W maju jak w raju – wiosenne zapowiedzi książkowe

Zbliża się maj. Wokół wszystko rozkwita i budzi się do życia. Uwielbiam zapach białych kwiatów kwitnącej śliwy, który delikatnie wkrada się w moje nozdrza, bez, zieloną, soczystą trawę, ale ponad wszystko kocham czytać książki… na ławce w parku, w kawiarni przy stoliku, na świeżym powietrzu. Tym bardziej jestem szczęśliwa, że maj zakwitnie premierami i to jakimi! Nie mogę się doczekać, Wy pewnie też?

Lista zapowiedzianych na maj premier jest długa i bardzo zachęcająca. Znalazła się na niej między innymi najnowsza książka Katarzyny Bondy „Czerwony pająk”, „Zerwa” Remigiusza Mroza, książka Doroty Masłowskiej „Inni ludzie” czy Stephena Kinga „Outsider”. Nie sposób wymienić wszystkich majowych premier, ale koniecznie śledźcie naszą ofertę nowości, bo będą się one pojawiać jak grzyby po deszczu.

Remigiusz Mróz „Zerwa”

Przewidywana data premiery: 09-05-2018

Już 9 maja ukażę się najnowsza książka Remigiusza Mroza. Jest to ostatnia, piąta część bestsellerowego cyklu z komisarzem Wiktorem Forstem! Wszyscy fani z niecierpliwością czekają na zwieńczenie trzymającej w napięciu pentalogii, choć pewnie gdzieś „z tyłu głowy” pojawia się smutek, że to już koniec. Remigiusz Mróz w najnowszej powieści ponownie powraca do zbrodni Bestii z Giewontu. bez wątpienia i tym razem zaskoczy nas mnóstwem  mrożących krew w żyłach i trzymających w napięciu niespodzianek. Wiktor Forst, przebywa właśnie w szpitalu w Zakopanem, gdzie dochodzi do siebie po dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Alicante. Niestety były komisarz cierpi na amnezję i praktycznie nic nie pamięta. Tymczasem w Zakopanem ponownie dokonano makabrycznego znaleziska, są to okaleczone zwłoki starszego mężczyzny. Na mieszkańców miasta pada blady strach, morderca powrócił! To oznacza tylko jedno. Mróz ponownie zafunduje nam wciągającą, trzymającą w napięciu do ostatniej chwili fabułę. Z pewnością autor nie pozwoli nam się nudzić. Fanów pisarza zainteresować może fakt, że ta i dwie inne serie już niedługo doczekają się ekranizacji.

Dorota Masłowska „Inni ludzie”

Przewidywana data premiery: 09-05-2018

Nowa powieść laureatki Literackiej Nagrody Nike ukażę się nakładem Wydawnictwa Literackiego 9 maja. Pisarka znana też ze świetnych projektów muzycznych, jak Mister D wydaję nową książkę i z pewnością po raz kolejny jest to książka w jakiś sposób innowacyjna. Nie bez powodu wspominam tu o zamiłowaniu autorki do eksperymentowania z hip-hopem, ponieważ w „Innych ludziach” daje temu wyraz. Masłowska na polski rynek wydawniczy wkroczyła z wielkim hukiem książką „Wojna polsko – ruska pod flagą biało – czerwoną”, kapitalnie zekranizowaną przez Xaverego Żuławskiego. Śmiem twierdzić, że i tym razem autorka udowodni, że spod jej pióra wychodzą dzieła niesztampowe i zupełnie wyjątkowe. Najnowsza książka pisarki to swego rodzaju gatunkowa hybryda, polifoniczny poemat wypełniony komiksowo uproszczonymi postaciami. Masłowska w charakterystyczny dla siebie, innowacyjny sposób przedstawia nam historię młodego rapera, którego marzeniem jest wydanie własnej płyty. Jak się jednak okazuję najważniejszym bohaterem książki jest język – buzujący energią i dowcipem, często brutalny i pełen uprzedzeń. W książce znajdziemy dużo odwołań do Polski i Polaków. Masłowska w charakterystyczny dla siebie sposób odwołuje się do trudów życia w społeczeństwie. Już sama okładka wyglądem przypominająca pękniętą płytę CD,  sugeruje, że  nie będzie to „zwykła książka”, a raczej twór zupełnie wyjątkowy zarówno pod kątem fabuły jak i językowym. Jak to u Masłowskiej.

