykła gra z czasem, tajemniczym przeciwnikiem i prawdą o wydarzeniach sprzed lat.

Tak, lektura tej książki zaoferowała mi dokładnie to, czego się po niej spodziewałam – tyle, że w aż podwójnej dawce! Mam tu na myśli przede wszystkim niezwykłą aurę tajemnicy, niedopowiedzenia i strachu, która z każdą chwilą wydaje się tylko i wyłącznie potęgować, stawiając kolejne pytania w miejsce padających odpowiedzi na wcześniejsze nasze wątpliwości. To również mroczny, duszny i przenikający do szpiku kości klimat, który niejednokrotnie przyprawi nas o szybsze bicie serca i głębszy oddech. I wreszcie logika, inteligencja, umiejętne balansowanie na granicy tego, co wprost z życia wzięta, a tego, co dotyka sobą najprawdziwszego szaleństwa.

Opowieść ta przenosi nas wprost do codzienności nowojorskiej elity, której członkiem jest główny bohater tej historii. Przenosi, jak i też stawia u jego boku z najbardziej tajemniczym, ale też i niebezpiecznym wyzwaniem w jego życiu, gdy oto staje się on swoistym pionkiem w perfidnej grze, której stawką jest życie jego córki. Grze, wymagającej od Daniela wielkiej odwagi, niezwykłej inteligencji oraz odkrycia prawdy o wydarzeniach sprzed wielu lat, które zawiodą go aż do dalekiego Paryża. Tym samym też opowieść ta trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, raz po raz wielce zaskakuje, jak i skłania do pełnego zaangażowania w tę relację, która wraz z finałem każe nam spojrzeć zupełnie inaczej na to, co wcześniej poznaliśmy.

Intrygujący bohaterowie, barwna kreacja miejsca akcji, dbałość o najdrobniejsze szczegóły oraz realizm, któremu nie można absolutnie nic zarzucić – każdy z tych elementów stanowi cenną i ważną część składową tej powieściowej całości, która dzięki temu jak tak dobrą książką. Przekonuje nas do siebie postać Daniela Abenda, jego córki oraz tajemniczego przeciwnika, którzy to bohaterowie jawią się nam nie tylko ciekawie, ale też i ze wszech miar naturalnie. Oczarowuje nas wizja współczesnego Nowego Jorku z tą swoją lepszą, bogatszą i piękniejszą stroną, jaką dane jest nam poznać. I wreszcie podobnie ma się rzecz z samą konstrukcją tej historii, w której każda scena i każdy fragment mają swoją uzasadnioną obecność, a na jej całość składa się relacja, która naprawdę mogłaby zaistnieć w prawdziwym życiu.

Książka ta zachwyci z pewnością miłośników wątków psychologicznych, które dotykają najciemniejszych zakątków ludzkiego umysłu. Dotykają, stawiają pytania o przyczyny najokrutniejszych czynów, jak i również rysują przed nami poruszające, a  nierzadko i wstrząsające ścieżki powiązań pomiędzy poszczególnymi rodzajami odczuć i emocji, gdzie piękna z natury miłość, może stać się początkiem czynów rodem z najgorszych koszmarów. Ten aspekt lektury prezentuje się tym barwniej, iż cechuje go wyczuwalna przez nas fachowość autora, znajomość tematu i pewność, że wie on o psychologii i psychiatrii naprawdę wiele.

Tym, na co warto zwrócić tu również szczególną uwagę, jest perfekcyjne połączenie tej powyższej, bardziej psychologicznej i emocjonalnej strony książki, z pędzącą do przodu akcją rodem z najlepszych powieści sensacji. To idealnie zbilansowane połączenie sprawia, że książka zachwyci zarówno miłośników bardziej intelektualnej literatury, jak i sympatyków efektowności i mocnych wrażeń, których tu z pewnością nie brakuje. Jeśli chodzi o moją osobę, to spotkanie z tym tytułem przyniosło mi wielką frajdę w obu przypadkach, fundując misterną grę pozorów i emocji z jednej strony, a drugiej naprawdę spektakularną przygodę.

Powieść „Zostaw ten świat pełen płaczu” to idealny wybór dla każdego miłośnika mocnych, literackich wrażeń. Wybór przedstawiający kwintesencję tego, czym jest i być powinien thriller psychologiczny, oferujący nam wielką przyjemność, wspaniałą zabawę i niezapomniane doznania czytelnicze. Tym samym polecam jak najbardziej sięgnięcie po ten tytuł, jak i też sugeruję zapamiętanie nazwiska jego autora, który w mej ocenie stoi przed bardzo wielką i owocną w sukcesy karierą pisarską. Polecam – naprawdę warto!

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn