„Stulecie Winnych” na ekranie

„Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej to bestsellerowa saga rodzinna przedstawiająca historię trzech pokoleń na tle burzliwych wydarzeń XX wieku. Czytelnicy tak bardzo pokochali Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, że książka w szybkim tempie wspięła się na szczyty popularności. Nie pozostało to niezauważone przez filmowców. TVP postanowiła wyprodukować serial na podstawie trylogii.

Akcja trylogii rozpoczyna się w 1914 roku na chwilę przed wybuchem I wojny światowej i toczy się przez praktycznie cały XX wiek, ukazując najważniejsze wydarzenia tego stulecia:  I i II wojnę światową, dwudziestolecie międzywojenne, powojenny kryzys gospodarczy, stan wojenny, upadek komunizmu i pierwsze wolne wybory. Głównymi bohaterkami są bliźniaczki Ania i Mania, których matka zmarła podczas porodu. Niedługo potem wybucha wojna i cała rodzina Winnych stara się przeżyć w tych trudnych czasach. Doskwiera im głód i bieda, stale towarzyszy śmierć i poczucie straty. Mimo, że wielka wojna kończy się po czterech latach, nie jest im dane długo cieszyć się pokojem i wolną Polską. W 1939 roku wybucha kolejna straszliwa wojna i zmusza Winnych po raz kolejny do walki o przetrwanie. „Stulecie Winnych” opowiada historię „zwykłych” ludzi, którzy po prostu chcą przeżyć, wychować swoje dzieci, cieszyć się życiem.

Ilona Łepkowska, czyli szefowa literacka serialu poinformowała kilka miesięcy temu, że pierwszy odcinek ukaże się wiosną 2019 roku. Dzisiaj znamy już dokładną datę początku emisji – będzie to niedziela 3 marca 2019. Na razie nakręcony jest tylko jeden sezon, który przedstawia wydarzenia z pierwszego tomu. Trwają prace nad scenariuszem drugiego sezonu, jednakże to, czy zostanie zrealizowany zależy od oglądalności pierwszego. W serialu zagrają znani i lubiani aktorzy: Kinga Preis jako Bronisława Winna, babcia bliźniaczek Mani i Ani, Roman Gancarczyk jako Antoni Winny, mąż Bronisławy, a także Jan Wieczorkowski w roli Jacka oraz Rafał Królikowski jako Włoch Guid, a sama autorka Ałbena Granowska wystąpiła w epizodzie. Serial realizowany jest przez Endemol Shine Polska.

„Stulecie Winnych” i inne ciekawe książki historyczne znajdziecie w księgarni selkar.pl.