Katarzyna Bonda „Czerwony pająk”

Przewidywana data premiery: 23-05-2018

23 maja na księgarniane póki trafi kolejna wyczekiwana nowość od Katarzyny Bondy –  „Czerwony pająk”. Jest to ostatnia część cyklu Cztery Żywioły Saszy Załuskiej. Jak zdradza autorka w finale pojawią się wszystkie ważne dla profilerki postacie, jej dawni przyjaciele oraz najwięksi wrogowie. Widząc jakie zainteresowanie wywołała Bonda w świecie literackim, aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu, gdy postanowiła bezgranicznie poświęcić się pisaniu, z trudem „wiązała koniec z końcem”, spłacając kolejne kredyty zaciągnięte na poczet pisanych książek. Z czasem została okrzyknięta polską królową kryminałów i każda jej kolejna książka wzbudza ogromne emocje. Katarzyna Bonda ponownie zabiera nas w swój wyjątkowy, misternie budowany, intrygujący literacki świat. Pisze intensywnie, będąc głęboko w opowiadanej przez siebie historii. Wciąga czytelnika autentycznością opisów, rozpala emocję z każdą kolejną przewróconą kartką. Bonda ma niepowtarzalny talent opowiadania fascynujących historii o mrocznych zbrodniach i zakamarkach ludzkiej psychiki, co w jakimś stopniu zapewne zawdzięcza pracy jako dziennikarz kryminalny. Pisarka jest niezwykle skrupulatna, poświęca wiele uwagi szczegółom, odwiedza miasta w których umiejscawia akcję swoich powieści. W ostatniej części cyklu, której akcja rozgrywa się w Gdyni i okolicach córka Saszy Załuskiej zostaje porwana. Prywatne śledztwo Saszy  wykazuje, że uprowadzenie jest powiązane z samobójstwem byłego oficera wywiadu, niegdyś przełożonego Załuskiej, który posiadał w swoich zbiorach archiwum kompromitujące polityków. Dokumenty zniknęły, a porywacze są przekonani, że Sasza zrobi wszystko by ocalić życie córki. Zagadki z przeszłości zaczną się rozwiązywać jedna po drugiej, pajęczyna, która oplatała Saszę, pęka. Jedno jest pewne, w nowej odsłonie przygód utalentowanej profilerki z pewnością nie zabraknie trzymającej w napięciu fabuły, zaskakujących zwrotów akcji i tajemnicy, na której ostateczne rozwiązanie trzeba będzie poczekać aż do ostatniej strony. Finał powieści będzie zaskakujący. Pierwsze trzy tomy z serii stały się bestsellerami, zapewne tak będzie również tym razem. Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w blisko dwumilionowym nakładzie, są też wydawane w 12 innych krajach.

Stephen King „Outsider”

Przewidywana data premiery: 05-06-2018

Ta książka została okrzyknięta jedną z najbardziej przerażających i niepokojących w dorobku Kinga. Historia rozpoczyna się, gdy w miejskim parku znalezione zostaje ciało brutalnie zamordowanego jedenastoletniego chłopca. Odciski palców niezbicie dowodzą, że sprawcą był popularny w mieście trener dziecięcej drużyny baseballowej, Terry Maitland. Jest to człowiek o nieskazitelnej reputacji, mąż i ojciec dwóch córek cieszący się ogromną sympatią. Detektyw Ralph Anderson, którego syn trenował u Maitlanda, zarządza natychmiastowe i publiczne aresztowanie. Trener twierdzi, że jest niewinny. Ma mocne alibi, posiada materiał filmowy poświadczający, że w czasie, kiedy popełniono morderstwo, przebywał w innym mieście, mimo to trafia do aresztu. King po raz kolejny skonstruował powieść intrygującą i wciągającą. Misternie zbudował napięcie, które chwilami jest wręcz nieznośne. Mamy tu trzymający w napięciu wyścig z czasem, aby zidentyfikować tożsamość przerażającego i diabolicznego mordercy i powstrzymać go przed kolejną zbrodnią. W pełnej grozy i niezwykle dramatycznej historii najbardziej pasjonujący ma być psychologiczny suspens. King z niesamowitą sugestywnością opisuje doświadczenie bycia niesłusznie oskarżonym – pokazuje wpływ, jaki ma to na oskarżonego, jego rodzinę i przyjaciół. Uświadamia również, że nadprzyrodzone potwory są zadziwiająco podobne do istot ludzkich, które czynią przeraźliwe rzeczy. Podczas niedawnego spotkania literackiego w Milwaukee Stephen King zapowiedział, że w powieści wystąpi postać, którą wierni czytelnicy powinni rozpoznać. Macie jakieś przypuszczenia?

Oczywiście to nie wszystkie premiery planowane w najbliższych tygodniach. Aby poznać pozostałe, kliknij tutaj